Firma » Finanse

Najnowsza historia złota - część X

Najnowsza historia złota - część X
Zobacz więcej zdjęć »
Lecznicze właściwości złota znali już starożytni. Paracelsus zalecał stosowanie preparatów złota przy terapii chorób wenerycznych, trądu, ropiejących ran i padaczki. Przez wiele wieków związki złota wykorzystywano do leczenia kiły, chorób zakaźnych, serca, gruźlicy.

Dziś służą one leczeniu niektórych schorzeń, jak zapalenie stawów a izotop tego metalu leczy niektóre nowotwory.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Skuteczną metodą leczenia zapalenia gruczołów powieki, tzw. jęczmienia, jest pocieranie jej złotą obrączką. Cienkie listki 23 karatowego złota pływają w likierze Goldwasser , którego produkcję rozpoczęto wiele lat temu w Gdańsku. Ich spożycie wraz z trunkiem nikomu nie zaszkodzi.

Dziś przyjrzymy się rynkowi złota w latach 1995-1996.

W Polsce jest przeprowadzona denominacja złotego. Poszerza się Unia Europejska o Austrię, Szwecję i Finlandię. W Tokio i Oklahomie mają miejsce krwawe zamachy terrorystyczne. W Kobe trzęsie się ziemia a operacje na instrumentach pochodnych prowadzone przez maklera Nicka Leesona doprowadzają najstarszy brytyjski bank Barings do ruiny finansowej. Clinton podpisuje dekret nakładający embargo na handel z Iranem. W Atlancie toczą się XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie. W Afganistanie władzę przejmują Talibowie.
Niniejsze opracowanie zostało sporządzone na podstawie danych z World Gold Council, Stooq.com, US Bureau of the Census.

Lata 1995 - 1996


Rok 1995 - średnioroczna cena złota 384 USD/oz

Wzrasta wartość transakcji hedgingowych zawieranych przez producentów do 461 ton złota. Jednak silny popyt na złoto doprowadził do sytuacji, kiedy cena złota przewyższała przez krótki okres czasu notowania kontraktów terminowych, co określane jest mianem backwardation.
W tym roku zwiększyły się wyprzedaże oficjalnych rezerw do 700 ton, jednak popyt był tak silny, że bez problemu zaabsorbował dodatkową podaż.
W styczniu miały miejsce dramatyczne wydarzenia w Japonii. Najpierw atak terrorystyczny gazem sarin w tokijskim metro a później trzęsienie ziemi w Kobe zdestabilizowało lokalny rynek finansowy, co ożywiło inwestycje w złoto w Japonii.
Pod koniec roku ceny złota zaczęły zwyżkować, głownie z powodu zamykania transakcji zawartych wcześniej transakcji zabezpieczających (producer dehedging) oraz zwiększenia aktywności inwestorów. Kurs złota na koniec roku wynosi 387 dolarów za uncję i jest nieznacznie wyższy niż 12 miesięcy wcześniej.

Rok 1996 - średnioroczna cena złota 387 USD/oz

Fed dokonuje obniżki stóp procentowych o 25 pb. Wiodący producent złota Barrick Gold Corporation informuje o redukcji pozycji zabezpieczających (hedge book), aż o jedną trzecią. Cena złota szybko rośnie, osiągając na początku lutego szczyt 415 dolarów. Następnie następuje równie gwałtowny spadek o 15 dolarów.
W marcu belgijski bank centralny dokonuje transakcji sprzedaży innemu bankowi 203 ton złota, co powoduje spadek jego ceny.
W czerwcu cena złota znajduje się pod presją informacji o planowanej sprzedaży rezerw przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który potrzebuje gotówki aby pokryć zobowiązania najbardziej zadłużonych krajów. Ostatecznie w połowie roku złoto kosztuje 380 dolarów za uncję.
We wrześniu ma miejsce atak wojsk irackich na terytorium kurdyjskie, co wywołuje natychmiastową reakcję USA. W reakcji na to wydarzenie złoto tanieje. Jednak rezygnacja MFW z planowanej sprzedaży rezerw powoduje zahamowanie spadków i niewielki wzrost jego ceny.
W ostatnim kwartale wzrastająca ilość transakcji hedgingowych zawieranych przez producentów oraz duża ilość krótkich sprzedaży powoduje, że złoto jest pod presją spadków i ostatecznie jego cena na koniec grudnia znajduje się na poziomie 370 dolarów.

Jan Mazurek

Główny Analityk



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »