Zdrowie » Ciało

Nie patyczkuj się, czyli jak prawidłowo dbać o higienę uszu…

Ucho to narząd słuchu, który odpowiada nie tylko za odbiór fal dźwiękowych i przekształcenie ich w drgania, a następnie w impulsy nerwowe, ale też za zmysł równowagi. Słuch, obok wzroku, jest podstawowym zmysłem umożliwiającym komunikację z otoczeniem.

Laryngolodzy alarmują, że nie przywiązujemy do niej wystarczającej wagi lub robimy to w nieodpowiedni sposób – patyczkami higienicznymi, które zamiast czyścić ucho przesuwają woskowinę w jego głąb i mogą nawet uszkodzić błonę bębenkową.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Co w uchu piszczy?

Wewnątrz przewodu słuchowego znajduje się woskowina uszna. Od najmłodszych lat uczono nas, że „brudne” uszy to powód do wstydu i przez to część z nas może nie wiedzieć, jak ważną barierę ochronną przed szkodliwymi mikroorganizmami stanowi woskowina. Jej zadaniem jest też oczyszczanie i nawilżanie wnętrza przewodu słuchowego zewnętrznego. Niebezpieczna staje się dopiero nadprodukcja tej wydzieliny lub niewłaściwa higiena uszu, która może doprowadzić do twardnienia woskowiny i powstawania korka woskowinowego. Jego pojawieniu się mogą towarzyszyć przykre dolegliwości, takie jak częściowa utrata słuchu, ból, dzwonienie lub szum w uszach, zawroty głowy, odruchowy kaszel oraz świąd.

Zbyt długie utrzymywanie się woskowiny lub jej niewłaściwe usuwanie, może w skrajnych przypadkach spowodować nawet uszkodzenie słuchu. Ten problem dotyczy wszystkich: dzieci, osób dorosłych, ludzi w podeszłym wieku.

Do przyczyn nadmiernego wydzielania woskowiny usznej zalicza się:

·      Długie przebywanie na obszarach zakurzonych

·      Noszenie słuchawek

·      Aparaty słuchowe

·      Nadużywanie patyczków higienicznych

·      Uprawianie sportów wodnych i kąpiele

·      Nadmierne owłosienie

Patyczkom mówimy „nie”!

Nieprawidłowa higiena uszu może prowadzić do zaburzeń mechanizmu samooczyszczania ucha i poważnych powikłań słuchu. Jednym z najpoważniejszych i najczęstszych błędów jest usuwanie woskowiny za pomocą patyczków higienicznych, ponieważ może to spowodować:

 

·      Nadprodukcję woskowiny patyczki działają jak ciało obce. Drażniąc mechanicznie skórę przewodu, „zmuszają” gruczoły woskowinowe do zwiększonej produkcji wydzieliny;

·      Przepchnięcie zalegającej woskowiny w głąb przewodu słuchowego w pobliżu błony bębenkowej, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania korka woskowego i całkowitego zatkania ucha (rys.1);

·      Zranienie delikatnej skóry przewodu słuchowego, co może spowodować krwawienie lub zapalenie ucha zewnętrznego (rys. 2);

·      Przebicie błony bębenkowej i trwałe uszkodzenie słuchu (rys. 3). Błona jest bardzo cienka (ok. 0,1 mm grubości[1]), dlatego możemy ją uszkodzić nawet wtedy, gdy nie wkładamy patyczka zbyt głęboko.

 

Jak więc dbać o higienę uszu?


By zapobiec powstawaniu korka woskowinowego, konieczne jest utrzymywanie właściwej higieny uszu. Stosowanie specjalnych produktów, takich jak np. 
A-cerumen występujących w ampułkach lub A-cerumen spray, jest skuteczną i bezpieczną metodą oczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego.
Preparat całkowicie rozpuszcza zanieczyszczenia i zapobiega ponownemu nagromadzeniu się woskowiny.

 

A-cerumen i A-cerumen spray – wyroby medyczne, dostępne w aptekach, bez recepty

Pojemność: spray 40 ml lub 4 amp x 2ml
Cena:
ok. 30zł / ok. 15zł

Wytwórca: [1] Gwinner R., Matlak J., Woskowina uszna jako problem terapeutyczny, Farmaceutyczny Przegląd Naukowy, Nr 4/2007, 15-17

 

PL.ACE.14.11.01



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Nepentes

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »