Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Laser coraz bezpieczniejszy

Laser coraz bezpieczniejszy
Zobacz więcej zdjęć »
Laserowa korekcja wad wzroku ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi uważają, że życie bez okularów korekcyjnych jest po prostu szczęśliwsze. Z kolei ci drudzy wskazują, że laserem wady nie da się całkowicie usunąć, a sam zabieg może się skończyć nawet utratą wzroku.

- Te opinie wynikają z niewiedzy – zauważa Alexander Weiss, dyrektor Prywatnego Szpitala Weiss Klinik, który dokładnie rok temu pozbył się okularów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Byłem zmuszony założyć okulary korekcyjne, gdy skończyłem 25 lat. Wada wzroku coraz bardziej dawała o sobie znać, a ja nie mogłem się przyzwyczaić do okularów na nosie. Przeszkadzały mi po prostu w codziennym funkcjonowaniu, zwłaszcza w uprawianiu sportów – opowiada Alexander Weiss, który w czerwcu 2009 roku zdecydował się na zabieg laserowej korekcji wzroku w swoim szpitalu Weiss Klinik w Chorzowie.

Środowisko lekarskie, jak i sami pacjenci są mocno podzieleni. Jedni uważają, że laserowa korekcja wzroku to bardzo dobra metoda, inni zaś zwracają uwagę na przypadki źle zrobionych zabiegów.  Bogatym źródłem informacji jest oczywiście Internet. - Ale tu aktywne są głównie osoby, które nie mają wiedzy i nie są w stanie odpowiedzieć konkretnie, dlaczego zabieg był zły lub dobry. Rozmawiają tylko o swoich subiektywnych odczuciach i emocjach – zauważa dyrektor Prywatnego Szpitala Weiss Klinik. Alexander Weiss radzi, by raczej o opinię zapytać lekarza okulistę, jednak nie podstawowej opieki, lecz specjalizującego się właśnie w laserowej korekcji wad wzroku.

- Dość długo zastanawiałem się nad laserową korekcją u siebie, dużo czytałem na ten temat i konsultowałem się z wieloma specjalistami. Ale nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi, czy zabieg jest rzeczywiście bezpieczny i skuteczny. Skupiłem się na jego pozytywnych aspektach. Skoro już od kilkudziesięciu lat na świecie wykonuje się setki tysięcy takich zabiegów rocznie, to muszą one być skuteczne i bezpieczne. Dodatkowym argumentem przemawiającym za laserową korekcją wzroku jest to, że w naszym szpitalu dysponujemy sprzętem najnowszej generacji, dzięki czemu ryzyko powikłań, które mogą zdarzać się przy laserach starszego typu jest praktycznie wyeliminowane – przekonuje Weiss.

Dokładnie rok temu kupił do swojej kliniki najnowocześniejszy sprzęt do laserowej korekcji wad wzroku. Sam postanowił wypróbować go na sobie. - Nie przypuszczałem, że w ciągu kilku zaledwie minut mogę się pozbyć okularów! Moja wada była niewielka, bo wynosiła -1,5 dioptrii. Ale w ciągu ostatniego roku przeprowadziliśmy wiele zabiegów u pacjentów ze znacznie większą wadą. Ta metoda jest najbardziej skuteczna – mówi dyrektor Weiss Klinik.

Dr n. med. Iwona Rokita-Wala w swojej kilkunastoletniej pracy zawodowej przeprowadziła ponad 3 tys. zabiegów laserowej korekcji wzroku. Jak podkreśla, istnieje wiele metod korekcji wad wzroku, ale laserowa  nadal jest najlepszą przy wadach małych i średnich (od -7 do +4). Przy większych wadach stosuje się natomiast tzw. soczewki wewnątrzgałkowe. - Laserowa korekcja polega na modelowaniu rogówki oka, zmianie jej krzywizny w oparciu o wadę wzroku, by uzyskać dobre widzenie. Dzięki zabiegowi, pacjent pozbywa się więc okularów lub soczewek kontaktowych i ma bardzo dobrą ostrość wzroku, bez dodatkowych szkieł – wyjaśnia specjalistka okulistyki.

Dr Rokita-Wala zwraca uwagę, że laserowa korekcja nie jest metodą, która ma zatrzymać narastanie wady. To alternatywa dla soczewek czy okularów. Dlatego też zabieg przeprowadzany jest u osób dorosłych, u których wada wzroku już się ustabilizowała. - Mogłoby okazać się, że nawet po kilku miesiącach od zabiegu pacjent musi z powrotem korzystać ze szkieł korekcyjnych. Ale to obecnie nie zdarza się, bo sama diagnostyka okulistyczna, jak i metody laserowej korekcji mocno się rozwinęły w ostatnich latach – przekonuje pani doktor.

