Gospodarka » Przemysł
Net-Billing: Co to jest i na czym polega?
![]() |
Zobacz więcej zdjęć » |
Sytuację prawną pomiędzy tymi dwoma podmiotami reguluje podpisana umowa określająca warunki zakupu oraz dostarczania energii. Zachęcamy do przeczytania dalszej części tekstu, aby dowiedzieć się więcej.
Rola net-billingu w pozyskiwaniu energii elektrycznej
Poprzednikiem net-billingu był funkcjonujący aż do marca 2022 roku net-metering. System opustów był wówczas jednym z najbardziej korzystnych systemów rozliczeniowych energii elektrycznej wytworzonej przez instalacje fotowoltaiczne. Jednakże szybki i dynamiczny rozwój tych instalacji zaowocował tym, że obowiązujący jeszcze w zeszłym roku system rozliczania stał się niewystarczający, a wręcz przestarzały. Sama zaś fotowoltaika zaczęła produkować energię o tak zróżnicowanej mocy, iż zaistniały problemy z jej ustabilizowaniem. A w przypadku instalacji fotowoltaicznej, musi ona przyjmować więcej mocy, aniżeli tyle ile jest w stanie przyjąć. Wobec tego powstał net-billing, który umożliwia rozwój energii tzw. rozproszonej.
Jak przejść na net-billing? Kto może go wybrać?
Na net-billing może przejść każdy, kto posiada zainstalowaną instalację fotowoltaiczną. Wystarczy zadzwonić do operatora sieci dystrybucyjnej, żeby wyrazić chęć udziału w tym systemie opustów. Jest to możliwe od 1 kwietnia 2022 r. A co z osobami, które korzystały z wcześniejszego systemu rozliczeń? Osoby, które przed pierwszym dniem kwietnia ubiegłego roku, tj 2022 założyły instalację, nie mogą wnioskować o przyłączenie do nowego systemu rozliczeń. Jako że wdrożenie systemu net-billing zostało nakazane prawnie przez kraje Unii Europejskiej (ustawa o odnawialnych źródłach energii z grudnia 2021 roku), żeby zapewnić korzystny dla pronsumenta system rozliczania, a także rozliczenie energii pobieranej oraz wprowadzonej, osoba wytwarzająca energię musi otrzymywać pieniądze. Dzięki temu zostaje uczestnikiem energetycznego rynku. Przy odrębnym rozliczaniu energii wprowadzonej i pobieranej użytkownik otrzymuje większe korzyści pieniężne, zaś nadwyżki energii zostaną rozliczone po 3 miesięcznym okresie przejściowym dla nowych pronsumentów..
Instalacje fotowoltaiczne: czy się opłacają i co to jest?
Instalacja fotowoltaiczna, w skrócie zwana PV, stanowi system różnych urządzeń, za pomocą których produkowana jest elektryczna energia powstała z pobierania promieni słonecznych. Głównymi i najważniejszymi elementami instalacji fotowoltaicznych są panele fotowoltaiczne oraz inwerter. Co jeszcze warto wiedzieć o tejże instalacji pozwalającej przekształcać energię słoneczną (promienie słońca) w elektryczną? Pozyskiwanie odpowiedniej wartości energii elektrycznej za jej sprawą pozwala na obniżenie rachunków za prąd. Inwerter, inaczej falownik, sprawia, iż prąd w formie stałej zostaje przekształcony w zmienny, czyli taki jaki płynie np. w gniazdku elektrycznym naszego domu. Z kolei panele fotowoltaiczne, które nie są tożsame z panelami słonecznymi tudzież modułami solarnymi (co często jest postrzegane jako to samo - błędnie) zostają zamontowane na dachu budynku i wraz z inwerterem odpowiadają za pozyskiwanie i przekształcanie energii elektrycznej.
Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne, zwłaszcza w domkach jednorodzinnych. W związku z tym musi istnieć jakiś system rozliczeń. Net-billing doskonale spełnia spełnia zadanie.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)