Firma » Biznes

Lipcowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Lipcowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych
Zobacz więcej zdjęć »
Za nami lipiec. Jeden z najciekawszych giełdowych miesięcy tego roku, który zgodnie ze wszystkimi znakami na niebie i ziemi miał przynieść najmocniejsze od pół roku spadki, a tymczasem przyniósł wzrosty i emocje, których nie dostarczały nam maj ani czerwiec.

Po pierwsze, na wykresie WIG20 rozrysowała się spadkowa formacja głowy i ramion. Po drugie, maj i czerwiec przyniosły wzrost indeksu WIG20 tylko o niecałe 4 proc., co sugerowało, że optymizm byków jest na wyczerpaniu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Po trzecie, spadające zyski firm i rosnące od blisko pół roku ceny, wywindowały wskaźniki fundamentalne do niewidzianych dawno poziomów. Wszystko to wskazywało na to, że lipiec będzie pierwszym spadkowym miesiącem na warszawskiej giełdzie od blisko pięciu miesięcy. Tymczasem nic takiego się nie stało.

Pojawiły się teorie mówiące o tym, że za niespodziewaną skalą wzrostów stoi pewien amerykański bank inwestycyjny, mogący być równocześnie tajemniczym "grubasem" skupiającym na swoim rachunku do 35 proc. wszystkich otwartych kontraktów terminowych na WIG20. Drugim elementem układanki przemawiającym za tym, że to właśnie zagranica obecnie skupuje nasze akcje miałby być gwałtownie umacniający się kurs złotego.

Jeżeli wzrostowa tendencja się utrzyma, prognozowane przez analityków 2 450 pkt. na WIG20 zobaczymy szybciej niż się tego można spodziewać, choć jak pokazał ostatni miesiąc, rynek lubi udowadniać, że większość może się mylić. Które akcje przy tak wysokich wycenach będą nadal warte zakupu trudno zgadywać, ponieważ już teraz znaleźć giełdową okazję jest niezwykle trudno.

W lipcu miejscami w czołówce rankingu najpopularniejszych spółek wymieniały się trzy walory: KGHM, Bioton i Duda. Największy polski koncern miedziowy znajdował się w centrum zainteresowania inwestorów ze względu na termin przyznania prawa do dywidendy oraz rosnące ceny miedzi. Bioton z kolei, zawarł w lipcu szereg istotnych umów oraz dostarczał okazji do zarobku przez duże wahania kursu, będąc najpłynniejszą spośród spółek groszowych. Ważyły się natomiast losy Dudy, która starała się porozumieć z wierzycielami. Ostatecznie porozumienie zostało zawarte, a kurs polskiego koncernu mięsnego zareagował pozytywnie, by niedługo potem jednak wpaść w trend spadkowy.

Mimo tego to nie spółki z czołówki rankingu popularności okazały się gwiazdami lipca. Zostały nimi do tej pory pozostające w cieniu Chemoservis-Dwory i Towarzystwo Finansowe SKOK. Na akcjach pierwszej z nich w ciągu ostatniego miesiąca można było zarobić ponad 820%, a na walorach SKOK-u prawie 300%! Niski free float, niewielka kapitalizacja, mało płynne akcje, wskaźniki oderwane od fundamentów - sytuacja do złudzenia przypominająca nagły wzrost kursu akcji A.Drągowski sprzed kilku tygodni.
 
Co ciekawe, największe wzrosty kursu poprzedzone zostały przez zwiększone zainteresowanie inwestorów, które zostało zarejestrowane przy pomocy naszego wskaźnika popularności. Nie do końca jednak wiadomo, czy mówić można jeszcze o inwestorach, czy może już tylko o graczach, ponieważ zmienność kursu obu spółek bliższa jest grom hazardowym, niż racjonalnym inwestycjom. Wystarczy podać, że wskaźnik C/Z dla Chemoservis-Dwory publikowany przez GPW wynosi 228,6. Trudno mówić o takim dla SKOK-u ponieważ spółka we wszystkich upublicznionych dotychczas raportach wykazuje straty...
 
Ciekawy wyścig pod względem popularności trwa wśród spółek notowanych na NewConnect. Dla większości z nich ostatnie dni to generalnie okres większego zainteresowania, które wiązać należy ze zintensyfikowaną akcją informacyjną na temat tego rynku, w którą wpisuje się chociażby lipcowe NewConnect Convention.

Najpopularniejszymi spółkami w zeszłym miesiącu okazały się WDMSA, Vision, Doradcy24 oraz Liberty, które na przemian wymieniały się pozycją lidera. Wszystkie dodatkowo charakteryzują się większą niż przeciętna rynkową płynnością.

Na forum tymczasem najpopularniejszą spółką w lipcu okazała się Duda, której temat został poruszony w ponad 4 300 postach w ciągu miesiąca. Drugie miejsce zajęła odzieżowa spółka Monnari Trade, o której napisano niewiele mniej, bo aż 4 200 postów. Stawkę trzech najpopularniejszych spółek na forum w lipcu zamyka Petrolinvest, która zajęła miejsce Centrozapu, obecnie czwartego w tym zestawieniu.

Co to jest „popularność" spółek giełdowych.

Jest to wskaźnik, który obliczamy na podstawie ilości wejść użytkowników serwisu Bankier.pl na profile spółek giełdowych. Na bieżąco aktualizowane wyniki prezentujemy w punktach oraz pod postacią rankingu.

Gdzie można zobaczyć jak to działa w praktyce?

Wszystkie dane zbierane w ramach tej funkcjonalności prezentowane są w tabeli na stronie Ranking popularności

Dlaczego wykresy z popularnością spółek wyświetlane są na dwa sposoby?
 
Sama jednostkowa „popularność" spółki nie niesie ze sobą żadnej informacji. Wartość stanowi dopiero możliwość porównania zmian jej popularności do zmian popularności innych spółek lub do zmian jej kursu. Są to dwie możliwości prezentowania danych. Do tego istnieje możliwość zmiany zakresu wyświetlania danych na: ostatnie tygodnie i ostatnie miesiące.

Czy informacje o tym, które spółki są obecnie w centrum uwagi inwestorów, na podstawie odwiedzin ich profili na stronach Bankier.pl są reprezentatywne?

Badanie popularności spółek giełdowych nie jest narzędziem analitycznym. Nie prezentujemy danych na temat realnego zainteresowania poszczególnymi spółkami wszystkich inwestorów. Aczkolwiek z uwagi na to, że Bankier.pl jest najczęściej wybieranym internetowym źródłem informacji przez inwestorów indywidualnych (badanie SII) uważamy, że dane prawidłowo odzwierciedlają realne zainteresowanie poszczególnymi spółkami.

Gdzie można podyskutować o tym dziwnym pomyśle mierzenia popularności spółek?

Zapraszamy na forum Bankier.pl do specjalnie utworzonego w tym celu wątku.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »