Kultura, sztuka » Kultura

"Magiczne drzewo" książką roku 2009

"Magiczne drzewo" książką roku 2009
Zobacz więcej zdjęć »
Powieść Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” została uznana za najlepszą książkę dla młodzieży. Tytuł Książki Roku 2009 przyznała „Magicznemu drzewu” polska sekcja IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Powieść Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo”, która w postaci e-booka znajduje się w ofercie Księgarni eClicto, została uznana za najlepszą książkę dla młodzieży. Tytuł Książki Roku 2009 przyznała „Magicznemu drzewu” polska sekcja IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. „Magiczne drzewo” (wydawnictwo Znak) jest fantastyczną opowieścią o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia.

Powieść rozgrywa się współcześnie, w znanych dzieciom miejscach i realiach. Kuki, Tośka i Filip to dzieci niezależne, inteligentne i pełne energii. Mają jednak też swoje problemy, lęki i porażki. Ich rodzice, bezrobotni muzycy, pod wpływem czaru zostawiają je pod opieką strasznej ciotki i przyjmują propozycję grania w orkiestrze na statku Queen Victoria podczas trwającego cały rok rejsu. Rodzeństwo dąży do spotkania z rodzicami w jednym z portów, a jednocześnie ucieka przed szalonym szefem Jarmarku Augustino, który pragnie odebrać dzieciom magiczne krzesło. Pod drodze Tośkę, Filipa i Kukiego, a także ciotkę Marylę, zamienioną w siedmioletnią dziewczynkę, spotyka mnóstwo niecodziennych przygód i magicznych zdarzeń. Mimo fantastycznego charakteru, książka opowiada o ważnych dla dzieci sprawach, doskonale opisuje ich emocje i przeżycia. Akcja toczy się szybko, książka ma tempo gry komputerowej i najlepszych filmów przygodowych. Powieść nasycona jest dobrą energią i nie ma w niej przemocy.

Książka Roku jest doroczną nagrodą Polskiej Sekcji IBBY, ustanowioną w 1988 roku, a finansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Instytutu Książki. Celem nagrody jest promocja wartościowej i artystycznej polskiej książki dla dzieci. Nagrody i wyróżnienia otrzymują żyjący rodzimi pisarze, graficy i ilustratorzy najlepszych książek dla dzieci, za książki opublikowane od listopada roku poprzedzającego edycję nagrody do końca października roku, w którym nagroda jest przyznawana.

Andrzej Maleszka, reżyser filmowy, autor scenariuszy i powieści. Jest zdobywcą „telewizyjnego Oscara” czyli Emmy Award i kilkudziesięciu nagród na festiwalach filmowych w Nowym Jorku, Chicago, Monachium, Kairze i innych.

Jeden z najlepszych europejskich twórców dla młodych odbiorców, obdarzony niezwykłą wyobraźnią. Jego filmy i powieści, pełne fantastycznych przygód i humoru, łączą współczesne realia i magiczne zdarzenia. Na całym świecie widzowie „Magicznego drzewa” zachwycili się połączeniem fantastyki i magii z autentycznymi zdarzeniami i przeżyciami dzieci, co jest znakiem rozpoznawczym twórczości literackiej i filmowej Maleszki.

Blog eClictoRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »