Firma » Bankowość

Na czym polega scoring bankowy?

Na czym polega scoring bankowy?
Zobacz więcej zdjęć »
Scoring to system oceny danego klienta przez bank. Obecnie w procesie decyzyjnym podpiera się nim większość banków. Jeśli jesteś zainteresowany kredytem gotówkowym, podpowiadamy czym się scoring i jak się go wylicza?

Kredyt gotówkowy może otrzymać każdy, kto ma ukończone 18 lat i posiada zdolność kredytową. Bank, do którego się zgłosisz, zacznie od policzenia tzw. scoringu. Zobacz na czym to polega.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Co to jest scoring?

Scoring, czyli metoda punktowej oceny ryzyka kredytowego podmiotu ubiegającego się o kredyt. Składa się on z kilku elementów.

Pierwszym aspektem jest zdolność kredytowa, czyli przychody, umowy współpracy podpisane z klientami, wydatki czy liczba osób na utrzymaniu. Drugim elementem jest wiarygodność dłużnika, która jest weryfikowana przez banki centralnie w BIK.

Scoring, czyli ocena punktowa jest podstawą do ustalenia konkretnych warunków finansowych – im wyższy scoring, czyli wyższa wiarygodność klienta, tym atrakcyjniejsze warunki pożyczki można mu zaproponować. Scoring prezentowany jest w przedziale wartości od 192 do 631 punktów, albo w postaci gwiazdek – od jednej do pięciu.

System scoringowy każdy bank tworzy według własnych zasad oraz na swój użytek. Bank tworząc taki system opiera się na wcześniejszych doświadczeniach, a  także uwzględnia aktualną  sytuację ekonomiczną, czy społeczną.



Analiza zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty kredytu (kapitału i odsetek) w terminie określonym w umowie.

Analizę zdolności kredytowej przeprowadza bank. Najczęściej dzieli ją na dwie części - ilościową i jakościową.

Analiza ilościowa obejmuje sprawdzenie sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Bank sprawdza:

  • uzyskiwane dochody,
  • miesięczne koszty utrzymania (czynsz, media),
  • obecne zadłużenie (aktualnie spłacane kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych, dostępne limity, poręczone kredyty).


Analiza jakościowa to analiza obejmująca wszystkie pozostałe aspekty, takie jak:

  • wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko,
  • historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy.


Scoring kredytowy w BIK

Jak już wspomnieliśmy, bank jest również zainteresowany historią kredytową, czyli tym, jak klient radzi sobie z terminową spłatą zobowiązań – zarówno aktualnych, jak i przeszłych, a także czy przekracza limity debetowe na kartach. Wszystkie te dane gromadzone są w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

BIK to zbiór informacji o zobowiązaniach kredytowych wobec banków i innych instytucji kredytowych. Do jego rejestrów trafiają wszyscy, którzy mają jakiekolwiek zobowiązania – kredyty, pożyczki, limity w koncie, karty kredytowe itp., w instytucjach współpracujących z BIK.

Liczba punktów w scoringu przyznana danej osobie jest wartością zmienną. Zależy od aktualnych zapisów w BIK i może się zmieniać bardzo dynamicznie, choćby ze względu na wpisanie przez bank informacji o opóźnieniu w spłacie raty czy zadłużenia z karty kredytowej.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »