Gospodarka » Żywność

Nie taki szpinak straszny, jak go przyrządzą

Nie taki szpinak straszny, jak go przyrządzą
Zobacz więcej zdjęć »
Znany z kreskówek Popeye zajadał się szpinakiem, aby zyskać nadludzką moc. Nic dziwnego. Szpinak jest bogaty w potas, żelazo, kwas foliowy, witaminę C, luteinę oraz beta-karoten. Dodatkowo, jego liście mają właściwości antynowotworowe i chronią przed miażdżycą (...)

Znany z kreskówek Popeye zajadał się szpinakiem, aby zyskać nadludzką moc. Nic dziwnego. Szpinak jest bogaty w potas, żelazo, kwas foliowy, witaminę C, luteinę oraz beta-karoten. Dodatkowo, jego liście mają właściwości antynowotworowe i chronią przed miażdżycą. Mimo to, wielu z nas broni się przed tym dobroczynnym warzywem, pamiętając z dzieciństwa charakterystyczną szpinakowo-jajeczną breję. Marka Delecta udowadnia, że szpinak można nie tylko odczarować, ale wręcz się w nim rozsmakować!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Szpinak ze względu na dużą ilość potasu jest zalecany osobom z nadciśnieniem. Po jego liście powinny również sięgać osoby zmagające się ze zbędnymi kilogramami, 100 g posiada zaledwie 23 kcal. Zawarte w nim tylakoidy dodatkowo przedłużają uczucie sytości (nawet do 2 godzin po spożytym posiłku)[1]. O wykorzystywaniu tego warzywa w swojej kuchni nie powinny również zapominać kobiety w ciąży: to bowiem naturalne źródło kwasu foliowego. Szpinak można wykorzystać podczas przygotowywania makaronu, sałatki, pizzy, tarty, a nawet… słodkich ciast. Zgadza się, ciast. ????

 

Tarta ze szpinakiem i fetą

Składniki:

Ciasto:

·        1 opakowanie kruchego ciasta Delecta

·        100 g zimnej margaryny lub masła

·        1 jajo

Nadzienie:

·        150 g szpinaku mrożonego (liście)

·        135 g sera feta

·        1/2 cebuli

·        2 ząbki czosnku

·        2 łyżki masła

·        125 g kwaśnej śmietany 18%

·        2 jaja

·        100 g startego żółtego sera

·        sól i pieprz do smaku

Rodzinny obiad powinien składać się z produktów nie tylko smacznych, ale i zdrowych. Tarta ze szpinakiem idealnie spełnia oba te warunki.

Na początku nagrzewamy piekarnik do temperatury 190ºC (bez termoobiegu). Zawartość torebki z ciastem wsypujemy do głębokiej miski, dodajemy jajko i tłuszcz. Składniki miksujemy za pomocą mieszadeł świderków przez około 2-3 minuty do połączenia się składników. Dno formy do wypieku tart o średnicy około 28 cm smarujemy tłuszczem. Ciasto rozwałkowujemy na grubość około 5 mm, podsypując mąką. Dno i boki formy wykładamy ciastem, a następnie nakłuwamy je widelcem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez około 15 minut, aż ciasto się zarumieni. Odstawiamy je do wystudzenia. W tym czasie czosnek i cebule kroimy w drobną kostkę, a następnie podsmażamy na 2 łyżkach masła i dodajemy szczyptę soli i pieprzu oraz rozmrożony szpinak. Całość smażymy około 5 minut. Po zdjęciu szpinaku z dodatkami z ognia dodajemy pokrojony w kostkę ser feta, rozgniatamy go widelcem i mieszamy całość do połączenia składników. Śmietanę wlewamy do miseczki, dodajemy jaja i energicznie mieszamy. Do masy dodajemy połowę startego, żółtego sera. Na podpieczone ciasto wykładamy nadzienie szpinakowe i zalewamy je śmietanowo-serową masą. Całość wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 20 minut. Po tym czasie posypujemy górę tarty resztą startego sera i zapiekamy przez następne 10-15 minut. Kiedy powierzchnia się zarumieni, wyciągamy tartę ze szpinakiem i podajemy na stół.

