Firma » Biznes
Lokalny biznes promuje lokalną uczelnię
Zobacz więcej zdjęć » |
To umowa szczególna, bo promuje Racibórz nie tylko jako miejsce działalności największego europejskiego producenta branży energetycznej, ale i jako ośrodek, gdzie swoją siedzibę ma jedyna w województwie śląskim Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa – mówi Wiesław Różacki, prezes Rafako S.A., o podpisanej 2 marca 2010 r. umowie o współpracy badawczo-rozwojowej z raciborską PWSZ.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, która kształci m.in. inżynierów na kierunku automatyka i robotyka, dołączyła do grona ośrodków naukowo-badawczych, z którymi od dawna współpracuje Rafako S.A. Nieoficjalne dotąd kontakty z polskimi uczelniami o profilach technicznych od kilku miesięcy formalizuje w postaci umów o współpracy badawczo-rozwojowej. Takie dokumenty podpisano już z Politechniką Wrocławską, Politechniką Krakowską i Politechniką Śląską. Teraz podobną umowę Rafako S.A. podpisało z uczelnią z Raciborza.
Mimo, że uczelnia ta ma mniejszy dorobek naukowy w porównania z dużymi ośrodkami z Wrocławia, Krakowa czy Gliwic, to ma jedną przewagę – działa w Raciborzu, gdzie swoją siedzibę ma także nasza firma – podkreśla prezes Wiesław Różacki. - To porozumienie jest elementem promowania przez lokalny biznes lokalnych ośrodków naukowych. Obecnie profil PWSZ w Raciborzu, choć bliski naszej działalności, to jednak nieco inny. Spodziewamy się, że w przyszłości i na tej uczelni powstaną kierunki związane z branżą energetyczną. To jednak proces długotrwały, wymagający zaangażowania wielu osób, instytucji i zakładów przemysłowych. Jako producent branży energetycznej, chcemy w ten proces się zaangażować – wyjaśnia prezes Różacki.
Współpraca dotyczyć ma wspomagania procesu dydaktycznego, m.in. poprzez udostępnienie raciborskiej PWSZ bazy laboratoryjnej, jaką dysponuje Rafako S.A. Studenci będą mogli również odbywać tu staże i praktyki.
Dr inż. Jerzy Pasternak, pełnomocnik dyrektora generalnego RAFAKO S.A. ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania, wskazuje natomiast, że firma chce pomóc PWSZ w uprofilowaniu zawodowym. - Fakt uruchomienia kierunku Automatyka i Robotyka w PWSZ zbliżył tę uczelnię do specyfiki Rafako S.A.. Ponieważ dysponujemy nowoczesną bazą laboratoryjną, stwarzamy studentom tej uczelni możliwość zetknięcia się z nowymi technologiami wytwórczymi i nowoczesnymi metodami badawczymi. Czujemy się niejako w obowiązku wspierania lokalnej uczelni, która intensywnie się rozwija, również jako czynnik pozyskiwania przez Rafako S.A. kwalifikowanej kadry inżynierskiej – mówi dr inż. Pasternak.
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu podkreśla, że podpisywana umowa o współpracy badawczo-rozwojowej z RAFAKO S.A. to ukoronowanie dotychczasowych wspólnych działań, ale i bodziec do ich rozszerzenia i intensyfikacji. - Wśród tych działań uwypuklić należy realizację zajęć w nowoczesnych laboratoriach Rafako, co jest szczególnie ważne w świetle możliwości przekazywania bogatych doświadczeń i wiedzy młodym, przyszłym inżynierom – mówi prof. dr hab. Michał Szepelawy.
Instytut Techniki i Matematyki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu powstał we wrześniu 2006 r. W ramach instytutu prowadzone są studia inżynierskie trwające 7 semestrów na kierunku Automatyka i Robotyka oraz studia licencjackie trwające 6 semestrów na kierunku Matematyka. Aktualnie w Instytucie Techniki i Matematyki PWSZ studiuje 146 osób, w tym 80 na studiach stacjonarnych i 66 osób na studiach niestacjonarnych. Pierwsi absolwenci (37 osób) kierunku Automatyka i Robotyka właśnie opuszczają mury raciborskiej uczelni. Są wszechstronnie przygotowani do wykonywania prac inżynierskich w zakresie automatyzacji procesów technologicznych. Edukację mogą kontynuować na studiach magisterskich, na przykład w Politechnice Śląskiej w Gliwicach, z której wywodzi się większość kadry naukowej Instytutu Techniki i Matematyki PWSZ w Raciborzu.
Naszą zasadniczą misją jest kształcenie inżynierów. Dzięki zaangażowaniu Rafako w proces dydaktyczny, wspólnie przybliżamy studentom specyficzne i jednocześnie nowoczesne warunki przemysłowe – uważa prof. dr hab. Andrzej Sokołowski, dyrektor Instytutu Techniki i Matematyki PWSZ w Raciborzu.
ZDJĘCIA:
RAFAKO 1 – Lokalny biznes promuje lokalną uczelnię
PODPIS: Raciborska PWSZ dołączyła do grona ośrodków naukowych, z którymi współpracuje Rafako S.A.
RAFAKO 2 – Lokalny biznes promuje lokalną uczelnię
PODPIS: Umowę parafowali (od prawej): prorektor PWSZ ds. organizacji i rozwoju prof. dr hab. Jerzy Pośpiech, rektor prof. dr hab. Michał Szepelawy, prezes Rafako S.A. Wiesław Różacki i wiceprezes Krzysztof Burek.
RAFAKO S.A.
RAFAKO S. A. jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”. Kapitał zakładowy wynosi 139.200.000,00, zł.
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)