Technologie » Internet
Mydlenie oczu użytkownikom Facebooka
Zobacz więcej zdjęć » |
Gry oparte na przeglądarkach są obecnie niezwykle popularne w społeczności online - potwierdza to między innymi fakt, że każdego miesiąca 200 milionów użytkowników gra w gry za pośrednictwem portalu Facebook.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Najpopularniejszą grą jest obecnie FarmVille, który posiada prawie 70 milionów fanów na całym świecie. Jednak te nowoczesne formy rozrywki kryją zagrożenia. W zeszłym tygodniu spółka matka firmy FarmVille, amerykańska firma Zynga, musiała ukrócić oszukańcze subskrypcje dla urządzeń mobilnych oraz oferty zachęcające użytkowników tej gry do rejestrowania się do serwisów internetowych w zamian za walutę z gry FarmVille.
Rosnąca popularność aplikacji dla Facebooka, takich jak gry oparte na przeglądarce, niesie ze sobą zagrożenia dla ich użytkowników w postaci szkodliwego oprogramowania, phishingu i ataków hakerskich. Kaspersky Lab przedstawia pięć wskazówek mówiących, jak pozostać bezpiecznym na Facebooku i nie paść ofiarą cyberoszustwa.
1. Jeżeli chcesz wydać prawdziwe pieniądze na wirtualne przedmioty, korzystaj z oficjalnych serwisów producenta.
2. Jeżeli otrzymasz e-mail oferujący darmowe kupony zasilające Twoje wirtualne konto w grze, po prostu usuń go. Prawdopodobieństwo, że w ten sposób padniesz ofiarą phishingu lub infekcji, wynosi prawie 100%.
3. Aplikacje osób trzecich oferujące większe szanse wygranej w grach na portalach społecznościowych są najprawdopodobniej zainfekowane. Jeżeli nie jesteś pewien, sprawdź reputację producenta gry.
Pięć zasad bezpiecznego korzystania z Facebooka
1. Sprawdź ustawienia ochrony danych: Użytkownicy Facebooka powinni wiedzieć, które informacje będą widzieli ich znajomi, które są całkowicie publiczne oraz jakie prawa zastrzega sobie Facebook. Dlatego podczas rejestrowania się na portalu należy wypełnić tylko wymagane pola i wybrać najbardziej restrykcyjne ustawienia domyślne. Najlepiej stworzyć na początku konto fikcyjne, za pomocą którego będziemy mogli sprawdzić, jakie informacje osobiste będą dostępne w Internecie. Potem można już założyć profil z prawdziwym imieniem i nazwiskiem.
2. Uważaj, co publikujesz: Użytkownicy Facebooka powinni mieć świadomość, że posty zawierające zbyt wiele prywatnych informacji mogą wyrządzić im tyle samo szkody co zdjęcia czy filmy z imprezy. Facebook nie wybaczy Ci niczego.
3. Demaskowanie fałszywych przyjaciół: Operatorzy portali społecznościowych z reguły nie weryfikują, czy właściciel określonego konta jest osobą, za jaką się podaje. Dlatego użytkownicy Facebooka powinni być podejrzliwi, gdy akceptują zaproszenia od nowych przyjaciół. Przeciętnie każdy użytkownik Facebooka posiada na swojej liście 130 znajomych. Zdrowy rozsądek podpowiada, że nie wszyscy z nich mogą być "naprawdę" dobrymi przyjaciółmi.
4. Chroń swoją tożsamość: Już teraz znane są przypadki kradzieży tożsamości, gdzie przestępcy stworzyli profile użytkowników i wykorzystali je do szantażowania swoich ofiar, które musiały zapłacić pewną kwotę, aby uratować swoją reputację. Groźby dotyczą na przykład publikacji kompromitujących zdjęć. Inny sposób kradzieży tożsamości polega na przechwytywaniu haseł do istniejących kont użytkowników na portalach społecznościowych poprzez ataki phishingowe. W takich przypadkach sprawdzają się mechanizmy ochrony zawarte na przykład w oprogramowaniu Kaspersky Internet Security.
5. Zapobiegaj atakom szkodliwego oprogramowania: Szkodniki, takie jak robak Koobface, oprócz bardziej tradycyjnej metody rozprzestrzeniania się za pośrednictwem poczty elektronicznej wykorzystują również portale społecznościowe, między innymi Facebooka. Ofiary takich ataków otrzymują odsyłacze od przyjaciół, które rzekomo prowadzą do „świetnego filmu". W rzeczywistości jednak kliknięcie takiego odsyłacza powoduje zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem. Wszystkie zainfekowane komputery zostają następnie włączone do tak zwanego botnetu - kontrolowanej przez cyberprzestępców sieci zainfekowanych komputerów, wykorzystywanej do rozsyłania spamu lub przeprowadzania ataków. Ochronę przed takimi atakami zapewniają współczesne rozwiązania bezpieczeństwa IT, takie jak Kaspersky Internet Security.
Komentarze (0)