Rozrywka i wypoczynek » Hobby

Nauka języków może być przyjemna, nawet w wakacje

Nauka języków nie musi oznaczać godzin spędzonych na wkuwaniu słówek. Zagraniczne wyjazdy, spotkania z obcokrajowcami, nadrobienie filmowych i książkowych zaległości – to tylko kilka z przyjemnych sposobów na szlifowanie lingwistycznych umiejętności. Doskonale można je połączyć z wakacyjnym relaksem

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego? Kursy językowe i zajęcia w szkole są dobrym sposobem, ale nauka nie może ograniczyć się do tych kilku godzin w tygodniu, które na nie przeznaczamy. Aby móc swobodnie posługiwać się językiem obcym, najlepiej codziennie poświęcić trochę czasu na samodzielną naukę. Wakacje to bardzo dobry czas, aby podnieść swoje umiejętności w tym zakresie, w dodatku w przyjemny sposób. Nauka języków nie musi ograniczać się jedynie do wkuwania długich list słówek.  Katarzyna Sroka, nauczycielka języka niemieckiego i ekspert Wydawnictwa Klett daje kilka wskazówek jak to zrobić

. ·         Wyjedź za granicę! Pobyt w kraju, w którym używa się języka, którego się uczysz, pozwoli ci osłuchać się z nim i nauczyć słownictwa stosowanego w życiu codziennym. Postaw na zagraniczne kursy językowe, staże, wymianę studencką lub odwiedź zagranicznych znajomych czy rodzinę. Wybierając kurs dobrze jest poszukać opinii na jego temat, a także upewnić się, że zajęcia prowadzone są przez tzw. native speakera (a więc osobę, dla której jest to język ojczysty, i która dodatkowo jest dobrym dydaktykiem i metodykiem), a zajęcia odbywają się w małych grupach. Dobrze, jeśli zakwaterowanie przewidziane jest u miejscowych rodzin – wówczas rozmawiając z jej członkami, nauka kontynuowana jest w sposób naturalny także po zajęciach. Im mniej znajomych z Polski, tym lepiej, ponieważ zmusza to do posługiwania się językiem obcym. Zagraniczne wyjazdy umożliwiają naukę języków obcych nawet bez kursów. Zawartość menu w restauracji czy przewodników turystycznych, proste rozmowy z kelnerami i sprzedawcami to kopalnia nowych słów w języku obcym. Wybierając się na zagraniczne wakacje warto zabrać ze sobą także słowniczek lub rozmówki, które ułatwią porozumiewanie się, a także w łatwy sposób nauczą choćby podstaw języka i pomogą w sytuacjach z życia codziennego.

 ·         Mów jak najwięcej! Mimo nawet poważnych braków w słownictwie i gramatyce, odważ się mówić, nawet do native speakerów. Choć początki bywają trudne, im więcej będziesz rozmawiać, tym lepiej będzie ci to wychodzić. Wakacje, a w tym roku dodatkowo Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, zwiększają też szanse na spotkanie obcokrajowców w naszym kraju, a tym samym stwarzają okazje do rozmów i stosowania języków obcych. Wykorzystuj je.

 ·         Oglądaj filmy, czytaj książki, słuchaj muzyki i radia, przeglądaj strony internetowe w języku, którego się uczysz. W ten sposób masz kontakt ze słowem pisanym i mówionym oraz uczysz się ogromnej ilości nowych słów, w tym języka codziennego. Wakacje dla wielu osób oznaczają mnóstwo wolnego czasu na tego typu rozrywki – połącz więc przyjemne z pożytecznym. Do odważnych i otwartych na języki obce świat należy!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »