Motoryzacja » Samochody

Najtańsze OC: mit czy rzeczywistość?

Najtańsze OC: mit czy rzeczywistość?
Zobacz więcej zdjęć »
Wielu właścicieli samochodów ma wątpliwości, czy najtańsze OC to dobry wybór, zwłaszcza że ubezpieczyciele prześcigają się w reklamowaniu polis, podkreślając status swojej marki, tradycji czy np. dobry kontakt z klientem.

W wielu spotach reklamowych pojawia się oczywiście hasło „u nas najtańsze OC” – ile w tym jest prawdy i jak faktycznie znaleźć najlepsze ubezpieczenie?

Obowiązkowość a zakres ochrony

OC dla pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, prawnie regulowanym. Wynika stąd najważniejszy wniosek: ubezpieczyciele w ramach OC świadczą ten sam zakres ochrony, niezależnie od podmiotu, który sprzedaje daną polisę. Dla nabywcy szukającego jakości nie ma więc znaczenia, czy wybierze ofertę firmy A czy B – kupujemy po prostu ten sam produkt.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jak ustalana jest wysokość składki?

W pierwszej kolejności TU musi właściciela pojazdu sklasyfikować – w tym celu klient musi odpowiedzieć na szczegółowe pytania, podając oprócz danych osobowych informacje o przebiegu historii jazdy, pojeździe itp. Dane te są podstawą do wyliczenia wysokości składki ustalanej indywidualnie przez każdą z firm ubezpieczeniowych. Nie ma narzuconego ogólnego schematu, w jaki sposób ubezpieczyciele mają dokonać obliczeń – domyślać się należy, że najbardziej istotne informacje z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego są mniej lub bardziej „punktowane”. Zastosowany algorytm ma swoje oparcie w statystyce – np. fakt, iż młodzi kierowcy powodują częściej wypadki niż starsi wiekiem (wyższa szkodowość), a więc i ubezpieczenie dla przykładowego studenta będzie droższe, niż dla jeżdżącego do tej pory bezszkodowo pięćdziesięciolatka. Kryterium szkodowości, choć bardzo istotne, nie jest jedynym, od którego zależy wysokość składki. Część ubezpieczycieli bierze pod uwagę np. to, czy kierowca ma dzieci. Przykładowo – jeśli brany pod uwagę jest mężczyzną, ojciec dwójki dzieci, to dla ubezpieczyciela jest to znak, że teoretycznie będzie on ostrożniej prowadził samochód (spowoduje tym samym mniej szkód). Reasumując: wysokość składki nie jest dziełem przypadku, różnice pomiędzy ofertami poszczególnych TU są wynikiem nie tylko wojny cenowej, ale i algorytmów opierających się na statystyce.

 

OC: prawie zawsze najtańsze

W pewnych sytuacjach warto zastanowić się nad kupnem droższego OC. Przy korzystaniu z porównywarek ubezpieczeń np. okurka.pl , warto zwrócić uwagę na rozwiązania pakietowe – kupując teoretycznie droższe OC można (oczywiście nie jest to regułą) nabyć w atrakcyjnej cenie ubezpieczenie dodatkowe, np. AC – w takiej sytuacji liczy się po prostu cena pakietu, a nie konkretnych składowych. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »