Gospodarka » Przemysł
Na czym polega odmetanowanie wyrobisk korytarzowych?
Zobacz więcej zdjęć » |
Technika odmetanowania
Proces odmetanowania opiera się na wykonaniu wyrobisk korytarzowych, szczelnie izolowanych od pozostałych. Zazwyczaj są to otwory wiertnicze, jednak mogą mieć również postać izolowanych chodników lub szczelnie otamowanych, starych zrobów. Odmetanowanie obejmuje również wykonanie serii rurociągów dołowych połączonych z utworami, przeznaczonych do transportu stacji pomp ssących oraz gazu. Technika ta polega także na wytworzeniu w całym okładzie specjalnej depresji, która wymusza przepływ metanu z górotworu oraz pozwala na odtransportowanie go rurociągami na powierzchnię.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Efektywność odmetanowania
Odmetanowanie wyrobisk korytarzowych najbardziej efektywne jest wówczas, gdy parametry otworów metanowych są prawidłowo dobrane. Dotyczy to przede wszystkim kątów pionowych i poziomych, a także ich długości. Istotne znaczenie ma ponadto dyspozycyjność całej sieci rurociągów, włącznie ze średnicami oraz długością transportu gazu do stacji odmetanowania z miejsca ujęcia.
Proces odmetanowania
Mając na uwadze ogólne założenia procesu odmetanowania, próby wyprzedzającego ujęcia etapie podjąć można jeszcze na etapie wykonywania wyrobisk przygotowawczych. Odbywa się to wówczas w górotworze o nienaruszonej strukturze oraz pierwotnej metanowości, jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji węgla. Przepuszczalność warstw wynika w takiej sytuacji z warunków geologicznych, zależnych od charakteru i wielkości zaburzeń tektonicznych oraz głębokości zalegania złoża. Głównym celem całego procesu odmetanowania jest obniżenie zagrożenia metanowego w czasie przyszłej eksploatacji złoża, poprzez obniżenie metanonośności w jego udostępnianej części. Zmniejszana jest także metanowość przodków czynnych, co pozwala na stworzenie w nich bezpiecznych warunków do realizacji prac.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)