Dom » Budownictwo

Nie kupuj kostki w worku

Nie kupuj kostki w worku
Zobacz więcej zdjęć »
Kiedy budujemy wymarzony dom, zastanawiamy się jak zagospodarować teren wokół niego. Jakich materiałów użyć żeby alejki, ścieżki ogrodowe czy podjazdy wytrzymały długie lata, były funkcjonalne i pięknie podkreślały otoczenie. Wybór jest prosty – kostka brukowa.

Kostka brukowa pojawiła się na rynku polskim ok. 20 lat temu. Od tego czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Niewątpliwy sukces zawdzięcza ona swojej trwałości, łatwości ułożenia i estetyce. Dziś jest nieodzownym elementem zagospodarowania przestrzeni wokół domów, na podjazdach czy w ogrodach.Przy wyborze kostki powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które będą miały decydować o końcowym sukcesie. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej grubości, wielkości, kształtu i rodzaju kostki, którą chcemy wykorzystać. Najlepiej w tej sprawie zgłosić się do brukarza albo do firmy,
w której kostkę zamierzamy zakupić.
„Udany zakup kostki brukowej zależy
w dużej mierze od jakości doradztwa. W Awbud Wyroby Betonowe indywidualnie podchodzimy do potrzeb Klientów. Dbamy o to, aby estetyka naszych wyrobów szła w parze z funkcjonalnością ich zastosowania i pod tym kątem dobieramy właściwy, dla konkretnego miejsca przeznaczenia, produkt”,
mówi Jarosław Rybiński, Dyrektor Handlowy z firmy Awbud Wyroby Betonowe, zajmującej się kompleksową obsługą klientów w zakresie produkcji, projektowania i układania kostki brukowej.

Grubość i wielkość kostki

Przed przystąpieniem do realizacji planu zakupu kostki brukowej, najważniejsze jest odpowiednie dobranie grubości kostki w zależności od tego, jakie obciążenia będą na nią działały. Grubość kostki dobieramy pod kątem natężenia ruchu, jaki będzie się po niej odbywał.  W miejscach, gdzie będziemy poruszali się pieszo np.: alejki w ogrodzie, najrozsądniej zastosować cieńszą, cztero- lub sześciocentymetrową kostkę brukową. Na podjeździe albo wjeździe do garażu należy ułożyć kostkę o grubości minimum 6 cm. Jeśli na naszej działce przewidujemy ruch samochodów ciężarowych, musimy wybrać kostkę grubości 8 cm lub więcej.Wybierając wielkość kostki, musimy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale również względy praktyczne. Jeśli układamy wąską alejkę, najlepiej wybrać małą kostkę o prostym wzorze, aby uniknąć jej docinania, a tym samym niepotrzebnego marnowania materiału.  

Nawierzchnia z kostki Afrodyta Fot. AWBUD Wyroby Betonowe

Kształty i rodzaje kostki

Kształt i rodzaj kostki dobieramy biorąc pod uwagę nasze upodobania i przeznaczenie powierzchni, na której kostka ma być ułożona. Jeśli preferujemy wzornictwo nawiązujące kształtem do klasycznych bruków, nadające naszemu otoczeniu specyficznego i niepowtarzalnego charakteru, warto postawić na kostki z linii standard, produkowane przez firmę Awbud Wyroby Betonowe. „W grupie tej występują zarówno drobne kostki typu Bruk Jurajski, świetnie wyglądające na parkowych alejkach czy przydomowych tarasach, jak również większe i masywniejsze kostki typu Stary Rynek, imitujące bruk klasyczny, idealnie nadające się na alejki, ścieżki, deptaki, place i chodniki.” – mówi Jarosław Rybiński, Dyrektor Handlowy z Awbud Wyroby Betonowe.Jeśli chcemy nadać nawierzchni ekskluzywnego charakteru, powinniśmy zastanowić się nad wyborem kostki z serii exclusive, która również znajduje się w ofercie firmy Awbud Wyroby Betonowe. Strzałem w dziesiątkę będzie zakup kostki płukanej, czyli imitującej naturalny kamień, ale pozbawionej wad charakterystycznych dla kamienia naturalnego, takich jak ograniczona różnorodność kształtów i kolorów.Dla wielbicieli kolorowych kompozycji idealnym rozwiązaniem będą kostki melanż, również z serii exclusive. Kostki te zainspirowane są barwami otaczającej nas natury. Oferują niewyczerpane możliwości łączenia różnych kolorów, odcieni i kształtów.„Kostki serii exclusive są sztandarowym produktem firmy Awbud Wyroby Betonowe. Dzięki zaawansowanej technologicznie obróbce, dającej wyrafinowane efekty w postaci np. uszlachetnionej wizualnie kostki „antycznej”, produkty te znajdują zastosowanie przy renowacji nawierzchni miejskich, objętych nadzorem konserwatora zabytków.  – mówi Jarosław Rybiński, Dyrektor Handlowy z Awbud Wyroby Betonowe.

Grunt to dobry grunt

Niezwykle ważne jest przygotowanie podłoża, na którym będziemy układali kostkę. Najpierw musimy wykonać korytowanie czyli usunąć wierzchnią warstwę gruntu, następnie przeprowadzamy niwelację, czyli wyrównujemy dno wykopu. Nasze podłoże powinno być również odpowiednio zagęszczone – ubite oraz ukształtowane. „Nie możemy zapomnieć o odpowiednich spadkach
– poprzecznym 3-4% oraz podłużnym ok. 0,5%”
– radzi Jarosław Rybiński, Dyrektor Handlowy z firmy Awbud Wyroby Betonowe.

Przykładowy projekt Fot. AWBUD Wyroby Betonowe

Zaczynamy od projektu

Przed zakupem kostki brukowej warto zastanowić się nad  szczegółowym zagospodarowaniem terenu. Dzięki temu będziemy pewni, że nasze wymagania estetyczne znajdą odzwierciedlenie w projekcie, a dodatkowo będziemy wiedzieli ile i jaki rodzaj kostki potrzebujemy nabyć.

Dobrym pomysłem jest w tym momencie zdać się na fachowców, gdyż to również od nich, a nie tylko od rodzaju wybranej kostki, będzie zależało, czy efekt końcowy będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom i jednocześnie spełniał wszelkie kryteria funkcjonalności. Jeżeli planujemy zakup kostki brukowej w firmie Awbud Wyroby Betonowe to producent nie tylko wykona dla nas propozycję zagospodarowania terenu - w tym wypadku wystarczy dostarczyć firmie mapę działki w skali 1:500 wraz z rzutem budynku - ale również poleci godnych zaufania, autoryzowanych wykonawców, dobrze znających produkt oraz możliwości jego zastosowania.Jeżeli dobrze przygotujemy się do zakupu kostki brukowej możemy być pewni, że otoczenie wokół naszego domu będzie miłe dla naszego oka, zgodne z naszymi oczekiwaniami, a dodatkowo, zachowa swoje walory użytkowe i estetyczne na długie lata. 
Firma Awbud powstała w 1989 r. z inicjatywy jej obecnego prezesa i głównego akcjonariusza Andrzeja Wuczyńskiego. W pierwszych latach działalności firma koncentrowała się na usługach budowlanych, od 1994 r. rozpoczęła produkcję betonu towarowego a od 1996 r. zaczęła produkcję prefabrykatów wibroprasowanych. Po okresie dynamicznego wzrostu organicznego zarząd spółki podjął decyzję o rozwoju firmy z wykorzystaniem strategii konsolidacji regionalnego rynku.
W 2007 r. spółka pozyskała inwestora finansowego - fundusz BBI Capital NFI S.A. Na bazie pozyskanych od inwestora środków oraz dodatkowego finansowania dłużnego rozpoczęła się realizacja strategii. W 2007 r. AWBUD dokonał dwóch akwizycji. W maju 2007 r. przejął aktywa, rynek i klientów spółki Utex-Sigma, dzięki czemu znacznie powiększył swoje zdolności wytwórcze w tym asortymencie (2 dodatkowe zakłady: w Mikołowie-Bujakowie oraz Roszkowie). W lipcu 2007 r. AWBUD przejął firmę Betra (zakład w Raciborzu), specjalizującą się w produkcji prefabrykatów betonowych i żelbetowych. Długoletnie doświadczenie w produkcji betonu w połączeniu z własnym nowoczesnym zapleczem badawczym stanowią o przewadze konkurencyjnej firmy w branży. AWBUD oferuje klientom produkty najwyższej jakości. Dzięki stałej dbałości o podnoszenie jakości wyrobów AWBUD skutecznie konkuruje dziś na rynku budowlanym.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 9 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »