Gospodarka » Przemysł

Na czym polega sprzedaż oleju opałowego?

Na czym polega sprzedaż oleju opałowego?
Zobacz więcej zdjęć »
Sprawdzeni dystrybutorzy paliw opałowych, tacy jak Autoryzowani Dystrybutorzy Ekoterm prowadzą sprzedaż oleju opałowego dla odbiorców indywidualnych, którzy wykorzystują olej opałowy do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także dla przedsiębiorstw i rolników.

Sprawdzeni dystrybutorzy paliw opałowych, tacy jak Autoryzowani Dystrybutorzy Ekoterm prowadzą sprzedaż oleju opałowego dla odbiorców indywidualnych, którzy wykorzystują olej opałowy do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także dla przedsiębiorstw i rolników. Na czym polega sprzedaż oleju opałowego i jakim podlega przepisom?Sprzedaż oleju opałowego: kto może ją prowadzić?

Sprzedaż oleju opałowego jest regulowana przez szereg przepisów, wśród których znajdują się ustawa Prawo energetyczne oraz ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Z ustaw tych wynika podstawowy obowiązek, który muszą spełnić sprzedawcy oleju opałowego, a mianowicie obowiązek uzyskania koncesji na obrót paliwami ciekłymi (OPC).

Koncesja OPC, umożliwiająca legalną sprzedaż oleju opałowego, przyznawana jest przez Urząd Regulacji Energetyki. Żeby ją uzyskać, przedsiębiorca musi złożyć do właściwego oddziału Urzędu Regulacji Energetyki wniosek oraz przedstawić szereg dokumentów, które potwierdzą, że dysponuje on wystarczającymi zasobami finansowymi, technicznymi i materialnymi, aby móc prowadzić działalność polegającą na obrocie paliwami ciekłymi, w tym na sprzedaży oleju opałowego.Obowiązek rejestracji przy sprzedaży oleju opałowego

Oprócz otrzymania koncesji OPC sprzedawca oleju opałowego musi uzyskać status pośredniczącego podmiotu olejowego. W tym celu musi dokonać rejestracji we właściwym urzędzie skarbowym poprzez złożenie uproszczonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU. Może to zrobić drogą elektroniczną, korzystając z portalu PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Obowiązek dokonania uproszczonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU wynika z nowelizacji z 19 lipca 2019 r., ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Po uzyskaniu statusu pośredniczącego podmiotu olejowego sprzedawca może rozpocząć legalną sprzedaż oleju opałowego. To jednak nie koniec wymaganych prawem formalności, którym podlega sprzedaż oleju opałowego.Rejestracja sprzedaży oleju opałowego w systemie SENT

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, transport paliw ciekłych każdorazowo wymaga dokonania zgłoszenia w systemie SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu). SENT to elektroniczny rejestr zgłoszeń obejmujący zarówno dane o sprzedawcy paliwa, jak i o jego przewoźniku i odbiorcy. Dostęp i uzupełnianie danych w tym systemie możliwe są, podobnie jak zgłoszenie AKC-RU, poprzez platformę PUESC.

Sprzedaż oleju opałowego musi zostać poprzedzona zgłoszeniem przewozu w SENT, którego dokonuje sprzedawca. Po dokonaniu zgłoszenia, sprzedawca otrzymuje numer referencyjny SENT, ważny przez kolejne 10 dni. Sprzedawca przekazuje numer SENT przewoźnikowi oraz odbiorcy oleju opałowego.

Na podstawie otrzymanego numeru dystrybutor uzupełnia zgłoszenie SENT poprzez podanie danych takich jak numer rejestracyjny pojazdu oraz data rozpoczęcia transportu i datę dostawy oleju opałowego do nabywcy.

Po zakończeniu sprzedaży oleju opałowego odbiorca potwierdza jego odbiór, uzupełniając zgłoszenie w systemie SENT. Umożliwia mu to między innymi aplikacja mobilna SENT DOSTAWY. Co ważne, odbiorca powinien uzupełnić zgłoszenie sprzedaży oleju opałowego w dniu otrzymania dostawy paliwa. Zobowiązany jest wskazać ilość odebranego towaru, a także podać kod transakcyjny odbierającego.Sprzedaż oleju opałowego: dbałość o bezpieczeństwo

W procesie sprzedaży oleju opałowego przez sprawdzonych dystrybutorów, takich jak Ekoterm, niezwykle istotna jest dbałość o bezpieczeństwo. Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych szczegółowo określa takie normy jak oznakowanie pojazdów służących do dystrybucji paliwa, limit załadunku oraz dokumenty, jakie musi mieć przy sobie kierowca cysterny. Mają one na celu maksymalne podniesienie bezpieczeństwa w trakcie transportu i dystrybucji oleju opałowego i innych towarów zaliczanych do grupy towarów i ładunków niebezpiecznych.

Dla bezpieczeństwa niezwykle istotne jest uziemienie pojazdu w trakcie załadunku oraz rozładunku oleju opałowego, co ogranicza ryzyko wybuchu w wyniku możliwego przeskoku iskry elektrostatycznej. Kierowca cysterny podpina uziemienie i w ten sposób niweluje niebezpieczeństwo.

Warto nadmienić, że Polska jest jednym z krajów, które ratyfikowały umowę ADR, czyli międzynarodową konwencję dotyczącą drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych, sporządzoną w Genewie w 1957 roku.Sprzedaż oleju opałowego: rozbudowana sieć dystrybutorów

Sprzedaż olejów opałowych dla klientów indywidualnych opiera się o rozbudowaną sieć dystrybutorów. Dostawę oleju opałowego można zamówić pod wskazany adres w dogodnym dla nas terminie - przez telefon lub poprzez formularz online na stronie www dystrybutora. Dzięki sieci Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm wysokiej jakości olej opałowy Ekoterm może zostać dostarczony szybko i sprawnie do wszystkich naszych Klientów, którzy potrzebują wydajnego paliwa grzewczego, żeby cieszyć się ciepłem w swoich domach.Podsumowanie:

Legalna sprzedaż oleju opałowego może być prowadzona wyłącznie przez przedsiębiorców posiadających koncesję na obrót paliwami ciekłymi (OPC), którą wydaje Urząd Regulacji Energetyki. Żeby móc rozpocząć sprzedaż oleju opałowego, sprzedawca musi dokonać uproszczonej rejestracji AKC-RU, żeby otrzymać status pośredniczącego podmiotu olejowego. Sprzedaż oleju opałowego podlega obowiązkowi zgłoszenia w systemie SENT, w którym dane uzupełniają zarówno sprzedawca, przewoźnik, jak i nabywca towaru.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »