Kultura, sztuka » Kultura

Muzeum Śląskie na Targach Książki w Krakowie

Muzeum Śląskie na Targach Książki w Krakowie
Zobacz więcej zdjęć »
Muzeum Śląskie serdecznie zaprasza 3 - 6 listopada do swojego stoiska na tegorocznych Targach Książki w Krakowie jak również do Salonu Małych Ojczyzn - Śląsk, który muzeum objęło patronatem merytorycznym.

Na targach nie zabrakieni oczywiście najnowszych publikacji Muzeum.

Imprezę rozpoczynamy 3 listopada o godz. 13.00 koncertem grupy Marek "Makaron" Motyki oraz Patryka Filipowicza. Muzyk wskrzesi zapomniane teksty starych śląskich pieśni, które w połączeniu z jego bluesem ukazują w pełni obyczajowość i kulturę śląską. Najstarsze z wykonywanych tekstów sięgają swoją tradycją nawet XV wieku. Na miłośników historii czekają „Śląskie kontrowersje historyczne", podczas których spotkamy się z pomysłodawcami projektów przeprowadzonych przez Muzeum Śląskie we współpracy z Gazetą Wyborczą w Katowicach dla upamiętnienia 90. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego oraz autorem publikacji przedstawiającej zarys dziejów żydowskich gmin wyznaniowych działających na Śląsku Austriackim w latach 1742-1918.

„Sztuka przez dotyk" to prezentacja najnowszych projektów edukacyjnych i wystawienniczych (również przewodników dotykowych) Muzeum Śląskiego dedykowanych osobom o utrudnionym dostępie do sztuki. Stworzenie ścieżki zwiedzania Galerii Malarstwa Polskiego dla osób z deficytami wzroku, która pozwoliło poznać sztuki wizualne, szczególnie malarstwo, a także samą instytucję muzeum. Tego rodzaju prezentacja zbiorów - udostępnienie kolekcji malarstwa indywidualnym zwiedzającym z dysfunkcją wzroku - jest pierwsza w polskich muzeach. Specjalnie przygotowane przewodniki przybliżają treść wybranych dzieł najwybitniejszych polskich malarzy XIX i XX wieku za pomocą opisów w alfabecie Braille'a i wypukłodrukowych reprodukcji. Wybrane obrazy zreprodukowane zostały w postaci wolnostojących reliefów z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego.

Podczas Targów zaprezentowana zostanie książka Pauliny Chmielewskiej „Giesche". Fabryka Porcelany 1923-1945, w której autorka przedstawiła historię fabryki porcelany w Katowicach-Bogucicach, na podstawie istniejących dokumentów prześledziła losy ludzi w niej pracujących, a także przeprowadziła analizę wzornictwa artystycznego i technologii dzięki zachowanym, historycznym już obiektom. Drugą propozycją Muzeum Śląskiego jest spotkanie z dr Katarzyną Łakomy, autorką publikacji „Wille miejskie Katowic", podczas którego poznamy historię willi miejskich wraz z otaczającymi je ogrodami wyrażającymi styl życia dawnych mieszkańców. Miłośników fotografii na pewno przyciągnie album fotografii autorstwa Arkadiusza Goli. Autor opowie, w jaki sposób próbował poznać różne środowiska i przestrzenie, tworząc zbiorowy portret grup społecznych, których życie jest wplecione w determinujące je otoczenie i zmieniające się oblicze przemysłu na Górnym Śląsku.

Niedzielne spotkanie to szansa poznania  „Europejskich korzeni śląskiej arystokracji". Zwiedzający zobaczą film Jadwigi Kocur „Dwugłowy smok" oraz porozmawiają o fenomenie plastyki nieprofesjonalnej na Górnym Śląsku". Na zakończenie zapraszamy na „Znaszli tę ziemię, czyli Małą Akademia Wiedzy o Kulturze Ziem Górnego Śląska" - spotkanie ukazujące różnorodność kulturową i geograficzną małych ojczyzn dzięki prezentacji wszystkich typów i odmian strojów śląskich oraz koncertowi zespołu „Raciborzanie". Jan Zając, emerytowany górnik kopalni „Katowice", przedstawi nam gawędę o pracy w kopalni oraz zwyczajach górniczych, a tradycję haftu śląskiego zaprezentuje twórczyni ludowa Maria Kubik z Czechowic-Dziedzic.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »