Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Lawendowa historia

Lawendowa historia
Zobacz więcej zdjęć »
Lawenda kojarzy się z południowymi rejonami Francji, z Prowansją, z romantyzmem i pięknymi filetowymi polami falujących małych gałązek. Pochodzi ona z obszaru śródziemnomorskiego (począwszy od Wysp Kanaryjskich, aż po Indie), jednakże na największe jej uprawy natkniemy się w Ameryce Południowej.

Lawenda to ponad 40 gatunków w kolorze purpurowym lub o odcieniach niebieskawych. Część zielona obumiera w okresie zimowym, a wiosną odrasta na nowo. Stara część z roku na rok powiększa się i ulega zdrewnieniu. Dlatego mamy po jakimś czasie wrażenie, ze lawenda to w zasadzie bardziej krzaczki niż kwiaty.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kobiety uwielbiają ją ze względu na szerokie zastosowanie i zapach. Jej właściwości wykorzystywane są przede wszystkim przy tworzeniu perfum czy produktów aromaterapeutycznych takich jak kremy, balsamy, płyny do kąpieli itp. Stosowana także od dawna w ziołolecznictwie w związku z przypisywanymi jej właściwościwościami nasennymi, używana także jako lekki środek relaksujący, wspomagający spokojne zasypianie i usuwający bóle głowy. Jej kwiaty pomogą przy dezynfekcji ran czy leczeniu oparzeń. Sktecznie odstrasza owady. Nie zapominając o naszych kubkach smakowych możemy ją dodać w postaci ziół do przygotowywanych przez nas potraw.

Ciekawostka

Nazwa lawendy pochodzi z łaciny od czasownika ”lavāre”, co w przełożeniu na polski oznacza „myć”. A co lawenda ma wspólnego z myciem? Otóż w czasach Starożytnych Rzymian stosowano olejek lawendy jako dodatek do wody w łaźniach. Wykorzystywano wówczas jej wszelkie wyżej wymienione własciwości, by uprzyjemnić relaksacyjne kąpiele.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poczta Kwiatowa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »