Rozrywka i wypoczynek » Sport

Na trekking gotowi – start! Czyli jak dobrze przygotować się do trekkingu po polskich górach?

Tekking to nic innego jak wielogodzinna, a niekiedy wielodniowa piesza wędrówka po górach. Wybierając się w górskie rejony mamy szansę na bezpośredni kontakt z naturą, na sprawdzenie się w różnych nieoczekiwanych sytuacjach. Warto jednak w takich okolicznościach zadbać o własne bezpieczeństwo.

Odpowiedni wybór rejonu i trasy trekkingu uwarunkowane jest wieloma czynnikami tj.: porą roku, czasem jakim dysponujemy, możliwościami finansowych, kondycją fizyczną oraz posiadanym ekwipunkiem, a także dostępnością do informacji w postaci map, przewodników, czy aplikacji wyposażonych w funkcję GPS. Aby górska wędrówka nie przerodziła się w pieszą męczarnię, planując ją należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Grunt to mieć dobry plan

Odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie do trekkingu stanowi połowę sukcesu. Dlatego też, starajmy się przewidzieć potencjalne problemy, przed jakimi możemy stanąć i przygotujmy zapasowe warianty. Warto również uwzględnić w planach choćby niewielką rezerwę czasową. Koniecznie zawczasu należy zaplanować również trasę wędrówki oraz zaopatrzyć się w mapy oraz przewodniki, a przede wszystkim smartfon z dostępem do Internetu. Planując górską wyprawę nie sposób nie wspomnieć o odpowiednim obuwiu, wyposażeniu plecaka, a także odzieży i innych drobiazgach (namiot, prowiant, power bank), ponieważ właściwie skompletowany trekkingowy ubiór, daje nam możliwość dopasowania się do często zmiennej w górach pogody.

Kondycja fizyczna i przygotowanie

Przez wielu pasjonatów i miłośników, trekking to nie tylko przyjemna aktywność fizyczna i możliwość przebywania na świeżym powietrzu, ale również walka z własnymi słabościami. W związku z tym, warto odpowiednio wcześnie zadbać o swoją sprawność fizyczną. – Jeżeli do wycieczki zostało nam niewiele czasu, to dla poprawienia kondycji dobrym rozwiązaniem jest np. bieg po lesie, robienie dłuższe weekendowych wycieczek, podczas których możemy pracować nad naszą orientacją w terenie – mówi Jerzy Siodłak, Naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR.

Ewentualne przeszkody a bezpieczeństwo

Pokonywanie wysokich przełęczy czy zdobywanie szczytów wiąże się z kilkoma problemami, ponieważ szczyty gór są odsłonięte w związku z czym pogoda zmienia się bardzo często, a organizm musi się szybko zaaklimatyzować. Co więcej, wybierając się w góry należy zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa. Najnowsza aplikacja „Pomoc w Górach” to niezbędny atrybut, który przyczyni się do jego poprawy. Aplikacja ta jest darmowa i została stworzona przez polską firmę informatyczną – Transition Technologies dla ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR. - Apelujemy do wszystkich turystów o współpracę z nami i korzystanie z tej aplikacji w trakcie górskich wędrówek. Pozwoli nam to szybciej zlokalizować miejsce zdarzenia i zdecydowanie przyśpieszyć akcję ratowniczą. Również osoby wędrujące po górach mogą czuć się bezpieczniej, mając przy sobie takie narzędzie  – mówi Jerzy Siodłak, Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

Aplikacja „Pomoc w Górach” pomaga ratować ludzkie życie i zdrowie. Ponadto, dzięki temu narzędziu ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR widzą, co dzieje się z turystami na szlaku, ponieważ aplikacja co 10 minut informuje o bieżącym położeniu danej osoby (po uprzednim zalogowaniu się przez użytkownika) wraz z danymi kontaktowymi do niej. – Aplikacja „Pomoc w Górach” powstała w odpowiedzi na bieżące potrzeby ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR oraz turystów. Obecnie, aplikacja została pobrana przez ponad 5 tys. użytkowników. Chcemy przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w górach dlatego też, aplikację można pobrać za darmo na system operacyjny iOS oraz Android – dodaje Konrad Świrski, Prezes Transition Technologies, firmy która opracowała aplikację. Planując wycieczkę po górskich szlakach, warto się dokładnie przygotować. Oprócz odpowiedniej odzieży, obuwia czy sprzętu należy docenić również technologiczne rozwiązania, które w sytuacji gdy dojdzie do wypadku, znacznie przyspieszy czas dotarcia ekipy ratunkowej do poszkodowanego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mondaypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »