Gospodarka » Przemysł

Linie produkcyjne - przemysł 4.0

Linie produkcyjne - przemysł 4.0
Zobacz więcej zdjęć »
Pierwszą rewolucją przemysłową było zastosowanie do napędu maszyn gorącej pary.

Za twórcę produkcji taśmowej i drugiej rewolucji przemysłowej uważa się Henrego Forda, który tworząc model T w 1908 roku już na etapie projektu przewidział jego montaż w taki sposób, aby dało się wdrożyć jego produkcję masową. Efekty pierwszej optymalizacji były zdumiewające. Takt produkcyjny został skrócony z 12 godzin do zaledwie 1.5. W latach 70 ubiegłego wieku nastąpił kolejny gwałtowny wzrost efektywności poprzez zastosowanie sterowników PLC i zwiększenie poziomu automatyzacji. Teraz trwa czwarta rewolucja przemysłowa - z czym się ona wiąże?

W dzisiejszych czasach linie produkcyjne są dużo bardziej zaawansowane technologiczne, a ich poziom bezpieczeństwa jest nieporównywalny. Optymalizacja procesów i wydajności nie tylko w branży automotive, ale także spożywczej czy farmaceutycznej sprawiła, że przewagę konkurencyjną dawać mogą już ułamki sekund, które w sposób znaczący zmniejszają koszty produkcji.

Aktualnie trwa tak zwana czwarta rewolucja przemysłowa, która jest związana z rozwojem sieci. Internet pozwolił na wejście na inny poziom jeśli chodzi o komunikację, wymianę danych oraz monitoring procesów produkcyjnych. Ogromną rolę odgrywa tutaj tzw. Internet rzeczy oraz dane przetwarzane w chmurze. Każde urządzenie w linii produkcyjnej jest ze sobą połączone za pomocą sieci. Ma to doprowadzić do tworzenia coraz bardziej inteligentnych fabryk. Ponadto wyraźnym trendem jest także zdolność całych fabryk do automatycznego przezbrajania się do produkcji komponentów. Decyzje mogą być podejmowane w fabrykach w innej części świata, ale poprzez pełną integrację dają możliwość monitorowania i podejmowania właściwych decyzji o wolumenach produkcyjnych dostarczanych komponentów. Przemysł 4.0 – bo tak określana jest skupia się także na efektywności energetycznej. Optymalizacja zużycia energii przy wysokich wydajnościach produkcji potrafi znacząco obniżyć koszty produkcyjne. Nowoczesne linie produkcyjne potrzebują więc coraz mniej ingerencji człowieka/operatora nie tylko jeśli chodzi o nadzór samej produkcji i poprawność działania procesów, ale także coraz mniejszy jest udział w samym procesie planowania produkcji.

Wizja klienta, który zamawiając np. nowy samochód u dealera, powoduje uruchomienie konkretnych procesów produkcyjnych i decyzyjnych w fabrykach na całym świecie jest coraz bliższa rzeczywistości.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »