Moda » Biżuteria

Kupujemy okulary przeciwsłoneczne

Kupujemy okulary przeciwsłoneczne
Zobacz więcej zdjęć »
Kiedyś kupowanie okularów przeciwsłonecznych było proste - wyboru nie było wcale. Obecnie sytuacja się zmieniła i okulary opatrzone są wieloma współczynnikami, w których przeciętny kupujący może się pogubić.

Może, ale nie musi. Wystarczy sprawdzić co oznaczają poszczególne oznaczenia i świadomie kupić takie okulary, jakich potrzebujemy.

Pierwszą, najbardziej powszechną cechą współczesnych okularów jest filtr UV. Okulary bez filtra mogą bowiem bardzo szkodzić naszym oczom. Przyciemnione szkła sprawiają, że nasza źrenica rozszerza się, wpuszczając do oczu więcej światła, w skutek czego widzimy więcej i dokładniej. Niestety, zwężanie się źrenicy to efekt ochronny nie tylko przed nadmiernym promieniowaniem świetlnym, ale także przed promieniowaniem UV. Używając ciemnych okularów bez filtra, niwelujemy ten mechanizm ochronny, narażając oczy na nadmierne promieniowanie. Na szczęście większość współczesnych okularów na rynku, wyposażona jest w filtr UV400, co oznacza, że chronią one nasze oczy przed falami promieniowania o długości do 400 nm (a taka właśnie jest maksymalna długość fali promieniowania UV, na jakie możemy być narażeni na co dzień.

Drugą cechą dobrych, współczesnych okularów jest filtr polaryzacyjny, chroniący nasze oczy przed światłem odbitym. Jest to szczególnie przydatne dla narciarzy i sympatyków zimowych spacerów, ale także dla osób wypoczywających nad wodą. Dzięki temu, że poprawiają one kontrast widzenia, są szczególnie dobre dla kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Oczywiście jedną z cech okularów jest kolor szkieł oraz stopień ich zaciemnienia (w skali od 1 do 4). Okulary należy dobierać nie tylko wedle gustu, ale także względem przeznaczenia (w pochmurny dzień założymy 1 lub 2, ale jeśli chcemy uprawiać windsurfing w pełnym, śródziemnomorskim słońcu, zdecydujemy się na 4). Myśliwy wybierze soczewki fioletowe, gdyż ułatwiają dostrzeżenie kolorów na zielonym tle, a także widzenie kolorów na większe odległości. Do nocnej jazdy samochodem użyjemy za to soczewek żółtych lub pomarańczowych, a o świcie i zmierzchu najlepiej zadziałają okulary o czerwonych szkłach.

Powłoki, jakimi pokrywane są szkła także nie są bez znaczenia. Najpopularniejsza w latach 80-tych powłoka lustrzana chroni delikatne oczy przed promieniami czerwonymi i są szczególnie polecane w warunkach wysokogórskich i pustynnych. Powłoka antyrefleksyjna natomiast, dodatkowo zapobiega odbijaniu się promieni od soczewek, nie rozmywa więc obrazu, ale go wyostrza. W połączeniu z filtrem polaryzacyjnym zapewnia najlepszą możliwą ostrość widzenia. Powłoka hydrofobowa zapobiega zaparowywaniu okularów i uniemożliwia skraplanie się na nich wody, jest więc szczególnie upodobaną powłoką przez tych, którzy uprawiają sporty wodne.

Warto też kupować okulary dobrych producentów, posiadających atesty potwierdzające zastosowane właściwości (na przykład jakość filtra UV). Można je zawsze sprawdzić u optyka, bo jeśli dobieramy właściwości okularów, to warto mieć ich potwierdzenie. A na oczach oszczędzać nie wolno.

Jeśli szukasz sklepu z dużym wyborem okularów koniecznie zajrzyj tutajRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »