Motoryzacja » Samochody
Likwidacja szkody – zasady i porady dla poszkodowanego
Zobacz więcej zdjęć » |
W niniejszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje – zapamiętaj je na przyszłość.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Kolizja i wypadek – inne procedury postępowania
O prawidłowym sposobie zachowania się tuż po zdarzeniu drogowym decyduje klasyfikacja tego zdarzenia. Jeśli jest to kolizja, a więc zderzenie pojazdu z innym obiektem, podczas którego nikt nie ucierpiał w znacznym stopniu ani nie zginął, nie musisz wzywać policji. Koniecznie usuń z drogi auto, by nie utrudniać ruchu innym kierowcom. Spisz ze sprawcą oświadczenie i weź jego dane. Z tymi dokumentami udasz się później po odszkodowanie – poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody.
Jeśli jednak podczas zderzenia z drugim obiektem ktoś ucierpiał lub poniósł śmierć, konieczne jest wezwanie pogotowia i policji. Nie wolno przemieszczać samochodów, jako że funkcjonariusze będą musieli zabezpieczyć ślady. Możesz spisać oświadczenie ze sprawcą, jednak w niektórych sytuacjach nie będzie to możliwe. Policja sporządzi własne notatki ze zdarzenia, więc to one posłużą Ci do uzyskana odszkodowania.
Sprawca z ważnym i nieważnym OC – co robić?
Najprościej uzyskać odszkodowanie, kiedy sprawca przyznaje się do winy, składa podpis pod oświadczeniem i ma ważne OC. Uwaga: jeśli macie problem z ustaleniem winnego, powinniście wezwać policję, nawet jeśli to zwykła kolizja. O odszkodowanie wystąpisz albo do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, albo do swojego, jeśli oferuje ono Bezpośrednią Likwidację Szkód. Masz na to aż trzy lata, a jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, nawet dwadzieścia.
Sprawca nie ma ważnego OC? Niczym się nie martw. Wystarczy, że spiszesz jego dane i zgłosisz się do swojego towarzystwa. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci Ci pieniądze niezbędne na leczenie bądź naprawę pojazdu, a następnie sam rozliczy się z kierowcą, który nie opłacił składki w terminie, dodatkowo nakładając na niego karę.
Sprawca zagraniczny lub nieznany – czy otrzymasz odszkodowanie?
W przypadku padnięcia ofiarą sprawcy zagranicznego i korzystającego z OC, Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego, po odszkodowanie powinieneś się zwrócić do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Instytucja ta sprawdzi dla Ciebie, które towarzystwo ubezpieczeniowe jest reprezentantem towarzystwa zagranicznego. To właśnie w nim uzyskasz odszkodowanie. Jeśli spotkasz się z umową lub zwłoką, albo też nie będzie się dało ustalić reprezentanta, w uzyskaniu pieniędzy pomoże Ci bezpośrednioPolskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Najmniej korzystna sytuacja to zbiegnięcie sprawcy z miejsca zdarzenia. Koniecznie wezwij policję, nawet jeśli była to drobna stłuczka lub szkoda parkingowa! Jeśli do zdarzenia doszło przy świadkach, poproś ich o zaczekanie i złożenie oświadczenia. Być może dodatkowo uda się funkcjonariuszom zabezpieczyć materiały z pobliskiego monitoringu. Zbiegły sprawca nie tylko wypłaci Ci odszkodowanie ze swojego OC, ale również dostanie karę.
W przypadku niemożności ustalenia sprawcy pieniądze możesz otrzymać z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Należą się one jednak przede wszystkim osobom, które podczas zdarzenia doznały obrażeń – środki mają pokryć leczenie. Na uszkodzenia samochodu pieniądze otrzymuje się rzadko i tylko w określonych przypadkach. W takiej sytuacji dobrze mieć autocasco.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)