Tarta to świetna potrawa na rodzinny obiad lub lunch do pracy – szybko, smacznie i sycąco!

 

Karpatka szpinakowa

Składniki:

Ciasto:

·        1 opakowanie ciasta karpatka Delecta

·        250 ml wody

·        125 g margaryny

·        4–5 jaj (w zależności od wielkości)

Nadzienie:

·        350 ml mleka

·        200 g masła lub margaryny

·        3/4 szklanki rozmrożonego szpinaku

Dekoracja:

·        2 łyżki cukru pudru

Karpatka szpinakowa to sprytny i bardzo smaczny sposób na odczarowanie szpinaku u osób, które nie mają z nim najlepszym wspomnieć.

Przygotowania rozpoczynamy od nagrzania piekarnika do temperatury 220ºC (bez termoobiegu). Dwie tortownice o średnicy 23 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wodę gotujemy z margaryną i dodajemy zawartość torebki z ciastem, rozcierając masę. Do ostudzeniu masy wbijamy jaja i miksujemy na najwyższych obrotach 5 minut. Ciasto przekładamy do tortownic, rozsmarowując na papierze. Całość pieczemy około 25 minut do uzyskania złocistego koloru. W tym czasie 3/4 szklanki rozmrożonego szpinaku blendujemy i przepuszczamy przez gazę aby uzyskać 150 ml soku. Zawartość torebki z kremem mieszamy w 200 ml mleka, a pozostałe mleko gotujemy. Do gotującego się mleka wlewamy rozprowadzony proszek i całość chwilę gotujemy, energicznie rozcierając ewentualne grudki.

Krem studzimy i miksujemy z miękkim tłuszczem i sokiem szpinakowym. Na wystudzoną, dolną warstwę ciasta wykładamy krem szpinakowy i przykrywamy drugim blatem. Całość posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego! ????

 

Tort leśny mech

Składniki:

Ciasto:

·        450 g mrożonego rozdrobnionego szpinaku

·        3 jajka

·        1 szklanka cukru trzcinowego

·        1 opakowanie cukru wanilinowego Delecta

·        1 szklanka oleju rzepakowego

·        2 szklanki mąki krupczatki

·        3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia Delecta

Krem:

·        250 g śmietany kremówki 36%

·        250 g mascarpone

·        3 łyżki cukru pudru

·        skórka otarta z 1 limonki

·        2 łyżeczki soku z limonki

Do ozdoby:

·        borówki amerykańskie

Leśny tort sprawdzi się zarówno na urodzinom przyjęciu, jak i każdej, innej imprezie – ze względu na swój kolor, który zawdzięcza właśnie szpinakowi, z pewnością zrobi furrorę.

Na początku nagrzewamy piekarnik do temperatury 180ºC (bez termoobiegu). Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Jajka ubijamy z cukrem trzcinowym i wanilinowym na puszystą masę. Powoli dodajemy olej, mąkę i proszek do pieczenia, całość miksując dokładnie, lecz niezbyt długo. Dodajemy rozmrożony szpinak i ponownie mieszamy. Ciasto przekładamy do tortownicy. Pieczemy około 60 minut, do suchego patyczka. Gdy ciasto wystygnie, odcinamy górę na wysokości 1/3 i kruszymy. Dół ciasta kładziemy na paterze. Śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy mascarpone, startą skórkę z limonki, sok i cukier. Ponownie mieszamy dokładnie, jednak niezbyt intensywnie. Masę wykładamy na blacie biszkoptu. Na wierzch wysypujemy niedbale okruszki i ozdabiamy owocami.

Leśny tort może być też słodkim zwieńczeniem rodzinnej wyprawy do lasu. ????

 

Więcej słodkich inspiracji można znaleźć na www.delektujemy.pl



[1] Acute Effects of a Spinach Extract Rich in Thylakoids on Satiety: A Randomized Controlled Crossover Trial, https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/07315724.2014.1003999



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »