Firma » Biznes
Nadzwyczajna konferencja kotłowa z okazji 60 lat RAFAKO
Zobacz więcej zdjęć » |
Te 60 lat istnienia RAFAKO to w zasadzie historia całej polskiej energetyki. Przedsiębiorstwo ma bowiem wielki wkład w rozwój tego sektora wytwórczości w Polsce. Od 1949 roku jest obecne na rynku produkcyjnym nie tylko kotłów, ale także urządzeń pomocniczych, m.in. instalacji oczyszczania spalin. Miało także istotny epizod z energetyką jądrową – mówił prof. Tadeusz Chmielniak z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przewodniczący Rady Naukowo-Programowej i Komitetu Organizacyjnego konferencji, otwierając jubileuszowe i nadzwyczajne spotkanie energetyków w Szczyrku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Konferencje kotłowe spełniają znaczącą rolę w kreowaniu kierunków rozwoju energetyki i przemysłu kotłowego. Już od 44 lat szerokie gremium krajowych i zagranicznych specjalistów spotyka się, aby przedyskutować współczesne osiągnięcia nauki i techniki kotłowej, dokonać wymiany doświadczeń w zakresie problemów eksploatacji, a także wskazać kierunki nowych badań naukowych i optymalnych rozwiązań urządzeń kotłowych. Od 1986 roku organizację konferencji kotłowych przejął Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej. Od tego czasu konferencje te organizowane są w cyklu 4-letnim. Została znacznie rozszerzona ich tematyka. Tradycyjnie współorganizatorem konferencji jest Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. .
Jak zauważa Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A., kiedy w 1964 roku zorganizowana została pierwsza konferencja kotłowa, mało kto mógł przewidzieć, że po latach stanie się ona jedną z największych i najważniejszych w branży energetycznej w Polsce. - To przykład na to, jak modelowa współpraca przemysłu i ośrodków naukowo-badawczych może przynieść obustronne korzyści – ocenia prezes Różacki.
Dr inż. Andrzej Walewski z Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a zarazem organizator kotłowych konferencji od 1986 roku, podkreśla, że producent kotłów z Raciborza zajmuje bardzo ważne miejsce w polskiej nauce. - Współpracujemy z tą firmą od zarania, od początku istnienia naszego instytutu. Mamy wspólne patenty i wspólne wdrożenia. Nasi profesorowie zawsze uczestniczyli w radach naukowych, opiniując RAFAKO-wskie projekty, niezwykle istotne dla energetyki polskiej – mówi dr inż. Wasilewski. Wśród tych projektów naukowiec wymienia chociażby konstrukcje kotłowe na parametry nadkrytyczne czy instalacje odsiarczania spalin. - To dziś najnowocześniejsze konstrukcje stosowane na świecie. Jesteśmy dumni, że ich producentem jest właśnie RAFAKO – podkreśla dr inż. Andrzej Walewski.
Od wielu lat z RAFAKO współpracuje także Urząd Dozoru Technicznego. Jak zastrzega Marek Walczak, prezes UDT, inspektorzy urzędu w raciborskiej fabryce nie tylko nadzorują proces projektowania i budowy urządzeń, ale zdobywają również praktyczną wiedzę na temat budowy kotłów, problemów związanych z ich eksploatacją oraz odpowiedni poziom kompetencji technicznych. - W Urzędzie Dozoru Technicznego nie ma inspektora badającego kotły energetyczne, który nie przeszedłby praktyki w RAFAKO. Możemy powiedzieć, że dzięki współpracy z firmą RAFAKO, UDT w sposób bardziej efektywny realizuje ustawową misję działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacji całej gamy kotłów energetycznych – stwierdza prezes Walczak.
W uznaniu dużego wkładu w rozwój polskiej energetyki, Rada Naukowo-Programowa konferencji kotłowej swoim drugim edyktem nadała Fabryce Kotłów RAFAKO S.A. zaszczytny tytuł Castellum Energeticae Polonia, czyli Twierdzy Polskiej Energetyki. Prezes RAFAKO odebrał edykt podpisany przez jedenastu Rycerzy Polskiej Energetyki (tytuły te nadano podczas konferencji w 2006 roku ludziom związanym z branżą energetyczną od co najmniej 40 lat) oraz... armatę! Jak nakazano w edykcie, prezes RAFAKO ma nią „obwieszczać światu, że właśnie fabryka wybudowała kolejny nowoczesny kocioł”, oddając sześć wystrzałów symbolizujących każdą dekadę działalności RAFAKO. Warto dodać, że Rycerzami Polskiej Energetyki są m.in. Jerzy Thamm (wieloletni wiceprezes RAFAKO, który w tym roku odszedł na zasłużoną emeryturę) oraz Henryk Pohl (były dyrektor generalny RAFAKO).
Podczas trzydniowej konferencji w Szczyrku wygłoszono w sumie 62 referaty poświęcone aktualnym problemom i kierunkom rozwoju branży energetycznej w Polsce. Obecnie dąży się do zwiększenia sprawności obiektu energetycznego poprzez podnoszenie parametrów nadkrytycznych. Drugim problemem, o wiele bardziej istotnym, jest ochrona środowiska. - W tej chwili tematem gorącym jest ograniczenie emisji do atmosfery gazów cieplarnianych, których największym składnikiem jest dwutlenek węgla. Prace idą właśnie w tym kierunku. Na razie są na świecie pilotażowe rozwiązania – mówi Mirosław Krupa z Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach i ocenia, że polska energetyka jest dziś w bardzo dobrej kondycji. - Wyłączenia prądu są coraz rzadsze. Mamy nadmiar zainstalowanej mocy i nie ma mowy o kryzysach energetycznych, o jakich słyszeliśmy nie tak dawno w Stanach Zjednoczonych czy we Włoszech – stwierdza Mirosław Krupa.
Pokłosiem konferencji są trzy tomy zeszytów naukowych, w których zebrano wygłoszone w Szczyrku referaty. Na konferencji kotłowej branża energetyczna spotka się także w przyszłym roku. - Konferencje te organizujemy w cyklu 4-letnim. Ostatnia odbyła się w roku 2006, więc kolejne wypada w 2010. Teraz spotkaliśmy się w trybie nadzwyczajnym, by wspólnie z RAFAKO świętować zaszczytny jubileusz uznanego w branży producenta kotłów – wyjaśnia dr inż. Andrzej Walewski. Jubileuszowa konferencja kotłowa w Szczyrku zakończyła jednocześnie tegoroczne obchody 60-lecia Fabryki Kotłów RAFAKO S.A. W ich ramach odbyły się w sumie trzy duże imprezy. - Obchody jubileuszowe zainaugurowaliśmy w kwietniu Uroczystą Galą Jubileuszową, na którą zaprosiliśmy naszych klientów, kooperantów, przedstawicieli władz i instytucji lokalnych i państwowych oraz świat nauki. Z kolei w lipcu zorganizowaliśmy spotkanie z byłymi zasłużonymi pracownikami firmy. Obie imprezy odbyły się w naszym świeżo odremontowanym Domu Strzeleckim. W sierpniu cała załoga RAFAKO świętowała zaś Dzień Energetyka. Na zakończenie obchodów, wspólnie z Politechniką Śląską, zorganizowaliśmy tę konferencję kotłową – tłumaczy Piotr Karaś, kierownik działu promocji produktu w Fabryce Kotłów RAFAKO S.A.
ZDJĘCIA:
RAFAKO 1 – Nadzwyczajna konferencja kotłowa z okazji 60 lat RAFAKO
PODPIS: - Te 60 lat istnienia RAFAKO to w zasadzie historia całej polskiej energetyki – mówił prof. Tadeusz Chmielniak, otwierając jubileuszową i nadzwyczajną konferencję kotłową.
RAFAKO 2 – Nadzwyczajna konferencja kotłowa z okazji 60 lat RAFAKO
PODPIS: Marek Walczak, prezes Urzędu Dozoru Technicznego.
RAFAKO 3 – Nadzwyczajna konferencja kotłowa z okazji 60 lat RAFAKO
PODPIS: Rada Naukowo-Programowa konferencji kotłowej nadała RAFAKO tytuł Twierdzy Polskiej Energetyki. Na zdj. prezes Wiesław Różacki (z lewej) i wiceprezes Krzysztof Burek prezentują edykt i armatę, w towarzystwie Rycerzy Polskiej Energetyki.
RAFAKO 4 – Nadzwyczajna konferencja kotłowa z okazji 60 lat RAFAKO
PODPIS: Prezes Wiesław Różacki (w środku) i wiceprezes Krzysztof Burek (z prawej) prezentują edykt nadania tytułu Twierdzy Polskiej Energetyki. Z lewej prof. Tadeusz Chmielniak, przewodniczący Rady Naukowo-Programowej konferencji.
Fabryka Kotłów RAFAKO S. A. jest największym krajowym producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej oraz urządzeń ochrony środowiska. Kapitał zakładowy wynosi 139.200.000,00, zł.
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)