Prywatny Szpital Weiss Klinik jako jeden z czterech ośrodków okulistycznych w Polsce i jedyny na Śląsku dysponuje najnowszej generacji sprzętem wykorzystywanym do zabiegów laserowej korekcji wad wzroku. To przede wszystkim najnowocześniejszy laser Excimerowy firmy Carl Zeiss Mel 80 (umożliwiający dobranie indywidualnego programu przebiegu zabiegu korekcji wady wzroku) oraz platforma diagnostyczna CRS-Master. Jak tłumaczy dr Iwona Rokita-Wala, taki sprzęt umożliwia wykonywanie zabiegu w oparciu o topografię – mapę rogówki (czyli szczegółowe badanie powierzchni rogówki) oraz dodatkowo w oparciu o aberracje niższego i wyższego rzędu (czyli sferę i cylinder oraz defekty całego układu optycznego oka determinujące jakość widzenia).

- Często na forach internetowych pacjenci skarżą się na takie powikłania, jak efekt „gler” i „halo”, których dziś można już skutecznie uniknąć. Jeszcze kilka lat temu zabieg laserem przeprowadzało się na podstawie ogólnego badania okulistycznego, w którym określa się wadę i tzw. aberracje niższego rzędu, czyli sferę i cylinder. Nie uwzględniano natomiast aberracji wyższych, czyli defektów całego układu optycznego – mówi specjalistka okulistyki z Weiss Klinik.

Dr Rokita-Wala wskazuje również na sam proces gojenia już po zabiegu. - Bardzo duży nacisk kładziemy na wywiad z pacjentem, który umożliwia wykluczenie schorzeń ogólnych, które mają wpływ na przebieg gojenia i mogą spowodować regresję wady. Częste konsultacje lekarskie są wskazane, bo gojenie możemy jeszcze tak modulować lekami, by wada wzroku całkowicie zniknęła i osiągnęła wartość 0 – wyjaśnia pani doktor.

Nawet najbardziej nowoczesny sprzęt nie zastąpi jednak doświadczonych specjalistów. - Nasi lekarze to prawdziwi specjaliści w swoim fachu. Przeprowadzili w sumie kilka tysięcy zabiegów laserowej korekcji. Ponadto w naszej klinice wdrożyliśmy system zarządzania jakością ISO, a w tej chwili staramy się o akredytację medyczną w Ministerstwie Zdrowia. Razem to wszystko tworzy bezpieczne miejsce, w którym pacjent może mieć pewność, że będzie obsługiwany w prawidłowy sposób – zapewnia dyrektor Alexander Weiss.

Cztery metody laserowej korekcji
W Weiss Klinik stosowane są cztery metody laserowej korekcji wad wzroku, które dobierane są indywidualnie. - Metody te różnią się przede wszystkimi sposobami ingerencji w rogówkę, która jest tak modelowana laserem, by uzyskać dobre widzenie – tłumaczy dr n. med. Iwona Rokita-Wala. Najbardziej znaną i stosowaną na świecie metodą jest LASIK. Polega ona na cięciu płatka rogówki za pomocą mikrokeratomu (elektroniczne urządzenie z głowicą tnącą). Po odchyleniu płatka rogówki, wykonywana jest fotoablacja laserem. Metody powierzchowne, mniej inwazyjne, to LASEK i Epi-LASIK. W metodyie LASEK płatek rogówki preparowany jest z jej nabłonka przy użyciu roztworu alkoholowego. Z kolei w Epi-LASIKu rogówka przygotowywana jest przez mechaniczne odseparowanie nabłonka przy użyciu epikeratomu. Czwarta metoda – SBK LASIK – to nowsza wersja LASIKu. Tu tworzony jest znacznie cieńszy płatek rogówki, co pozwala na szybką rehabilitację wzrokową i zmniejszenie ryzyka powikłań.

ZDJĘCIA:


WEISS KLINIK 1 – Laser coraz bezpieczniejszy
PODPIS: Dr n. med. Iwona Rokita-Wala przeprowadza badanie kwalifikacyjne do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku.

WEISS KLINIK 2 – Laser coraz bezpieczniejszy
PODPIS: Dr n. med. Iwona Rokita-Wala przeprowadza badanie kwalifikacyjne do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku.

WEISS KLINIK 3 – Laser coraz bezpieczniejszy
PODPIS: Dr n. med. Iwona Rokita-Wala, specjalista okulistyki w Prywatnym Szpitalu Weiss Klinik w Chorzowie.

WEISS KLINIK 4 – Laser coraz bezpieczniejszy

PODPIS: Alexander Weiss, właściciel i dyrektor Weiss Klinik, dzięki laserowej korekcji pozbył się okularów dokładnie rok temu.

WEISS KLINIK

Prywatny Szpital Weiss Klinik z siedzibą w Chorzowie przy ul. Wiejskiej 4 powstał w marcu 2005 r. Specjalizuje się w świadczeniu usług w zakresie chirurgii plastycznej, medycyny okulistycznej, w tym laserowej korekcji wad wzroku. Doskonałe wyposażenie, nowoczesny sprzęt i wysokie kwalifikacje personelu pozwalają na skuteczne i bezpieczne leczenie różnych typów schorzeń narządu wzroku. Sprawiają, że Weiss Klinik jest liderem wśród prywatnych ośrodków okulistycznych w Polsce.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »