Kultura, sztuka » Kultura

Najpopularniejsze platformy streamingowe i seriale wykorzystywane przez cyberprzestępców

Najpopularniejsze platformy streamingowe i seriale wykorzystywane przez cyberprzestępców
Zobacz więcej zdjęć »
Od początku stycznia 2020 r. do końca czerwca 2021 r. technologie firmy Kaspersky wykryły ponad 93 000 prób infekcji wykorzystujących pięć najpopularniejszych platform streamingowych: Netflix, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video oraz Hulu.

W przypadku seriali najczęściej wykorzystywane do rozprzestrzeniania szkodliwej aktywności były, ze względu na swoją popularność, takie tytuły jak: „The Mandalorian” oraz „Dom z papieru”.

Treści dostępne na żądanie oraz serwisy streamingowe odnotowały gwałtowny wzrost w ciągu ostatnich dwóch lat, nasilony dodatkowo przez pandemię. Dostosowując się do rosnącego popytu na alternatywne źródła rozrywki, cyberprzestępcy dostrzegli szansę w wykorzystaniu pragnienia użytkowników, by obejrzeć swoje ulubione seriale na platformach streamingowych.

Eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali najnowsze trendy oraz kluczowe zdarzenia w zakresie zagrożeń związanych z rozrywką w szczytowych fazach pandemii. Łącznie produkty firmy Kaspersky wykryły 93 095 prób zainfekowania 18 938 unikatowych użytkowników przy użyciu 8 650 różnych plików w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 30 czerwca 2021 r.

Netflix jest nie tylko czołową platformą wśród użytkowników, ale również najpopularniejszym serwisem streamingowym wykorzystywanym jako przynęta przez cyberprzestępców. W rzeczywistości 89,93% użytkowników będących celem ataków trafiło na szkodliwe lub niechciane oprogramowanie, szukając zawartości dostępnych na Netfliksie oraz związanych z tą platformą.

Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują jako przynętę seriale i programy przesyłane strumieniowo. Badacze z firmy Kaspersky odnotowali prawie 60% prób infekcji z wykorzystaniem zaledwie dwóch produkcji jako przynęty. The Mandalorian (28,72%) oraz Dom z papieru (28,41%), dwa z największych hitów światowych w ostatnich latach, były aktywnie wykorzystywane przez cyberprzestępców rozprzestrzeniających swoje szkodliwe programy. W pierwszej piątce seriali regularnie wykorzystywanych jako przynęta znalazły się również takie produkcje jak Rick and Morty (9,69%), Peaky Blinders (9,25%), Westworld (7,17%), Sex Education (2,82%), Zadzwoń do Saula (2,47%), Ozark (2,01%), The Boys (1,64%) oraz Euforia (1,58%).

Coraz więcej użytkowników subskrybuje platformy strumieniowe, żeby oglądać swoje ulubione seriale. Ponieważ nie wymaga to pobierania żadnych plików, należałoby się spodziewać spadku tego rodzaju szkodliwej aktywności. Jednak cyberprzestępcy szybko dostosowują się do nowych trendów i wymyślają stosowne oszustwa. Porównanie danych z roku 2021 ze wskaźnikami z 2020 roku pokazuje, że pobieranie szkodliwych plików podszywających się pod seriale telewizyjne stało się o wiele mniej powszechne, nie chroni to jednak użytkowników przed innymi zagrożeniami takimi jak streamingowe oszustwa phishingowe, poprzez które cyberprzestępcy mogą kraść ich dane uwierzytelniające oraz pieniądze, a także infekować urządzenia – powiedział Anon Iwanow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają użytkownikom następujące działania pozwalające uchronić się przed szkodliwymi programami oraz oszustwami podczas korzystania z serwisów streamingowych:

·         Zanim podasz swoje dane osobowe na stronach internetowych, sprawdź ich autentyczność. W celu oglądania lub pobierania filmów korzystaj wyłącznie z oficjalnych, godnych zaufania stron internetowych. Dokładnie sprawdź formaty adresów URL, jak również pisownię nazwy usługodawcy.

·         Stosuj skuteczne rozwiązanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Total Security, które wykrywa szkodliwe załączniki i blokuje strony phishingowe.

·         Unikaj linków zawierających obietnicę przedpremierowego obejrzenia zawartości. W razie wątpliwości co do autentyczności skontaktuj się z oficjalnym dostawcą treści.

·         Uważaj na „propozycje nie do odrzucenia”, takie jak „jeden rok darmowej subskrypcji”.

·         Jeśli to możliwe, uzyskuj dostęp do platform streamingowych wyłącznie poprzez płatną subskrypcję na oficjalnej stronie internetowej lub aplikację dostępną w legalnych sklepach.

Pełny raport poświęcony zagrożeniom związanym z usługami streamingowymi jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/HH4FN.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »