Dom » Ogrody

Nasiona zebrane z własnych roślin

Nasiona zebrane z własnych roślin
Zobacz więcej zdjęć »
Samodzielne zbieranie nasion roślin jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich wchodzi w krew wielu właścicielom przydomowych ogródków. To rozwiązanie jest znacznie tańsze niż spacer do sklepu po nasiona od profesjonalnych hodowców.

Samodzielne zbieranie nasion roślin jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich wchodzi w krew wielu właścicielom przydomowych ogródków. To rozwiązanie jest znacznie tańsze niż spacer do sklepu po nasiona od profesjonalnych hodowców. Dostajemy także tym samym cząstkę samowystarczalności w swoim ogrodzie. Warto wiedzieć, z których roślin możemy zbierać nasiona, a które musimy kupić w sklepie, jak je zebrać i kiedy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


KIEDY ZBIERAĆ NASIONA?


  1. Zbieramy w słoneczne dni, najlepiej przed południem. Gdy już obeschną z rosy, ale jeszcze nie zdążą się nagrzać i wysuszyć przez promienie słoneczne. Nie zbieramy podczas deszczu, tuż po nim jak i zaraz po podlaniu roślin.

  2. Nasiona zbieramy w zależności od pory kwitnienia rośliny - im wcześniej kwitnie, tym wcześniej zawiąże nasiona.

  3. Jeśli boimy się, że nasiona wysypią nam się z torebek nasiennych lub zostaną zjedzone przez ptaki, możemy zebrać je wcześniej, położyć w płóciennym lub papierowym woreczku i przechowywać w przewiewnym zacienionym pomieszczeniu.


JAK ZBIERAĆ NASIONA ROŚLIN?


Najlepsze nasiona powstają najwcześniej, dlatego zbiera się je zaraz za pierwszym rzutem. Rośliny-matki powinny być dorodne i zdrowe. Nasiona suche są gotowe do zbioru, gdy staną się suche i nabiorą koloru brązowego. W przypadku nasion osłoniętych, zbieramy, gdy miąższ zabarwi się na właściwy kolor dla danego gatunku.


NIE ZBIERAMY NASION F1

Nie jest to zasada, jednak nie warto tego robić. Są to odmiany jednoroczne, byliny i warzywa oznaczone symbolem F1 na opakowaniu. Są to sztuczne odmiany heterozyjne, czyli po prostu mieszańce, które nasion nie zawiązują, a jeśli zawiążą to powstają rośliny znacznie słabsze niż rodzice. Warzywa mogą okazać się niesmaczne, a kwiaty jakby dzikie. W tym wypadku znacznie lepiej zainwestować w nowe opakowanie nasion.

PRZECHOWYWANIE ZEBRANYCH NASION

Po zebraniu nasion warto je jeszcze dobrze obejrzeć i nieco podsuszyć w zacienionym, przewiewnym pomieszczeniu (na strychu, wietrzonym pokoju). Trzeba nasiona oczyścić, oddzielić od okrywy, usunąć te źle wykształcone i nierokujące. Po selekcji najlepiej schować nasze zbiory do papierowych kopert, podpisać na wszelki wypadek i w takim stanie mogą poczekać do następnej wiosny. W zimie przechowywać w suchym miejscu.

 

Znamiciurosnie.pl - Nasiona kwiatow i wiele więcej! Zapraszamy! ;) 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

gebuko

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »