Kultura » Kultura
Kto otrzyma literackiego Nobla 2009?
Zobacz więcej zdjęć » |
Szwedzka Akademia w najbliższy czwartek 8 października 2009 punktualnie o godzinie 13 ogłosi, kto został tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla. Wyroki akademików jak zwykle są niezbadane, ale spróbujmy wytypować faworytów do tej najbardziej prestiżowej nagrody literackiej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Najpierw przypomnijmy laureatów z ostatnich: 2000 – Gao Xingjian (Chiny), 2001 – V.S. Naipaul (Trynidad i Tobago, Wielka Brytania), 2002 – Imre Kertesz (Węgry), 2003 – J.M. Coetzee (RPA, Australia), 2004 – Elfriede Jelinek (Austria), 2005 – Harold Pinter (Wielka Brytania), 2006 – Orhan Pamuk (Turcja), 2007 – Doris Lessing, 2008 – Jean-Marie Gustave Le Clézio (Francja, Mauritius).
W tym gronie czterech autorów pisze po angielsku, pozostali po chińsku, węgiersku, niemiecku, turecku i francusku. To wskazywałoby, że pisarz anglojęzyczny w tym roku nie ma szans na nagrodę. Ale z drugiej strony, ostatni laureat z USA (Toni Morrison) otrzymał Nobla w 1993, więc kto wie, czy szacowni akademicy nie wskażą Amerykanina.
Nie mielibyśmy nic przeciwko temu, bo naszym zdaniem tacy wybitni pisarze jak Don DeLillo czy Cormac McCarthy już dawno sobie na Nobla zasłużyli.
A może Bob Dylan? Od lat wymieniany jest wśród kandydatów. Wybranie jego mogłoby być podzięką dla Amerykanów za wybranie Obamy na prezydenta USA. A jak wiadomo, Szwedzka Akademia kieruje się nie tylko kryteriami literackimi, ale często także politycznymi.
Z innych pisarzy anglojęzycznych wskazalibyśmy Johna le Carré, lecz z nim może być kłopot, ponieważ jest Brytyjczykiem, a w ostatnich latach aż dwoje pisarzy brytyjskich było nagradzanych.
A jeśli nie pisarz anglojęzyczny, to może któryś z autorów piszących po hiszpańsku, zwłaszcza że ostatni był nagrodzony w 1990 roku (Octavio Paz)? W takim razie niech nagrodę otrzyma Peruwiańczyk Mario Vargas Llosa.
Od 22 lat przez Akademię pomijani są pisarze rosyjscy. Poeta Josif Brodski został uhonorowany w 1987, gdy jeszcze istniał ZSRR. Może sie mylimy, jednak wśród współczesnych rosyjskich pisarzy niespecjalnie widzimy takiego, który by na Nobla zasługiwał.
Naturalnie najbardziej ucieszylibyśmy się, gdyby nagrodzono polskiego pisarza. Stanisław Lem i Ryszard Kapuściński Nobla się nie doczekali, ale ponieważ poezja polska ceniona jest w świecie, nagrodę mogliby otrzymać Tadeusz Różewicz lub Adam Zagajewski. Jest jeszcze Sławomir Mrożek, tylko że niestety dramaturdzy są rzadziej nagradzani.
Jak będzie, przekonamy się 8 października. Najbardziej prawdopodobne jest, że Nobel trafi do autora, którego tutaj nie wymieniliśmy. Szwedzka Akademia lubi zaskakiwać.
Nadesłał:
puella
|
Komentarze (0)