Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Lekcja czystości

Lekcja czystości
Zobacz więcej zdjęć »
Pierwsze dni kociaka w nowym domu powinny być spokojne, ale również zdecydowane pod kątem nauki czystości. Jeżeli kota przywieźliśmy do domu od poprzedniego właściciela to zwierzak powinien już znać podstawową lekcję higieny, jednak nie zawsze tak jest.

Dlatego przygarniając kociątko do siebie powinniśmy zapewnić mu wygodę oraz przestrzeń do dbania o higienę.

Nauka czystości nie przychodzi łatwo, zwłaszcza gdy właściciel futrzanego zwierzaka popełnia błędy pochodzące z jego niewiedzy i chęci oszczędzania. Dlatego, zanim weźmiemy do domu małego kociaka warto przygotować się na jego przyjęcie.

Po pierwsze kuweta dla kota. Do 8 tygodnia małe kociątko powinno korzystać z kuwety dopasowanej do jego rozmiarów. Duża kuweta może być problemem. Dlaczego? Dlatego, że trudniej do niej wejść. Jeżeli już mamy za dużą kuwetę dla kota, to postarajmy się ułatwić zwierzęciu życie. Podłóżmy przed wejściem do niej, zwinięty w rulonik kocyk, tak żeby kocię nie odczuło wielkiej różnicy, a odebrało to jako formę zabawy.

Po drugie żwirek. Z różnych powodów żwirek silikonowy nie jest dobry dla małych kotów. Przede wszystkim dlatego, że „szeleści”, co może powodować lęk w małych kotkach. Po drugie dlatego, że żwirek silikonowy jak i bentonitowy ma kształt granulek. Małe zwierzaki są jak dzieci. Lubią próbować i wszystko „wkładać” do buzi. Dlatego wystrzegajmy się granulek, które mogą zapchać przewód pokarmowy kociaka. Zainwestujmy raczej w żwirek drewniany, żeby mieć spokojną głowę. Ponadto kotek, który uczy się zakopywać swoje odchody może się ślizgać na granulkach i nie być jeszcze do końca skoordynowany ruchowo. Jeżeli się wystraszy, to może już nie wejść do kuwety i załatwiać swoje potrzeby w innym miejscu. A tego bardzo byśmy nie chcieli.

Po trzecie do nowej kuwety powinniśmy kota przyzwyczajać stopniowo. Mały kot sam potrafi stwierdzić, że kuweta dla niego jest już za mała. Dlatego w 6-7 tygodniu postawmy obok jego obecnej toalety postawmy nową kuwetę dla kota, do którą sam wybierze po jakimś czasie. Będzie mógł sam zadecydować o momencie zmiany, a ponadto stojąca obok „toaleta” na pewno wyda mu się czymś zwyczajnym.Tak samo w przypadku żwirku. Jeżeli chcemy, aby kuweta była wyłożona żwirkiem silikonowym, to zmiana rozmiaru kuwety będzie idealną okazją, żeby dokonać zamiany dwa w jednym, bo kot przyzwyczai się od razu do nowego.

Jeżeli podjąłeś już decyzję o przygarnięciu do swojej rodziny kota postaw na sprawdzone sposoby w nauce czystości. Na pewno Twój nowy przyjaciel szybko przyzwyczai się do nowych warunków domowych, jednak spróbuj w miarę swoich możliwości maksymalnie mu to ułatwić.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »