Dom » Architektura
Na fali nowych technologii
Zobacz więcej zdjęć » |
Podobieństwo budynku w Magdeburgu do projektów najnowocześniejszych jachtów nie jest przypadkowym zamysłem, uwidocznionym tylko w charakterystycznym kształcie bryły. Nawiązania można odnaleźć również w zastosowanych technologiach i podziale stref użytkowych. Powodem dla powstania tak unikatowego projektu były marynistyczne zainteresowania inwestora i samo położenie budynku nad brzegiem rzeki. Architekt Andreas Weinert czerpał swoją inspirację z najbardziej innowacyjnych pod względem designu i technologii jachtów, takich jak między innymi super jacht „Venus” zaprojektowany na zlecenie Steve’a Jobsa. Elementy, które łączą dom w Magdeburgu ze współczesną architekturą jachtów, to klarowność designu oraz konsekwentne stosowanie aluminium, szkła i najnowocześniejszych technologii konstrukcyjnych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Funkcja określa formę
Otwarta południowa strona budynku nawiązuje do wyglądu dziobu okrętu, wysokie kondygnacje przypominają prawdziwe megastruktury, a liczne tarasy – zewnętrzne pokłady ogrodzone relingami. Celem architekta było jednak przede wszystkim stworzenie rezydencji, która spełnia indywidualne wymagania inwestora pod względem funkcjonalności i oszczędności energii. Postawionym przez właściciela warunkiem było harmonijne połączenie funkcji mieszkalnej i biurowej. Budynek miał ponadto posiadać standard niskoenergetyczny, pomimo dużej powierzchni przeszkleń. Ostatecznie architekt zdecydował się umieścić powierzchnię biurową na parterze. Maksymalne przeszklenie elewacji umożliwiła konstrukcja, w której obciążenia zostały przeniesione na ściany zewnętrzne oraz trzy masywne kolumny od strony ogrodu. Do realizacji projektu wybrano fasadę słupowo-ryglową Schüco FW 60+.HI oraz okna aluminiowe z serii Schüco AWS 75.SI, ze względu na ich doskonale właściwości termoizolacyjne i dużą nośność pozwalającą na przenoszenie dużych obciążeń wielkoformatowymi szybami. Systemy te posiadają przy tym eleganckie, wąskie profile i niewielkie głębokości zabudowy. Dzięki temu wnętrza są wypełnione maksymalną dawką światła dziennego, a najemcy mogą się cieszyć rozległym widokiem na rzekę Elbę. Przy wejściach na tarasy zamontowano drzwi podnośno-przesuwne Schüco ASS 70.HI. Aluminium, jako materiał powszechnie używany w przemyśle motoryzacyjnym i kosmicznym, doskonale wpisało się w założenia tego nowoczesnego budynku.
Odporny na ogień i wodę
W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony pracowników i mieszkańców budynku, projektant przewidział
Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Dzięki światowej sieci partnerów, architektów, projektantów i inwestorów firma Schüco International KG tworzy zrównoważone powłoki budynków, skupiając szczególną uwagę na człowieku i jego potrzebie pozostawania w harmonii z naturą i technologią. Spełnieniu najwyższych wymagań w zakresie wzornictwa, komfortu i bezpieczeństwa towarzyszy efektywność energetyczna, przyczyniająca się do redukcji emisji CO2 i ochrony konwencjonalnych źródeł energii. Firma oraz jej dywizje - metalowa i PVC-U dostarczają szerokiej gamy produktów do budynków nowych i modernizowanych, zapewniając spełnienie indywidualnych wymagań we wszystkich strefach klimatycznych. Firma Schüco, z ponad 4 800 pracownikami oraz 12 000 firm partnerskich, aktywnie działa w 78-u krajach na całym świecie. W 2013 roku osiągnęła roczny obrót w wysokości 1,5 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl
Nadesłał:
E.C.H.O. Communications
|
Komentarze (0)