Zdrowie » Medycyna

Luteina – tak, ale…

Luteina – tak, ale…
Zobacz więcej zdjęć »
Luteina to jedna z najlepiej przebadanych substancji wśród suplementów diety. Pozytywna rola jaką odgrywa dla naszych oczu - ochrona plamki żółtej przed wolnymi rodnikami - nie budzi dziś wątpliwości.

Naturalnym celem tego antyoksydantu jest poprawianie bariery ochronnej siatkówki oka, a przede wszystkim niezwykle wrażliwych na promieniowanie słoneczne komórek plamki żółtej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Te struktury są właśnie podstawą mechanizmu widzenia – dzięki nim widzimy szczegóły. Mało kto jednak wie, jak ważna dla skuteczności jej działania jest postać w jakiej ją przyjmujemy. Dobrze jeśli jest to luteina krystaliczna.

Naturalnym źródłem luteiny są zielone liście warzyw (szpinak, zielona sałata, natka pietruszki, zielony groszek, brokuły), oraz pomarańcze i mandarynki. W tej formie dostarczana do organizmu jest dobrze przyswajana, a przyswajana być musi bo nasze organizmy nie wytwarzają jej samodzielnie. Stosowanie prawidłowej diety nie zawsze jest jednak możliwe. Wówczas suplementacja jest gwarancją właściwych ilości i proporcji - oczywiście  przy zastrzeżeniu właściwej wchłanialności preparatu. Gwarancję taką – blisko 100% wchłanialności luteiny krystalicznej  daje patent FloraGloLutein (np. Nutrof, Nutrof TOTAL, www.nutroftotal.pl). Inne postacie luteiny np. estry, czy tzw. luteina wysokogatunkowa  wchłaniają sie tylko w ok. 2-5 %.

Patent FloraGloLutein należy do firmy Kemin Foods, która w 1994 r. opatentowała na całym świecie proces otrzymywania oczyszczonej luteiny krystalicznej. Substancja otrzymywana z kwiatów nagietka jest przetwarzana w postaci oleożywicy, a następnie oczyszczana do postaci krystalicznej. Podczas procesu oczyszczania i krystalizacji otrzymywana jest postać luteiny identyczna z tą pochodzącą ze źródeł roślinnych. Estry luteiny podobnie jak luteina klasyczna otrzymywane są z kwiatów nagietka, ale w procesie produkcji pozostają w postaci zestryfikowanej. Abyśmy mogli przyswoić Estry Luteiny muszą zostać poddane de-estryfikacji przez nasze enzymy trawienne. Wymaga to obecności dużych ilości tłuszczów. Stopień de-estryfikacji Estrów Luteiny – w luteinę przyswajalną dla organizmu zależy od wielu czynników, takich jak dieta czy przyjmowane leki. W efekcie ilość przyswajanej luteiny jest osobniczo - zmienna i nieznana.

Preparaty, w których zawarta jest luteina krystaliczna są oznaczone znakiem FloraGloLutein – oznacza to, że ilość faktycznie przyswojonej przez organizm luteiny będzie odpowiadała ilości zadeklarowanej na opakowaniu (np. Nutrof, Nutrof TOTAL)



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

INDALO

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »