Dom » Nieruchomość
Które stołeczne dzielnice wybieramy?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wciąż najbardziej atrakcyjną dzielnicą do zamieszkania dla osób poszukujących mieszkań w Warszawie jest Mokotów. Według danych serwisu Morizon.pl, prawie połowa chcących do osiedlenia się w tej dzielnicy poszukuje lokalu dwupokojowego o średniej powierzchni nie przekraczającej 50 mkw.
Ogólnie w Warszawie mieszkań z dwoma pokojami poszukuje 42 proc. potencjalnych nabywców, którzy najchętniej wybierają lokale o powierzchni ok. 51 mkw. Na mieszkanie z trzema pokojami zdecydowałoby się ok. 32 proc. planujących zakup nieruchomości w stolicy. Warszawiaków słabo interesują kawalerki, chce je kupić tylko 12 proc. badanych. A już czteropokojowe mieszkanie w Warszawie jest dziś poszukiwane tylko przez zaledwie 2 proc. osób.
Analitycy Morizon.pl podają, że w Śródmieściu powodzeniem cieszą się większe mieszkania o średniej powierzchni 75 mkw. Lokale o metrażu przekraczającym 70 mkw. mają wzięcie także we Włochach i na Ursynowie. Z kolei popyt na mniejsze mieszkania daje się zauważyć na Woli i Pradze Południe, gdzie nabywcy najchętniej kupiliby lokum o przeciętnej powierzchni 45-46 mkw.
Białołęka i Mokotów z największą ofertą
Tymczasem, w 2011 roku najwięcej nowych lokali znalazło właścicieli na Białołęce, wskazują dane Emmerson. W tej warszawskiej dzielnicy oferta nowych mieszkań jest zdecydowanie największa, a ceny najniższe w mieście. Dużo mieszkań deweloperzy sprzedali również na Woli i w Wilanowie. Dopiero na czwartym miejscu uplasował się Mokotów, tak chętnie wskazywany przez potencjalnych nabywców, jako najlepsze miejsce do zamieszkania.
Jeśli chodzi o wielkość oferty mieszkaniowej na rynku pierwotnym, od dłuższego czasu utrzymuje się dominacja kilku dzielnic Warszawy. Sześć dzielnic: Białołęka, Mokotów, Wola, Wilanów, Praga Południe i Bemowo odpowiada niemal za 2/3 całej warszawskiej oferty nowych mieszkań, obliczają analitycy Emmerson. Z wyjątkiem Mokotowa i Woli, należą one do tańszych lokalizacji w stolicy.
Na rynku deweloperskim popyt równoważy podaż
- Niższe ceny ofertowe w nowych inwestycjach, zoptymalizowane do potrzeb kupujących metraże przy korzystnym wskaźniku liczby pokoi do powierzchni mieszkań to czynniki decydujące o dobrym poziomie sprzedaży – wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development. – Na osiedlu Alpha realizowanym przez nas kilkuetapowo w warszawskich Skoroszach zainteresowaniem kupujących cieszą się zarówno mieszkania na etapie budowy, jak i gotowe lokale. Pierwsze ze względu na swój kompaktowy charakter, te drugie z powodu atrakcyjnej ceny od 5500 tys. zł/mkw. W tym roku do naszego biura sprzedaży trafia nawet więcej klientów niż w końcu minionego roku - twierdzi.
Do zakupu skłania klientów przekonanie, że już znacznie ograniczony dostęp do kredytów hipotecznych w najbliższym czasie jeszcze się pogorszy. Z drugiej strony, duże zainteresowanie klientów dopinguje deweloperów do rozpoczynania nowych projektów. Po rekordowym II kw. 2011 r., kiedy to na stołeczny rynek weszło ponad 4 tys. nowych mieszkań, w drugiej połowie 2011 r. podaż lokali dostarczanych przez deweloperów ustabilizowała się na poziomie ok. 2,5 tys. mieszkań kwartalnie.
W całym 2011 roku sprzedało się zaś ponad 10,4 tys. nowych mieszkań, szacują analitycy Emmerson. Liczby pokazują, że deweloperzy wprowadzają na rynek tyle mieszkań ile są w stanie sprzedać. Wstępne wyniki monitoringu oferty deweloperów potwierdzają też, że w I kw. 2012 r. aktywność inwestycyjna utrzymuje się na wysokim poziomie. W Warszawie pojawiło się w tym roku już ok. 35 nowych inwestycji.
Autor: RED Real Estate Development
Komentarze (0)