Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Niepubliczna szkoła podstawowa - czy warto się zdecydować?

Szkoły publiczne są najczęściej wybieraną opcją szkolnictwa w Polsce, natomiast najczęstszą przyczyną takiego wyboru jest fakt, że nie trzeba za nią płacić. Pytanie brzmi: Czy nie warto skorzystać z oferty szkół niepublicznych dla efektywniejszego rozwoju naszego dziecka?

Jakimi rozwiązaniami szkoła niepubliczna pokonuje szkołę publiczną?
 
Nie każdego stać na szkołę niepubliczną. Kwoty miesięczne czesnego wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak warunki finansowe pozwalają na analizę i wybór jednej ze szkół niepublicznych poniżej podajemy plusy takiego rozwiązania.
 
Pierwszym, bardzo ważnym uzasadnieniem jest fakt, że dzieci uczą się w mniejszych
grupach. Dzięki temu wiedza zostaje przekazana dokładniej, z większą starannością. Jeśli dziecko czegoś nie rozumie, nauczyciel wykazuje większe zainteresowanie uczniem i stara się indywidualnie podejść do każdej osoby.
 
Co natomiast z zajęciami pozalekcyjnymi? W szkole publicznej najczęściej takie
lekcje są płatne. Jak to wygląda w placówce niepublicznej? Tutaj oferta zajęć jest dużo szersza i bogatsza. Dzieci mogą dobrać sobie zajęcia pod własne predyspozycje i zainteresowania. Sale wykładowe są często dużo lepiej wyposażone. Znajduje się w nich wiele nowego sprzętu i materiałów szkolnych.
 
Czy niepubliczna szkoła podstawowa gwarantuje poziom szkół publicznych? 
 
Szkoła niepubliczna w przeciwieństwie do placówek prywatnych posiada takie same uprawnienia jak placówki publiczne. Wiąże się to z nadzorem kuratowiów oświaty właściwych dla lokalizacji danej szkoły. Również nauczanie odbywa się zgodnie z programem ministerstwa. 
 
Co może spowodować niechęć zapisania swoich pociech do płatnej szkoły?
 
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, największą wadą jest oczywiście opłata.
Stosunkowo mało jest osób, które są wstanie zapłacić podane kwoty za nauczanie dzieci. Szkoły te mają również nieciekawą opinię wśród ludzi. Większości z nas prywatne nauczanie kojarzy się z płaceniem za zdanie do następnej klasy. Dla innych, dzieci które tam uczęszczają, są dziećmi snobistycznymi czy elitarnymi. Wielu z rodziców nie chce zapisać tam swoich dzieci, ponieważ panuje opinia, że trafiają
tam tylko ci zamożni, wyjątkowi. Następnie rośnie obawa, że inne dzieci zostaną wytykane palcami, czy wyśmiewane.

Które dzieci warto zapisać do szkoły niepublicznej?

Tutaj ciężko będzie określić konkretną grupę docelową. Do każdego dziecka trzeba
podejść indywidualnie. Należy wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka, predyspozycje oraz zastanowić się, czy lepiej jeśli dziecko odbędzie nauczanie w dużej grupie czy może jednak potrzebna jest kameralna grupa. Każde dziecko jest inne, dlatego nie powielajmy ślepo wyborów innych osób, starajmy się podejść do sprawy jednostkowo. Nikt nie jest w stanie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Oba rodzaje szkół mają swoje wady i zalety. Również dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności zazwyczaj lepiej radzą sobie w mniejszych niepublicznych placówkach. Zapewnioną mają tu znacznie lepszą opiekę i możliwości rehabilitacji. Dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności we wszystkich placówkach niepublicznych zwolnione są z opłat czesnego! 
 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Niepubliczna Szkoła z Oddziałami Integracyjnymi
http://naszaszkola.katowice.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »