Firma » Bankowość

Maleje opłacalność lokat krótkoterminowych

Maleje opłacalność lokat krótkoterminowych
Zobacz więcej zdjęć »
Coraz bardziej zmniejsza się opłacalność lokowania oszczędności na lokatach. Zwłaszcza te krótkoterminowe cały czas tracą na atrakcyjności.


Pomimo faktu, że stopy procentowe w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie spadły, większość banków cały czas realizuje politykę zmniejszania oprocentowania lokat. Premiowani są w dalszym ciągu nowi klienci, dla których pojawiają się ciekawe, stosunkowo wysoko-oprocentowane oferty. Są to jednak promocje czasowe, zazwyczaj nie trwające dłużej niż 3 miesiące. Średnio, porównując oferty największych banków w Polsce, na lokatach oszczędnościowych zarobimy mniej, niż jeszcze dwa miesiące temu. 

Przy porównaniu ofert lokat w dłuższym okresie czasu różnica jest widoczna bardziej wyraźnie. Jeszcze rok temu oprocentowanie lokat mieściło się w przedziale 2.1 - 5.2 procent. Aktualnie oscyluje w granicach 1.6 - 4.0 procent. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest ciągłe obniżanie stóp procentowych przez Bank Centralny. Aktualny poziom stóp jest rekordowo niski. W związku z ciągłym obniżaniem procentowania lokat opłaca się trzymać oszczędności w produktach finansowych, których okres trwania wynosi 6 miesięcy lub więcej. Daje to również pewną dozę stabilności w planowaniu dochodów pasywnych.

Na lokatach nie możemy obecnie liczyć na wysokie stopy zwrotu z inwestycji. Sytuacja w ciągu najbliższych miesięcy prawdopodobnie nie ulegnie poprawie. Dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku analitycy prognozują pierwsze podwyżki stóp procentowych. Sprawi to, że banki będą mogły pozwolić sobie na podwyższenie oprocentowania krótkoterminowych depozytów.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

http://onebank.pl/
http://onebank.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 6 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »