Dom » Wnętrza

Mała kuchnia, dużo możliwości

Mała kuchnia, dużo możliwości
Zobacz więcej zdjęć »
Mała kuchnia nie oznacza mało miejsca? Wystarczy odpowiednio ją zaplanować i wykorzystać zakamarki, które mogą stać się dodatkowym miejscem do przechowywania.

Urządzasz właśnie swoją kuchnię i martwisz się tym, że nie jest wystarczająco duża? Niepotrzebnie. Nawet małe pomieszczenie można urządzić tak, że gotowanie, a nawet jedzenie w nim śniadań czy obiadów, stanie się prawdziwą przyjemnością. Wystarczy tylko odpowiednio je zaprojektować i wykorzystać nowoczesne możliwości aranżacji.

 

Jak zaplanować kuchnię?

Nawet na najmniejsze pomieszczenie znajdzie się sposób, aby uczynić je wygodnym i ergonomicznym. Istnieje wiele zasad, którymi należy się kierować projektując małą kuchnię. Na pewno warto postawić na jasne meble, które wizualnie powiększają przestrzeń, a także zrezygnować z dużych sprzętów kuchennych. Wielką lodówkę można zamienić na nieco mniejszą, a zlew nie musi mieć koniecznie dwóch komór, bo jedna może okazać się całkowicie wystarczająca. Z kolei jeśli nie gotujemy dużo, wystarczy nam kuchenka dwupalnikowa.

 

- Natomiast jeżeli urządzane przez nas pomieszczenie jest wąskie, koniecznie należy pamiętać o tym, aby meble były ustawione jedynie po jednej stronie. Odstęp między nimi a ścianą naprzeciwko nie powinien być mniejszy niż 120 cm -  mówi Jakub Malinowski, specjalista ds. okuć meblowych Häfele.

 

Warto też zatroszczyć się o to, aby na wierzchu nie stało zbyt wiele różnych sprzętów, naczyń i bibelotów, gdyż to wprowadza poczucie chaosu i optycznie zmniejsza przestrzeń. Dlatego najlepiej tak zaplanować zabudowę kuchenną, aby jak najwięcej rzeczy znalazło swoje miejsce w szafkach i szufladach.

 

 

 

 

 

 

Wykorzystany każdy centymetr

Dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, w której każdy centymetr jest wykorzystany. Zagospodarowane są nie tylko wszystkie puste kąty, ale również przestrzenie pomiędzy meblami. W tym celu warto wykorzystać takie rozwiązania, które pomieszczą jak najwięcej potrzebnych przedmiotów.

 

- Doskonałym wyborem mogą tu być szafki cargo z wysuwanymi półkami – mówi Jakub Malinowski. – Pozwalają nie tylko pomieścić wiele potrzebnych sprzętów kuchennych czy zapasów jedzenia, ale również umożliwiają bardzo wygodny dostęp do tego, co się w nich znajdzie. Z pewnością są doskonałą alternatywą dla zwykłych półek.

 

Wąskie cargo i półki narożne

Szafki cargo poruszają się na prowadnicach, dzięki czemu zawsze można je sprawnie, łatwo i cicho wysunąć jednym ruchem ręki. Również możliwości aranżacyjne są tu bardzo duże. Jeśli kosze cargo zostaną odpowiednio dobrane, dobrze spełnią swoją funkcję w każdym, nawet bardzo wąskim meblu kuchennym. Może się to przydać np. wówczas, gdy pomiędzy szafkami mamy przerwę o szerokości zaledwie kilkunastu centymetrów. Wówczas doskonałym rozwiązaniem może okazać się bardzo wąskie cargo, które możemy wykorzystać np. do przechowywania butelek z napojami lub środków czystości, na które zwykle brakuje miejsca.

 

- Z kolei półki narożne pomagają lepiej zagospodarować szafki umiejscowione w rogu zabudowy meblowej. Dzięki nim zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania, tak potrzebną w małej kuchni – mówi Jakub Malinowski z Häfele.

 

Ich wielką zaletą jest, że mogą wysuwać się praktycznie całkowicie poza korpus, co pozwala na zagospodarowanie trudno dostępnych miejsc. Są też o wiele bardziej ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Nie tylko łatwo się je wysuwa, ale również pozwalają dostać się jednocześnie do zawartości całej szafki, a nie tylko jej części. Nadają się również do przechowywania przedmiotów o większych gabarytach. W małej kuchni jest to nieoceniona zaleta.

 

 

 

 

 

 

Szuflady cokołowe 

Każda kuchnia posiada zakamarki, które często bywają niewykorzystane. Należą do nich np. cokoły pod meblami. Tymczasem doskonałym pomysłem na ich zagospodarowanie może być specjalna szuflada cokołowa. W prosty i ekonomiczny sposób pozwala ona wykorzystać dodatkową przestrzeń. Można tam przechowywać np. patelnie, puszki z napojami czy kuchenne tekstylia, jak ściereczki czy obrusy.

 

Mała kuchnia często oznacza również rezygnację ze stołu, przy którym można wygodnie zjeść posiłek. Jednak i na to znajdzie się sposób. - Bardzo dobrym pomysłem do wykorzystania na małym metrażu jest stół wysuwany montowany zamiast jednej szuflady  – mówi Jakub Malinowski. – Przyda się on także, gdy potrzebujemy dodatkowego blatu roboczego. Wystarczy jeden ruch i mamy do dyspozycji wygodną jadalnię lub po prostu więcej miejsca do przygotowywania potraw.

 

Mała kuchnia nie musi więc być dla nas żadnym problemem. Wystarczy tylko dobrze ją zaplanować i wyposażyć, a przygotowywanie w niej codziennych posiłków stanie się prawdziwą przyjemnością.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »