Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Kwasy omega-3 – ich właściwości i znaczenie dla zdrowia

Kwasy omega-3 – ich właściwości i znaczenie dla zdrowia
Zobacz więcej zdjęć »
Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważnym składnikiem błon komórkowych, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a w szczególności układu krążenia, mózgu i wzroku. Ponieważ nie jesteśmy w stanie wytworzyć ich samodzielnie, powinnyśmy dostarczać je w diecie.

Dieta bogata w kwasy omega-3, szczególnie DHA, poprawia koncentrację  i wpływa korzystnie na nastrój. Pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, zabezpieczyć system sercowo-naczyniowy i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Wspomaga też rozwój i funkcjonowanie mózgu, utrzymuje wzrok w dobrej kondycji oraz zabezpiecza siatkówkę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych (UV). Lekarze podkreślają też bezpośredni wpływ kwasów omega-3 na obniżenie cholesterolu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- W profilaktyce chorób układu krążenia rola kwasów omega 3 jest niepodważalna, co zostało wielokrotnie dowiedzione. Uważa się, iż ich korzystne właściwości wynikają z kilku różnych mechanizmów. Są to: działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i antyarytmiczne - wyjaśnia Agnieszka Jarosz, dr n. Med. i lekarz chorób wewnętrznych. - Bardzo istotnym działaniem kwasów omega-3  jest również ich bezpośredni wpływ na metabolizm lipidów (cholesterolu, trójglicerydów), a zwłaszcza triglicerydów poprzez hamowanie syntezy lipoprotein o niskiej gęstości LDL czyli tzw. złego cholesterolu  i trójglicerydów w wątrobie - dodaje dr. Agnieszka Jarosz.

Pojawia się też coraz więcej danych, świadczących o roli kwasów tłuszczowych omega-3 w ochronie przed wystąpieniem chorób układu krążenia na tle miażdżycy oraz o ich działaniu przeciwzapalnym. Wzrasta też zainteresowanie znaczeniem kwasów omega-3 w szeregu innych aspektów zdrowotnych: zapobieganiu chorobie Alzhaimera, cukrzycy i niektórych chorób nowotworowych.

Źródła kwasów omega-3 w żywności

Podstawowym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 są tłuste ryby morskie, takie jak: makrela, łosoś, halibut czy śledź oraz owoce morza, z których szczególnie polecany jest kryl, mały skorupiak przypominający krewetkę. Olej z kryla antarktycznego charakteryzuje się bardzo dużą zawartością Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych EPA i DHA w formie fosfolipidów, które mają taką samą budowę jak błony komórkowe naszego organizmu i całkowicie rozpuszczają się w wodzie.

- Oznacza to, że kwasy omega-3 zawarte w oleju z kryla są lekkostrawne i dużo łatwiej wchłaniane przez organizm niż te występujące w oleju z ryb, gdzie mają postać trójglicerydów, a co za tym idzie - wymagają przetworzenia przez organizm i ponownego odzyskania dla potrzeb komórek - tłumaczy Andrzej Markowski, ekspert firmy MBM Sp. z o. o., przedstawiciel producenta suplementu diety O-Krill 3.

Ponadto olej z kryla antarktycznego jest bogaty w astaksantynę - najsilniejszy antyutleniacz, jaki możemy dostarczyć organizmowi do walki z wolnymi rodnikami, stanowiącymi przyczynę wielu niekorzystnych procesów w organizmie (w tym utlenienia złego cholesterolu). Warto podkreślić, że ta „królowa karetonoidów" jest 800 razy aktywniejsza niż koenzym Q10, 500 razy silniejsza od witaminy E oraz 40 razy skuteczniejsza niż beta-karoten! Kwasy omega 3 powinny być uzupełniane przez te osoby, które nie jadają ryb regularnie  lub jedzą ich za mało, czyli rzadziej niż raz w tygodniu.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Open Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »