Zdrowie » Medycyna
Laser z Unii Europejskiej
Zobacz więcej zdjęć » |
Laser Carl Zeiss Mel 80, platforma diagnostyczna CRS Master i mikrokeratom Moria (urządzenie elektryczne oddzielające nabłonek rogówki do samego laserowania) kosztowały w sumie ponad 1,5 mln zł.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Sprzęt kupiliśmy już w zeszłym roku, ale dopiero teraz na nasze konto wpłynęło prawie 600 tys. zł, które pozyskaliśmy z Brukseli. To bardzo ważna dla nas inwestycja, bo dzięki niej znaleźliśmy się w gronie nowoczesnych ośrodków okulistycznych w Polsce, gdzie bezpiecznie i fachowo przeprowadzane są coraz bardziej popularne zabiegi laserowej korekcji wzroku – cieszy się Alexander Weiss, dyrektor Weiss Klinik.
Dyrektor Weiss przyznaje, że wybór sprzętu nie był łatwy, bo na rynku medycznym jest wielu bardzo dobrych i uznanych producentów. Jak wyjaśnia, poza ceną sprzętu, liczy się także szybkość lasera, co oznacza skrócenie czasu trwania samego zabiegu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. - Stąd ostatecznie zdecydowaliśmy się na firmę Carl Zeiss, która jako jedyny producent aparatów do laserowej korekty wzroku posiada patent na bardzo szybki eye-tracker, czyli system śledzenie ruchów gałki ocznej podczas zabiegu. Ważne były również niskie koszty samej eksploatacji sprzętu, który na przykład nie uruchamia się kilka godzin, a kilkanaście minut – mówi Alexander Weiss.
Sprzęt umożliwia wykonywanie zabiegu w oparciu o szczegółowe badanie całego układu optycznego, dzięki czemu korygowane mogą być skomplikowane wady wzroku. - Jeszcze kilka lat temu laserową korekcję przeprowadzało się na podstawie ogólnego badania okulistycznego, w którym określa się wadę i tzw. aberracje niższego rzędu, czyli sferę i cylinder. Nie uwzględniano natomiast aberracji wyższych, czyli defektów całego układu optycznego. Teraz mamy taką możliwość. Zabieg może być więc w pełni zindywidualizowany, co gwarantuje jego wielką skuteczność i bezpieczeństwo – wyjaśnia dr n. med. Iwona Rokita-Wala, specjalista okulistyki z Weiss Klinik, która przeprowadziła ponad 3 tys. zabiegów laserowej korekcji wzroku.
Niezwykle ważne są też same parametry techniczne lasera. Jest to sprzęt niezwykle szybki, bo laser wykonuje około 250 uderzeń na sekundę, zaś system eye-tracker (śledzący ruch gałki ocznej podczas całego zabiegu) jest szybszy niż same oko, bo odczytuje 1050 ruchów na sekundę. - Zabieg laserowania trwa krócej, a ryzyko powikłań związanych z decentracją, czyli niewłaściwym ustawieniem lasera na oś widzenia pacjenta, jest mało prawdopodobne – tłumaczy dr Rokita-Wala.
Laserowa korekcja wad wzroku polega na modelowaniu rogówki oka, by uzyskać dobre widzenie. Dzięki zabiegowi, pacjent pozbywa się okularów lub soczewek kontaktowych i ma bardzo dobrą ostrość wzroku, bez dodatkowych szkieł. Obecnie stosuje się wiele metod zabiegu (PRK, LASIK, LASEK, epi-LASIK, SBK LASIK), które różnią się przede wszystkimi sposobami ingerencji w rogówkę. Metoda przeprowadzenia zabiegu dobierana jest indywidualnie, ponieważ zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju parametrów gałki ocznej i stanu zdrowia pacjenta.
Kombinacja urządzeń CRS Master i lasera Mel 80 jest w tej chwili najbardziej technologicznie zaawansowanym systemem zindywidualizowanej laserowej chirurgii refrakcyjnej, oferującym najwyższy poziom precyzji – począwszy od planowania, a skończywszy na zabiegu.
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)