Zdrowie » Ciało
Metoda prania mózgu w sektach obecna w naszym życiu codziennym
Zobacz więcej zdjęć » |
Jaka to metoda? Skracanie czasu przeznaczonego na sen.
Na przykład w sekcie może wyglądać to tak: zasypianie o późnych godzinach i pobudka o piątej rano, przerywanie snu w środku nocy, aby się przez godzinę modlić.
Cel takiego działania to pozbawić ludzi możliwości myślenia. Człowiek niewyspany jest zbyt zmęczony, aby się nad czymkolwiek zastanawiać. Ciężko mysli, a kiedy ktoś nie potrafi samodzielnie myśleć, łatwo jest złamać go i zastraszyć. I sprawić, aby niezależnie od wszystkiego, był posłuszny.
Nie jesteś w sekcie i sądzisz, że to wszystko Cię nie dotyczy? Nic bardziej błędnego. Podobne efekty często fundujemy sami sobie, całkiem bez pomocy sekciarskich "guru" - traktując sen jako stratę czasu, lekceważąc higienę snu, śpiąc byle jak.
Tymczasem skutki zwykłego, codziennego niedosypiania, pozornie nieistotnego i typowego dla wielu z nas, bywają bardzo poważne.
Prawdopodobnie wiesz, że brak dostatecznej ilości snu prowadzi do pogorszenia nastroju, irytacji, niekontrolowanych wybuchów gniewu i wyczerpania. Wiesz, bo te objawy sa natychmiastowe, bezpośrednie i łatwo je powiązać ze źle przespaną nocą.
Ale czy wiesz, że notoryczne niedosypianie prowadzi także do:
- silnej depresji i pogłębiających się stanów lękowych (w badaniach przeprowadzonych w 2007 roku na poteżnej próbce 10.000 ludzi zarejestrowano, że osoby cierpiące na bezsenność były pięciokrotnie bardziej narażone na depresję, niż ludzie nie mający problemów ze snem, przy czym depresja i bezsenność karmią siebie nawzajem: człowiek ma depresję, bo nie może spać i nie może spać, bo ma depresję);
- roztargnienia i zapominania ważnych spraw, ponieważ umysł nie ma możliwości dokonania konsolidacji pamięci, która odbywa się właśnie podczas snu;
- pogorszenia refleksu i upośledzenia wykonywania niektórych czynności: gdy w jednym z badań naukowych porównano czas reakcji osób nietrzeźwych i niewyspanych, obie grupy wypadły okropnie;
- silnej nadwrażliwości (badania żołnierzy uczestniczących w wojnach wykazały, że niedostateczna ilość snu zwiększała zagrożenie wystąpienia stresu pourazowego u żołnierzy);
- pogorszenia jakości decyzji - na skutek błędów w osądach - czyli jeśli jestes niewyspany, masz większe szanse dokonania fatalnej w skutkach decyzji (co ciekawe, osoby niewyspane często błędnie sądzą, że świetnie radzą sobie z małą ilością snu, tracąc wyczucie swojego realnego stanu fizycznego i psychicznego).
Oczywiście brak snu pociąga za sobą także wiele innych konsekwencji zdrowotnych, z nadmiernym przybieraniem na wadze na czele. A wymienione konsekwencje psychiczne notorycznego niedosypiania, za które sami jesteśmy odpowiedzialni przed sobą, są niewiele mniej niebezpieczne, niż celowe działanie liderów sekt.
Dlatego zadbaj o wygodne łóżko, na którym leży ortopedyczny materac (najlepiej na stelażu wzmagającym jego zdrowotne właściwości), kładź się spać w ciemnej, cichej i chłodnej sypialni i przywiązuj wagę do tego, by unikać deficytu snu.
Photo: © tonwelle
Komentarze (0)