Gospodarka » Przemysł
Największa inwestycja firmy Bosch
Zobacz więcej zdjęć » |
Nowa fabryka, w której będą produkowane półprzewodniki i układy mikromechaniczne, kosztowała 600 milionów euro i jest największą w historii przedsiębiorstwa inwestycją Grupy Bosch.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
-Pomimo kryzysu gospodarczego mieliśmy wolę, siłę i środki, aby zrealizować to zamierzenie - podkreślił Franz Fehrenbach, Prezes Zarządu firmy Bosch. Uruchomiona produkcja stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na coraz bardziej zaawansowane komponenty i systemy elektroniczne stosowane w samochodach, budynkach, ale także przedmiotach codziennego użytku, jak telefony komórkowe, laptopy czy konsole do gier. - Przykłady, takie jak produkcja półprzewodników w Reutlingen, są jasnym dowodem na to, że przemysł Badenii-Wirtembergii jest dobrze przygotowany na wyzwania, jakie stawia przyszłość - powiedział premier rządu krajowego Badenii-Wirtembergii, Stefan Mappus.
- Chcąc uczynić silniki jeszcze bardziej oszczędnymi, a jazdę samochodem bezpieczniejszą, musimy pamiętać, że jest to możliwe właśnie dzięki technice, a szczególnie dzięki zwiększeniu udziału elektroniki - podkreślił Fehrenbach. Nowe systemy elektroniczne obniżają zużycie paliwa, a tym samym ograniczają poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Znaczenie elektryczności, jako energii napędowej dla dodatkowych agregatów, a w dalszej perspektywie, jako energii dla głównego napędu, wciąż wzrasta. To powoduje, że zachodzi konieczność stosowania elektroniki do sterowania i przetwarzania energii elektrycznej. Opracowanie rozwiązań motoryzacyjnych dla energoelektroniki stanowi klucz dla dalszej elektryfikacji pojazdów przyszłości. Nad tym pracuje 1200 inżynierów w Reutlingen. Bliskie sąsiedztwo działalności badawczo-rozwojowej i produkcyjnej, a także sąsiedztwo najbardziej innowacyjnych producentów pojazdów była jednym z powodów, dla których Bosch zdecydował się ulokować w Reutlingen fabrykę półprzewodnikowych płytek krzemowych o średnicy ośmiu cali.
Budynek w budynku
Uruchomiona produkcja koncentruje się na obwodach scalonych (IC) oraz układach mikromechanicznych (MEMS). Materiałem wyjściowym są cienkie krzemowe płytki, tzw. opłatki, o średnicy ośmiu cali. Procesy produkcyjne są tak skomplikowane, że zanim półprodukt krzemu przejdzie wszystkie etapy produkcji i stanie się płytką o odpowiednich właściwościach, mija średnio 6 tygodni. Na opłatki krzemowe nanoszone są drobne struktury, tak więc produkcja jest możliwa wyłącznie z zachowaniem najwyższego standardu czystości. Powietrze w halach produkcyjnych specjalnie filtrowane w celu eliminacji kolejnych frakcji zanieczyszczeń. Osiągana w ten sposób klasa czystości 1 jest porównywalna z maksymalną wielkością zanieczyszczeń, odpowiadającą wielkości pestki wiśni, przypadającą na powierzchnię jeziora Bodeńskiego. Wstrząsy dochodzące z zewnątrz, jak np. drgania powodowane przez ruch uliczny, nie mogą przenosić się na maszyny produkcyjne, które są niezwykle wrażliwe na tego rodzaju wpływy. Dlatego wokół najważniejszej części fabryki wybudowano swego rodzaju zewnętrzną otulinę, która została strukturalnie oddzielona i odizolowana od głównego budynku. Produkcja jest zatem zlokalizowana w budynku, który sam znajduje się wewnątrz budynku, wyposażonego w wyjątkowo masywne, a przez to bardzo sztywne fundamenty i ściany oraz pośrednie stropy. Zakończenie rozbudowy fabryki planowane jest na 2016 rok. W ostatecznym kształcie fabryka będzie produkować nawet do miliona sztuk mikroprocesorów dziennie. W tym czasie w fabryce zatrudnionych będzie ok. 800 pracowników. - To dzięki pracownikom nasza inwestycja będzie miała szansę stać się sukcesem - powiedział Fehrenbach.
Maleńkie chipy odpowiedzialne za bardzo ważne zadania
Podobnie jak w sąsiedniej, działającej już od 1995 roku fabryce półprzewodników Bosch, w której produkowane są krzemowe płytki o średnicy sześciu cali, w nowej fabryce będą powstawać półprzewodniki na potrzeby elektronicznych obwodów scalonych (ASICs), analogowe układy scalone oraz układy o wysokiej mocy. Spotyka się je m.in. w sterownikach do silników spalinowych oraz przekładni, w elektronicznym systemie ESP®, w systemach poduszek powietrznych oraz układach wspomagających, w systemach parkowania, a także systemach noktowizyjnych. Do tego dochodzą czujniki mikromechaniczne, które są w stanie zmierzyć nawet najdrobniejszy ruch. Odgrywają one istotną rolę w elektronice pojazdowej. Czujniki produkowane w Reutlingen powoli zdobywają także rynek elektroniki użytkowej - są instalowane w laptopach oraz telefonach komórkowych. Maleńkie czujniki sterują np. orientacją wyświetlaczy telefonów komórkowych - jeżeli telefon trzymany jest w poziomie zamiast w pionie, wyświetlany obraz również zmienia format na poziomy, tak aby dopasować się do osoby patrzącej na ekran. Oprócz fabryki półprzewodników na bazie płytek ośmiocalowych, Bosch urządził w Reutlingen także nowy ośrodek testów. Wyprodukowane układy półprzewodnikowe oraz czujniki MEMS przechodzą tam ostateczną kontrolę i są programowane odpowiednio do późniejszych zastosowań. Pozwala to zagwarantować, że procesory będą precyzyjnie i niezawodnie wypełniać wszystkie swoje zadania przez cały okres użytkowania samochodu, telefonu komórkowego czy laptopa.
Rynek półprzewodników wchodzi w fazę poprawy koniunktury
Nowa fabryka półprzewodników jest częścią działu branżowego Bosch Automotive Electronics, który zatrudnia 20 000 pracowników na całym świecie. W siedzibie w Reutlingen półprzewodniki produkowane są od roku 1971. Obecnie zatrudnionych jest tutaj 6 700 kobiet i mężczyzn, którzy produkują czujniki, układy i sterowniki elektroniczne, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego i w coraz większym stopniu także dla przemysłu elektroniki użytkowej. Po ubiegłorocznym spadku obrotów o 19,5% dział branżowy Bosch Automotive Electronics spodziewa się wzrostu obrotów o co najmniej 15%. - Jednak powrót do poziomu obrotów z 2007 roku może potrwać jeszcze do roku 2012 - powiedział Christoph Kübel, Prezes Zarządu działu Automotive Electronics.
Sytuacja w dziale branżowym jest odbiciem tendencji rozwojowych branży. W ubiegłym roku skutki kryzysu gospodarczego wyjątkowo dały się we znaki segmentowi procesorów dla przemysłu motoryzacyjnego. Obroty spadły o 20%, do 15,8 miliarda dolarów, podczas gdy rynek półprzewodników zmalał tylko o 8%, do całkowitej sumy 226,3 miliarda dolarów. W tym roku zgodnie z przewidywaniami ma nastąpić dynamiczny wzrost koniunktury we wszystkich segmentach.
Prezydent Republiki Federalnej Niemiec spotyka się z laureatami
Oficjalne otwarcie nowej fabryki półprzewodników w Reutlingen było dla prezydenta Republiki Federalnej Niemiec także okazją do spotkania z Jirim Markiem, Michaelem Offenbergiem z firmy Bosch, a także Frankiem Melzerem z Bosch Sensortec. Ten zespół naukowców otrzymał w 2008 roku Niemiecką Nagrodę Przyszłości, przyznawaną właśnie przez prezydenta RFN. Zespół otrzymał nagrodę za przełomowe prace nad technologią MEMS oraz jej adaptacją do warunków rynkowych. Technologia ta stanowi dziś integralną część elektroniki pojazdowej oraz elektroniki użytkowej.
W ubiegłym roku firma Bosch wprowadziła na rynek ok. 220 milionów czujników MEMS i umocniła swoją wiodącą pozycję na rynku światowym. Bosch oraz Bosch Sensortec zatrudniają w tym segmencie ok. 2 000 pracowników. Grupa Bosch jest wiodącym w świecie przedsiębiorstwem technologiczno-usługowym. Poszczególne działy przedsiębiorstwa: Technika motoryzacyjna, Technika przemysłowa oraz Dobra użytkowe i techniczne wyposażenie budynków, w których zatrudnionych jest ok. 270 tys. pracowników, odnotowały w 2009 roku obrót w wysokości ok. 38 mld euro. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Światowa organizacja, na którą składają się ośrodki badawczo-rozwojowe, fabryki oraz sieć dystrybutorów jest filarem rozwoju przedsiębiorstwa. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3,5 mld euro na badania i rozwój oraz zgłasza do patentu ponad 3000 innowacji. Produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia ludzi, oferując im innowacyjne i praktyczne rozwiązania.
Przedsiębiorstwo, które początkowo nosiło nazwę „Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki", zostało założone w 1886 roku, w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861 - 1942). Społeczno-prawna struktura spółki Robert Bosch GmbH zapewnia Grupie Bosch niezależność i samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu tworzyć dalekosiężne plany oraz inwestować w ważne dla przyszłości firmy projekty. 92 proc. udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji Robert Bosch Stiftung GmbH. Prawem głosu dysponuje większościowo instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG, która pełni funkcje rynkowe udziałowca. Pozostałe udziały w spółce znajdują się w rękach rodziny i spadkobierców Roberta Boscha oraz spółki Robert Bosch GmbH.
Działalność Grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, elektronarzędzi Bosch, Skil, Dremel, Rotozip, CST/berger oraz urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50 proc.).
Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.pl
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)