Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Na ratunek seniorom

Na ratunek seniorom
Zobacz więcej zdjęć »
Problemy z wypróżnianiem to częsty problem u osób starszych – szacuje się, że nawet 20 – 30% seniorów cierpi na zaparcia. Zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, by poruszyć w rozmowie z dziadkami tę delikatną kwestię i podpowiedzieć, jak mogą sobie pomóc.

Rozmowa na ten temat może być nieco niezręczna, jednak naszym celem jest pomoc, dlatego warto ją przeprowadzić. Przede wszystkim musimy pamiętać, że o zaparciach mówimy wtedy, gdy oddawanie stolca następuje rzadziej, niż co trzy dni. Należy na to uczulić osoby starsze, bo czasem mają skłonność do przesadnego reagowania na tego typu problemy i zaczynają przyjmować leki wspomagające wypróżnienie już po pierwszym dniu. Inne objawy zaparcia to bóle w podbrzuszu, wzdęcia, odbijanie, a nawet mdłości.

 

Podczas rozmowy powinniśmy dokładnie wypytać dziadków o sposób odżywiania – czasem wystarczy wprowadzenie do diety większej liczby produktów wysokobłonnikowych, by problem się rozwiązał. Warto też przypomnieć naszym seniorom o wypijaniu właściwej ilości płynów – najlepiej zwykłej wody. Innym istotnym czynnikiem wspomagającym perystaltykę jelit jest aktywność fizyczna – oczywiście dostosowana do możliwości fizycznych osoby starszej.

 

Powinniśmy również znaleźć chwilę na przejrzenie ulotek leków, które biorą nasi seniorzy. Niektóre z nich mogą wywoływać zaparcia, warto wtedy skonsultować z lekarzem zamianę leku na inny. Niestety wiele chorób związanych ze starszym wiekiem może również nieść ze sobą ryzyko zaparć – na przykład cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroba Parkinsona. Warto mieć to na uwadze, gdy u któregoś z dziadków zaczną pojawiać się zaparcia bez określonej przyczyny (zmiany trybu życia, sposobu odżywiania, itp.). W takiej sytuacji dobrze byłoby namówić osobę starszą do udania się do lekarza, by wykluczyć możliwość choroby.

 

O czym jeszcze powinniśmy porozmawiać z dziadkami? Na pewno trzeba ich uwrażliwić na wygląd stolca – jeżeli pojawi się w nim krew, do lekarza należy udać się niezwłocznie.

 

Jeśli jednak nie dzieje się nic złego, a zatwardzenia po prostu pojawiają się od czasu do czasu i utrudnia naszym seniorom normalne funkcjonowanie, warto podpowiedzieć dziadkom, by sięgnęli po domowe sposoby – na przykład picie siemienia lnianego czy jedzenie suszonych owoców, przede wszystkim śliwek. A także zaopatrzyć ich apteczkę w syrop Lactulosum Polfarmex,  lek dostępny bez recepty, o łagodnym działaniu przeczyszczającym, dostępny w aptekach, w cenie około 8,50 złotych za opakowanie zawierające 150 ml syropu. I koniecznie omówić z nimi właściwe dawkowanie leku.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agencja PR
http://agencjapr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »