Kultura » Kultura

“MOJA SKÓRA” – NAJNOWSZE PRACE MAGDALENY CYBULSKIEJ W XANADU

“MOJA SKÓRA” – NAJNOWSZE PRACE MAGDALENY CYBULSKIEJ  W XANADU
Zobacz więcej zdjęć »
Piękno dzieła nie zawsze wyraża się w czysto estetycznych walorach. Nieraz ukazuje się w prostocie, surowej formie i nieoczywistościach. Najnowsza wystawa Magdaleny Cybulskiej przedstawia drugą, senną stronę rzeczywistości, pełną niedopowiedzeń i magii.

Wernisaż odbędzie się 12 czerwca 2019 r. w godz. 18:00-20:00 w przestrzeniach Galerii Xanadu, przy ul. Hożej 51 w Warszawie. Wystawa potrwa do 30 czerwca 2019 r.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Dzieła stworzone przez Magdalenę Cybulską stanowią ilustrację nocnych wizji, które przyśniły się autorce. Każda rozpatrywana jest indywidualnie. Przeważają w nich monochromatyczne odcienie w połączeniu z delikatnością pasteli. Pozwala to na dokonanie osobistej interpretacji każdej pracy, zostawiając spore pole działania dla wyobraźni.


– Najnowsze dzieła Magdaleny Cybulskiej wywołują spore emocje. To połączenie nowoczesności z motywami pierwotnymi i rdzennymi. Tak jak sny, są one niedopowiedziane i tajemnicze Z jednej strony zaprzeczają klasycznej idei piękna, z drugiej zaś wciągają odbiorcę, intrygują i nie pozostawiają obojętnym. Umożliwiają puszczenie wodzy wyobraźni i podjęcie dogłębnych rozważań, które wiele powiedzą nam o sobie samych, naszych pragnieniach i emocjach – komentuje Agnieszka Gniotek, kuratorka wystawy oraz właścicielka galerii Xanadu. I dodaje: – 
Czasami pytałam, czy konkretny wizerunek jest ilustracją koszmaru. Magda zaprzeczała ze zdziwieniem. Najwyraźniej była to moja interpretacja prac, znacznie bardziej drastyczna niż rzeczywistość i intencje artystki. Magda podkreśla, że większość snów była przyjemna, intrygująca i pociągająca. Czasami może odrobinkę erotyczna, ale rzadko i niespecjalnie. Niektóre były bardziej konkretne, inne mocniej należało „podmalować”. Większość jest nieoczywista i zostawia widzom niesamowite pole dla wyobraźni.

 

Wystawa obejmuje zarówno obrazy przygotowane w niewielkich formatach, owalne bordiury jak i wideo prezentujące wzbudzający niepokój materiał, również w typowo onirycznej odsłonie. Nazwa wystawy ma nawiązywać do funkcji, jakie pełni skóra.
Z jednej strony będąc barierą chroniącą przed środowiskiem, z drugiej najszybciej ulega destrukcji i łatwo ją uszkodzić. Tę dwuznaczność można łatwo przełożyć na funkcje, jakie pełni sen - z jednej strony gwarant dobrego zdrowia i regeneracji organizmu, z drugiej lustro ukrytych ludzkich pragnień, marzeń i lęków, które pozwala przeżywać te emocje, od których uciekamy na jawie.

Magdalena Cybulska (ur. 1977 r.) jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk, którą ukończyła z wyróżnieniem realizując dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni litografii pod okiem J.J. Cywickiego oraz aneks z malarstwa pod kierunkiem B.Szubińskiej. W 2015 otrzymała Stopień doktora w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Pracowała jako Asystentka na Wydziale Grafiki Warsztatowej na macierzystej uczelni. od 2011 r. Wykładowca grafiki warsztatowej na Europejskim Wydziale Sztuk AFiBV w Warszawie. Członek SMTG w Krakowie. W 2008 r. zrealizowała Program Rezydentury Artystycznej w SVA w Nowym Jorku. W 2011 r. założyła Pracownię Wolno, którą obecnie współtworzy. Wystawy indywidualne: C Bao a Qu, Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyśl (2008); Rysunek i grafika, Galeria ES, Międzyrzec Podlaski (2009); Święte obrazki, Galeria Fibak, Warszawa (2012); O czasie i potworze, Pracownia Wolno, Warszawa (2013); Fetysz, Galeria Młynek, Warszawa (2013); Kołtuny i Rogorzce, Galeria Aula, ASP Łódź (2016).

 

Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny, ul Hoża 51 w Warszawie.

Galeria i Dom Aukcyjny Xanadu to przestrzeń nie tylko dla znawców i miłośników sztuki, lecz także dla tych, którzy chcieliby oswoić i zrozumieć twórczość współczesnych artystów. Xanadu jest miejscem wymiany myśli, dialogu ze sztuką, gdzie w sposób zaskakujący można odkryć obszary własnej wrażliwości. Aktywność galerii koncentruje się głównie wokół aukcji i wystaw czasowych. Xanadu oferuje także możliwość wypożyczenia dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych oraz na potrzeby osób prywatnych. Inicjatorką powstania galerii i właścicielką Xanadu jest Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Xanadu mieści się przy ulicy Hożej 51 w Warszawie.

 

http://www.galeriaxanadu.pl

https://www.facebook.com/galeriaxanadu/

https://www.instagram.com/xanadu_gallery/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Aleksandra Matuła

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »