Dom » Wnętrza

Mała kuchnia? Zaaranżuj ją z głową

Mała kuchnia? Zaaranżuj ją z głową
Zobacz więcej zdjęć »
Kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy dużo czasu. Niestety jednak w polskim budownictwie bardzo często przeznacza się na nią niewielką przestrzeń. Z tego względu małe kuchnie trzeba umiejętnie aranżować – tak, aby wszystko się w nich pomieściło i spełniały swoje zadania na szóstkę.

Postaw na funkcjonalność i prostotę

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W małej kuchni niestety nie ma miejsca na marnowanie przestrzeni - każdy centymetr kwadratowy należy umiejętnie wykorzystać. Już na etapie planowania najlepiej jest dobrze przemyśleć, gdzie zamieścimy konkretne sprzęty. W niewielkiej kuchni powinno bowiem znaleźć się jedynie tyle mebli, ile w rzeczywistości będzie nam potrzebne. Radzimy również zrezygnować ze zbędnych dodatków i dekoracji. Sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się mniejsza niż jest w rzeczywistości, a ponadto zabiorą powierzchnię, którą można przeznaczyć na coś bardziej funkcjonalnego. Pomyślcie również, jak mało wygodne będzie ich sprzątanie...

Szeroki blat kuchenny

Elementem, który może sprawdzić się na niewielkich metrażach, a który pozornie zabiera niepotrzebnie dużo przestrzeni, jest szeroki blat kuchenny. W rzeczywistości na tego typu rozwiązaniu zyskujemy - na powierzchni pod ścianą można ustawić pojemniki i przybory kuchenne, a pozostała część blatu w zupełności wystarczy na codzienne prace kuchenne. To jednak nie wszystko. Decydując się na szerszy blat istnieje możliwość, by wyposażyć kuchnię w głębsze szafki kuchenne. Standardowy mebel i tym samym zlew do szafki 40 cm pomieści zdecydowanie mniej naczyń i akcesoriów niż szafka o głębokości 60 cm.

Niska zabudowa - więcej przestrzeni

W przypadku aranżacji niewielkich kuchni, wiele osób popełnia błąd maksymalnie zabudowując je szafkami i szafeczkami - aż po sam sufit. Takie rozwiązanie sprawia, że kuchnia wydaje się jeszcze mniejsza niż jest w rzeczywistości. Jeśli chcecie, by sprawiała optyczne wrażenie przestronnej, wybierzcie niskie, aczkolwiek głębokie meble.

Zlewozmywak, czyli serce kuchni - jednokomorowy czy dwukomorowy?

Zlewy kuchenne - to właśnie one stanowią serce kuchni. Ich wybór warto więc dokładnie przemyśleć, nie tylko wtedy, gdy nasze wnętrze ma mały metraż. Obecnie oferta zlewozmywaków jest bardzo szeroka - hity ostatnich lat to zdecydowanie projekty granitowe, np. czarne, takie jak w tym sklepie. Niemniej jednak, kiedy chcemy zaoszczędzić wolną przestrzeń, przy wyborze zlewozmywaka należy skupić się przede wszystkim na jago rozmiarach.

Zlew jednokomorowy z pewnością zajmie mniej przestrzeni niż projekt dwukomorowy, ale czy sprosta naszym potrzebom? Tego typu rozwiązanie sprawdza się doskonale w przypadku, gdy aranżacja kuchni przewiduje zmywarkę do naczyń. Jednakże zajmuje ona jeszcze więcej miejsca niż zlewozmywak dwukomorowy, przy czym nie da się ukryć, że bardzo ułatwia pracę w kuchni. Summa summarum na etapie projektowania warto zdecydować czy nasz wybór padnie na praktyczny zlew dwukomorowy, czy też wygodny zestaw - zmywarka plus zlewozmywak jednokomorowy.

Stare powiedzenie mówi małe jest piękne. Niewątpliwie kryje się w nim dużo prawdy aczkolwiek w przypadku aranżacji wnętrz, wszystko co niewielkie musi być zaprojektowane z głową. Pamiętajcie o tym, jeżeli mieszkacie w bloku.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Milena Bros

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »