Technologie » Komputery

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obudowy?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obudowy?
Zobacz więcej zdjęć »
To, na jaką obudowę zdecyduje się użytkownik, w dużym stopniu wpłynie na pracę całego komputera jak i to, jakie podzespoły będzie można w przyszłości włożyć do case’a. Jakimi cechami powinna charakteryzować się dobra buda?

Pierwszą rzeczą, która od razu rzuca się w oczy, są oczywiście wymiary obudowy: jak szeroka karta graficzna wejdzie do środka, jak wysokie może być chłodzenie, z jakimi kartami głównymi jest kompatybilna, ile gniazd rozszerzeń posiada produkt i miejsca na dyski HDD lub SSD? W ostatnim przypadku można też sprawdzić, czy buda posiada usuwalną klatkę na dyski – jest to opcja dla ludzi, którzy lubią mieć swobodę przy organizowaniu wnętrza case’a.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wieje!
Kolejną ważną cechą jest zapewnienie przez obudowę właściwej cyrkulacji powietrza przy pomocy odpowiednio rozmieszczonych otworów wentylacyjnych. Niektórzy producenci, jak chociażby Zalman w przypadku Z9 Neo, opracowują własne rozwiązania dla efektywniejszego wypychania strumieni ciepła. Dodatkowo front obudowy może być „meshowany”, z przypinanym na magnes lub zatrzaski panelem przednim.

Dla prawdziwych graczy
Skoro o chłodzeniu mowa, przy zakupie obudowy koniecznie trzeba zorientować się, ile jest wentylatorów w zestawie i, ile można dokupić, i czy istnieje możliwość wymiany 120 mm na 140 mm. No i co z miejscem na chłodzenie wodne? Powyższe kwestie należy rozpatrywać przy założeniu, że planujemy wrzucić do obudowy naprawdę potężne podzespoły. Efektywne chłodzenie może wiązać się z dużym hałasem, warto więc zwrócić uwagę na to, czy wentylatory są wyciszane, a obudowa posiada specjalną dźwiękoszczelną nakładkę na panel przedni.

Z góry na dół
Następnie należy zwrócić uwagę na to, gdzie znajduje się miejsce na zasilacz. Obecnie wielu graczy uważa, że znacznie lepiej sprawdza się rozwiązanie, w których PSU jest na dole - ma to zapewnić efektywniejsze wyprowadzanie z obudowy ciepła generowanego przez zasilacz. Dobre obudowy zapewniają też odpowiednie rozwiązania, umożliwiające ukrycie okablowania.

Z napędem czy bez?
Wróćmy jednak do tego, co na zewnątrz obudowy, a mianowicie co znajduje się na panelu I/O. W tej chwili standardem jest kilka wejść USB 3.0 i 2.0, jak i wejścia na słuchawki i mikrofon. Jeśli istnieje taka opcja, na panelu może się znaleźć pokrętło do regulowania prędkości wentylatorów. Firmy coraz częściej rezygnują też z napędu optycznego, choć nadal dbają, by to użytkownik zdecydował, co woli: wspomniany już Z9 Neo takiego napędu nie posiada, ale już inna obudowa od Zalmana, Z9 U3, jest wyposażona w miejsce na niego.   

Jak uporać się z kurzem
Na sam koniec warto wziąć pod uwagę wiele dodatkowych, mniejszych elementów, takich jak: obecność filtrów przeciwkurzowych i ich rozmieszczenia, łatwości montażu poszczególnych elementów, najlepiej bez użycia dodatkowych narzędzi, czy obecność akrylowego okna na panelu bocznym.

Biorąc wszystkie przedstawione w artykule elementy, użytkownik nie powinien mieć problemów z wybraniem obudowy, która w 100% spełni stawiane przez niego wymagania. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Entrymedia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »