Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Nie dostałeś się na wymarzony kierunek? Sprawdź jakie masz możliwości!

Nie dostałeś się na wymarzony kierunek? Sprawdź jakie masz możliwości!
Zobacz więcej zdjęć »
O przyjęciu na studia decyduje wynik egzaminu maturalnego. Duży wpływ na to czy kandydat dostanie się na wymarzony kierunek mają również wyniki pozostałych maturzystów.

Co zrobić, kiedy lepszych było zbyt wielu i pomimo kolejnego przeszukiwania listy osób zakwalifiko 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Nawet jeżeli wymarzone studia stały się celem nieosiągalnym, nie należy się załamywać ani wpadać w panikę. Na rynku jest wiele dobrych uczelni i bez trudu można znaleźć alternatywną, która prowadzi wybrany przez kandydata kierunek. Warto zrobić „własny ranking uczelni”, nie sugerując się wyborami innych. Duża liczba chętnych na dany wydział czy uczelnię bywa złudna i często wynika z chwilowej mody. A stąd już prosta droga do bezrobocia wynikającego z nadprodukcji absolwentów.

 

Robiąc ranking uczelni wyższych warto zwrócić uwagę na cechy, które pomogą późniejszym znalezieniu pracy. Sprawdzenie czy uczelnia spełnia międzynarodowe standardy i przyciąga cudzoziemców, czy prowadzi zajęcia w języku angielskim. Niektóre uczelnie kładą nacisk na partnerstwo z różnego rodzaju przedsiębiorstwami i korporacjami - to także ważny argument przy wyborze. Należy dowiedzieć się czy uczelnia oferuje praktyki i staże u swojego partnera biznesowego. Pomaga to w zdobyciu doświadczenia, cennych kontaktów oraz tzw. umiejętności miękkich, które są coraz bardziej cenione przez pracodawców. Należy do nich między innymi łatwość funkcjonowania w międzynarodowym środowisku, komunikacja interpersonalna czy autoprezentacja. Uczestnictwo w stażach i praktykach pomaga również rozwinąć umiejętności organizacyjne, a także zweryfikować swoje wyobrażenia na temat danego zawodu.

 

Uczelnia prywatna?

W Polsce nadal istnieje przekonanie, że najlepsze są uczelnie publiczne. Jak pokazują przykłady z zagranicy ta tendencja może się w niedalekiej przyszłości odwrócić. Przykładem jest chociażby rynek amerykański. Co roku brytyjski „Times Higher Education” publikuje ranking najlepszych uczelni na świecie. W ostatnim rankingu pierwsze miejsce zajęła California Institute of Technology. Prywatna uczelnia z Pasadeny. Posiada jedynie 2 200 studentów, przy czym jej absolwenci zdobyli 32 nagrody Nobla.

 

„Bardzo często zdarza się, że uczniowie, którzy pomimo bardzo dobrych wyników w nauce w szkole średniej, maturę napisali przeciętnie. Co z naszego punktu widzenia i doświadczenia wcale nie musi odzwierciedlać i świadczyć o poziomie reprezentowanym przez kandydata. Niestety, zwykle zamyka im to drogę na uczelnie publiczną. W takim przypadku należy poszukać dobrej uczelni prywatnej. Jeżeli nie stać nas na studia płatne, warto znaleźć taką która, tak jak Akademia Finansów i Biznesu Vistula, oferuje kandydatom z dobrą średnią na świadectwie maturalnym studia za darmo. ” - mówi Oskar Derych, dyrektor ds. komunikacji Grupy Uczelni Vistula.

 

Gap year - czy rok przerwy może wyjść na dobre?

Prawdopodobnie dla wielu jest to bardzo kusząca propozycja. Robiąc tzw. rok przerwy od nauki trzeba jednak uważać aby nie zmarnować czasu, ale wykorzystać go z jak największą korzyścią dla siebie. Rok bez nauki można poświęcić  na przygotowanie się do poprawienia wyników matury. Utrwalona wiedza prawdopodobnie pozwoli na rozpoczęcie studiów rok później, ale już na wymarzonym i pożądanym kierunku i uczelni.

 

Jak dodaje Oskar Derych, „Najważniejsze aby się nie poddawać, ale zmobilizować i wykorzystać jak najlepiej sytuację, w której się znaleźliśmy. Dzisiaj bardzo dużo młodych ludzi ma problem ze znalezieniem pracy. Rozsądnym rozwiązaniem będzie podjęcie nauki  na uczelni, która ściśle współpracuje z biznesem i pomaga studentom wejść na rynek pracy. Przykładem może być prowadzony przez AFiB Vistula Rektorski program spółek spin-off. Pozwala on studentom na inwestowanie w rozwój przedsiębiorczości oraz budowanie ich własnego biznesu. Z kolei Vistula Monster Program łączący edukację z biznesem, prowadzony we współpracy z Monster Polska - jednym z najbardziej rozpoznawalnych serwisów kariery, szkoli studentów i daje im możliwość kontaktu z pracodawcami”.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Public Dialog

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »