Technologie » Komputery

Najlepszy z najlepszych ERP w chmurze: Oracle ERP Cloud

W ocenie Gartnera aplikacja Oracle ERP Cloud jest obecnie najlepszym systemem zintegrowanym do zarządzania finansami przedsiębiorstwa.


Mijające gorące lato wraz z końcem sezonu ogórkowego zachęca do spokojnego spojrzenia na rynek chmurowych systemów ERP. Tuż przed wakacjami ukazał się kolejny raport Gartnera na temat najlepszych na rynku systemów finansowych klasy ERP oferowanych w modelu usługowym. Jest to już druga edycja raportu „Gartner Magic Quadrant for Cloud Core Financial Management Suites for Midsize, Large and Global Enterprises”, w którym Oracle ponownie został uznany za lidera.

Oracle po raz kolejny w pełni zasłużył na ten tytuł. Ogólny wzrost przychodów r/r w segmencie SaaS wyniósł 50%, przybywa także użytkowników: poza klientami z rynku średniego coraz więcej firm globalnych korzysta z Oracle ERP Cloud, zaś liczba klientów aplikacyjnych na całym świecie przekroczyła już 6000 przedsiębiorstw. Gartner docenia bogatą funkcjonalność rozwiązania w zarządzaniu finansami oraz w zarządzaniu firmami międzynarodowymi i grupami kapitałowymi. Siłą Oracle jest też obecność w 140 krajach, dostępność rozwiązania w 25 językach i rozwinięta sieć partnerów wdrożeniowych. Podobnie jak w badaniu ubiegłorocznym, klienci doceniają zaawansowaną analitykę, raportowanie i szeroki zakres funkcjonalny rozwiązania (zarządzanie projektami, ryzykiem, przychodami, zaopatrzeniem). 

Tak wysoka ocena została przyznana przede wszystkim za dojrzałość i kompletność rozwiązania. Oracle ERP Cloud obsługuje wszystkie procesy gospodarcze przedsiębiorstwa, a robi to z użyciem nowoczesnych i atrakcyjnych dla użytkowania technik. Dojrzałość rynkowa oznacza produkt sprawdzony w działaniu i posiadający bardzo dobre referencje. W swoim raporcie Gartner przywołuje opinie klientów, którzy cenią to rozwiązanie za niespotykaną dotychczas łatwość tworzenia analityk i raportów. Klientów zachwycają kokpity menedżerskie, dostosowane do stanowiska analityki i raporty dostępne w trybie on-line. Firmy takie jak Orange, czy General Electric w swoich wypowiedziach podkreślają wartość informacyjną Oracle ERP Cloud i olbrzymie wsparcie decyzyjne ze strony tego narzędzia. Innowacyjny pomysł Oracle polega na wbudowaniu wielowymiarowych narzędzi analitycznych w system ERP. Efektem są analityki operujące na danych rzeczywistych, predykcjach i planach: analizy wskaźnikowe, porównania budżetów z wykonaniem, prognozy finansowe, księgi kontrolingowe. Użytkownicy systemu podkreślają też atrakcyjną szatę graficzną rozwiązania.

Oracle ERP Cloud oferowany jest w modelu usługowym. Dzięki temu po stronie klienta nie ma potrzeby budowania centrum przetwarzania danych, serwerowni i rozbudowanej obsługi informatycznej. Klient korzysta z funkcjonalności rozwiązania i zarządza w nowoczesny sposób przedsiębiorstwem, zaś po stronie Oracle pozostają wszystkie sprawy związane z jego bezpiecznym działaniem. Klient ma zawsze dostęp do najnowszej wersji oprogramowania, gdyż Oracle na bieżąco przeprowadza aktualizacje i wzbogaca system o nowe funkcjonalności i nowinki technologiczne (typu Internet Reczy, Sztuczna Inteligencja, Robotyzacja).

Oracle w ubiegłym roku praktycznie podwoił liczbę klientów swojego rozwiązania ERP. Kolejnych kilkaset firm przeszło z fazy wdrożenia do fazy eksploatacji produkcyjnej. Wśród nowych klientów są przede wszystkim firmy po raz pierwszy wprowadzające system ERP tej klasy oraz dotychczasowi klienci Oracle zmieniający starsze wersje systemów ERP na rozwiązanie SaaS. Nowi użytkownicy systemu pojawili się także w Polce. Pierwszymi użytkownikami są firmy, których centrale zakupiły system poza granicami Polski, pojawili się także klienci, którzy zakupili i uruchomili system na terenie naszego kraju. 

Ciekawostką może być fakt, że wśród klientów są firmy z sektora finansowego. Sektor ten jest szczególnie wymagający w stosunku do bezpieczeństwa danych i ostatnich regulacji Unii Europejskiej dotyczących ochrony danych osobowych (GDPR/RODO). Profil finansowy i organizacyjny polskich klientów jest podobny do tego światowego. Są to głównie firmy wielooddziałowe i grupy kapitałowe o dojrzałej kulturze organizacyjnej, nastawione w swojej działalności na nowoczesność i innowacyjność. Podobnie, jak w raporcie Gartnera, klienci polscy wskazują sprawozdawczość i analitykę finansową, a także łatwość tworzenia nowych raportów, jako mocne strony rozwiązania Oracle.

Ambitne zadanie utrzymania pozycji lidera w kategorii SaaS wymaga dużych nakładów w rozwój nowych funkcjonalności i w promocję rynkową. Oferowany system finansowy w modelu SaaS zdecydowanie pomoże w osiągnięciu tego celu. Szybki wzrost liczby nowych klientów i dobre referencje użytkowników systemu powinny pomóc w osiągnięciu jeszcze lepszej pozycji rynkowej. 

Oracle w ostatnim roku znacznie rozbudował funkcjonalność systemu finansowego w chmurze. Pojawiły się nowe moduły oraz lokalizacje prawne (w tym lokalizacja polska). Oracle ma jasną wizję rozwoju ERP Cloud ukierunkowaną na adaptację sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy oraz blockchain jako narzędzi do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem. Jak te starania Oracle oceni Gartner, zobaczymy już za rok.

Autorem artykułu jest Jarosław Poręba, Principal Sales Consultant, Oracle CE


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Oracle

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »