Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Nie mam okresu. Co to może oznaczać i jakie zrobić badania?

Nie mam okresu. Co to może oznaczać i jakie zrobić badania?
Zobacz więcej zdjęć »
Brak okresu najczęściej kojarzy się z jednym z pierwszych objawów ciąży. Dlatego, kiedy okres się nie pojawia, w pierwszej kolejności często sięgamy po test ciążowy. Jednak brak okresu nie zawsze musi oznaczać ciążę.

Co może go powodować i w jaki sposób określa się przyczyny takiego stanu rzeczy? Jakie badania może zlecić lekarz? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Brak okresu a stres

Bardzo częstą przyczyną braku okresu jest nieodpowiedni tryb życia. Dużo stresu, brak zbilansowanej diety i chwili na relaks czy odpoczynek. Jeżeli lekarz wykluczy wszelkie choroby, a mimo to okres u nas zaniknie, warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia, czy nie przemęczamy się za bardzo w pracy (duży wysiłek fizyczny może powodować zaburzenia miesiączkowania), a także czy w ostatnim czasie nie przydarzyło nam się coś, co wywołało silny stres lub co gorsze, ten stres nie towarzyszy nam cały czas. W takim przypadku, o ile to możliwe warto wyeliminować czynnik stresogenny, a także znaleźć więcej czasu na wypoczynek oraz regenerację organizmu.

Jakie choroby mogą powodować brak okresu?

Brak okresu często związany jest z chorobami typowo kobiecymi, ale może też być wywołany chorobami ogólnoustrojowymi. Przykładowo w czasie silnej grypy czy przeziębienia okres może się nieco opóźnić.

Brak miesiączki może towarzyszyć chorobom pochwy takim, jak infekcje intymne (zobacz Kobiecie problemy intymne - jak sobie z nimi radzić?) W takim przypadku lekarz z reguły pobiera wymaz z pochwy, aby określić podłoże zakażenia (może ono być wywołane grzybami, bakteriami, albo wirusami).

Brak miesiączki może być też związany z zaburzeniami płodności np. niedrożnością jajników czy innymi problemami z układem rozrodczym. Często podstawowym badaniem w takim przypadku jest USG. Jeżeli ono nic nie wykazuje, lekarz może zlecić badania hormonalne, by wykluczyć zaburzenia gospodarki hormonalnej, które również mogą wpłynąć na miesiączkowanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w serwisie poświęconym kobiecemu zdrowiu – kobiecość.info.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
Margaret w Empik Zakopane, 24.06, g.18
Zwyciężczyni MasterChef Junior w Empiku Bonarce, 24.06.2019, g.18:00
Za 1 dzień:
Marcin Meller w Empik Echo Kielce, 25.06.19, g.18:00
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »