Rozrywka i wypoczynek » Przyroda
Najbardziej niezwykłe i najbardziej zagrożone
Zobacz więcej zdjęć » |
Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne (Zoological Society of London) prowadzi program EDGE (Evolutionarily Distinct and Globally Endangered - ewolucyjnie wyjątkowe i globalnie zagrożone) of Existence, którego celem jest ratowania najbardziej ewolucyjnie odmiennych gatunków. Do istniejącego już EDGE Ssaki, dodano właśnie nowy - EDGE Płazy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wśród skrajnie zagrożonych płazów znajdziemy tak niezwykłe gatunki jak chińska wielka salamandra (Andrias davidarius), która może urosnąć do 1,8 metra, powstała 100 milionów lat przed wielkimi dinozaurami i przetrwała do dzisiaj czy pozbawioną kończyn żabę Sagalla caecillian, wyposażoną po obu stronach głowy w czułki.
Warto też wspomnieć o odkrytej w 2003 roku purpurowej żabie, która większość życia spędza zakopana 4 metry pod ziemią oraz o żabie-duchu z RPA, które żyje tylko i wyłącznie na Górze Stołowej w miejscu zwanym Skeleton Gorge.
Niewątpliwie jednym z najciekawszych stworzeń jest Olm, ślepa salamandra, która może przez 10 lat obyć się bez pożywienia. Innym z krytycznie zagrożonych gatunków jest pozbawiona płuc salamandra z Meksyku. Zwierzę oddycha przez skórę.
Na liście znalazła się też dekoracyjna żaba indyjska, broniąca się przed zagrożeniem poprzez nadymanie się. Nie wiadomo, czy wciąż istnieje chilijska żaba Darwina. Ten niezwykły gatunek, u którego samiec chroni młode nosząc je w otworze gębowym, było ostatni raz widziane około 1980 roku.
Innym zagrożonym gatunkiem żaby jest Alytes dickhilleni. Od 150 milionów lat rozwija się on niezależnie od innych żab, a najbardziej charakterystyczną cechą jest fakt, iż samce noszą zapłodnione jajeczka przyczepione do tylnych kończyn.
Ostatnie z wymienionych stworzeń to Sooglossus gardineri, najprawdopodobniej najmniejsza żaba na świecie. Dorosłe osobniki tego gatunku nie przekraczają 11 milimetrów długości.
Komentarze (0)