Zdrowie » Medycyna
Leki uspokajające bez recepty – co trzeba wiedzieć?
Poniższy artykuł poświęcony jest wprowadzeniu podstawowych informacji na temat tego rodzaju leków, jednak zastrzega się, że w zależności od rodzaju leku, specyfik może działać w sposób odmienny od opisanego, o czym pacjenci zostają poinformowani przez lekarza, a także producenta na ulotce opakowania.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Informacje ogólne
Leki uspokajające i psychotropowe zbudowane są z licznych związków chemicznych. To preparaty farmaceutyczne działające na ośrodkowy układ nerwowy. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że ich działanie związane jest szczególnie ze specyficznym wpływem na sferę psychiczną kory mózgowej. Leki opisywanego rodzaju mają charakter albo uspokajający i kojący, albo pobudzający aktywność i przeciwdepresyjny, albo też odurzający. Wyróżnia się: środki halucynogenne, leki neuroleptyczne, trankwilizatory, oraz leki psychotoniczne z podziałem na psychoenergizujące
i przeciwdepresyjne.
Zatrucia
Pod względem częstości zatruć lekami zgodnie z prowadzonymi statystykami, leki uspokajające i psychotropowe zajmują drugie miejsce (zaraz po lekach nasennych). Zwykle są one też przyczyną zatruć mieszanych.
Dostępność
W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje dostępności omawianego rodzaju leków – część leków uspokajających wydawana jest w aptekach bez recepty, zdecydowana większość specyfików może być jednak brana za wyłączną zgodą lekarza oraz pod jego ścisłą kontrolą.
Uzależnienie
Jak każdy z leków oraz preparatów sprzedawanych zarówno bez recepty, jak i z polecenia lekarza, może uzależniać. Tolerancja na leki uzależniona jest od wielu czynników towarzyszących osobie, która korzysta z tego rodzaju środków dlatego zaleca się każdorazowo zapoznawać dokładnie z ulotką producenta, która dostarczana jest w każdym opakowaniu. Zobacz więcej.
Nadesłał:
hejho
|
Komentarze (0)