Kultura, sztuka » Kultura

Niezwykła wystawa dziecięcych prac

Niezwykła wystawa dziecięcych prac
Zobacz więcej zdjęć »
,,Najważniejsze jest w środku’’ to motyw przewodni wystawy, którą od 26 listopada będzie można oglądać w Galerii Wnętrz Giant Meble.

Nieszablonowe i inspirujące, kreatywne, inne od codziennego postrzeganie świata, przedmiotów, ludzi, i piękna - tak można opisać prace młodych twórców z niepełnosprawnością intelektualną. Powstały one w pracowni plastycznej Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu.

Wybierając się na wystawę zobaczymy nie tylko niecodzienne dzieła, ale także szczególne miejsce na mapie handlowej, ale też i kulturalnej Poznania - nową Galerię Inspiracji – Galerii Wnętrz Giant Meble (Poznań, ul. Krzywoustego). Jednym z działań odmienionej Galerii, jest wspieranie młodych twórców, zachęcanie Wielkopolan do uczestnictwa w projektach poświęconych ludziom i dziełom ciekawym, niepowtarzalnym, kreatywnym.

- Może znajdziecie Państwo pośród oglądanych prac coś, co akurat dla Was będzie czytelne, poruszające – mówi Marlena Kwitowska, terapeutka z Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1, opiekun artystyczny wystawy w Galerii Wnętrz Giant Meble. - Coś co pozwoli zobaczyć, poczuć po drugiej stronie obrazu człowieka, który chce nam powierzyć swoją emocje, zachwyt nad czymś lub chce po prostu opowiedzieć jakąś historię

- Jakiś czas temu wpadłam na pomysł, aby korzystając z wolnych lokali zaaranżować w nich dedykowane imprezy artystyczne, wspomóc młode talenty lub kreatywne przedsięwzięcia - mówi Agnieszka Śliwka-Gumienna, kierownik Marketingu i Sprzedaży Giant Meble. - Po opublikowaniu w internecie ogłoszenia o możliwości bezpłatnego wynajęcia lokalu, zgłosiła się do mnie pani Marlena z Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu. Udało mi się przekonać władze ośrodka, aby połączyć wystawę z dodatkowymi warsztatami, zachęcającymi młodzież do pobudzenia wyobraźni, generowania nowych pomysłów i współpracy. Powstała w te sposób koncepcja wystawy "Najważniejsze jest w środku". Nazwa nawiązuje do artystów z Ośrodka, którzy tworząc pokazują swoje prawdziwe piękno, ale także do Galerii wnętrz jaką jesteśmy, gdyż to właśnie wnętrze stanowi tutaj kluczową sprawę...

Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-20.00 oraz w niedzielę od 10 do 18, w dniach od 26 listopada do 20 grudnia.

Wielkie otwarcie wystawy stworzonej przez niesamowitych artystów rozpocznie się o godz. 17 w dniu 26 listopada w lokalu nr 5 w Galerii Giant Meble w Poznaniu. Będzie można posłuchać wywiadów z twórcami, zobaczyć prezentacje multimedialne (m.in. - „Chagall czyli życie jak we śnie” Krzysztofa Jendrasa, „Kobiety” Piotra Bartoszewskiego, „Świat według van Gogha” Pawła Witczaka i „ Aparat do bani” Anny Karoliny Krzyżanowskiej).

- Jestem bardzo szczęśliwa, że uda nam się zorganizować to ciekawe przedsięwzięcie, zainteresowane są też media. Patronatem nasze działania objęło Radio Merkury i MC Radio, Nasz Głos Poznański gazeta i portal oraz Telewizja WTK. Wsparcie otrzymamy także od firm lokalnych z różnych branż. Udało nam się także w krótkim czasie zainteresować wystawą Sponsorów do których zaliczyć możemy m.in. firmę Family House - mówi Agnieszka Śliwka-Gumienna.

Podczas trwania wystawy będzie można także wybrać artystę, którego prace spodobają się widzom najbardziej, a także uczestniczyć w konkursie „Projektuj Kreatywnie”, którego szczegóły znajdują się w zakładce KONKURS na stronie www.giantmeble.pl.

- Wystawa będzie tak wyjątkowa jak autorzy prac. Moją pasją jest praca i kreowanie nowych pomysłów. Możliwość jej pokazania jest dla nich ogromnym wyróżnieniem i z pewnością motywuje do dalszej pracy twórczej. Zachęcam wszystkich wyjątkowych artystów pragnących pokazać swoje prace do kontaktu, jeśli tylko będzie taka możliwość wesprzemy ich twórczość i wspólnie zrealizujemy ciekawe przedsięwzięcie – dodaje Agnieszka Śliwka-Gumienna.Wystawa to dopiero początek licznych warsztatów i atrakcji przygotowanych specjalnie dla poznaniaków i Wielkopolan do końca roku.

1 grudnia, sobota - 12.00-14.30 Warsztaty ,,Projektuj kreatywnie’’ - stworzenie projektu (z wykorzystaniem kredek, ołówka, farb itp.) albo modelu mebla z materiałów odpadowych (twórcy DOA i studenci/uczniowie). Każdy z odwiedzających galerię może się przyłączyć do zabawy, podpisane prace wezmą udział w organizowanym przez Galerię Giant Meble konkursie „Projektuj Kreatywnie”.

5 grudnia, środa - 12.00-14.30 – Warsztaty ,,Najpiękniejsze jest w środku’’- pełna dowolność interpretacji. (twórcy DO , uczniowie), wszyscy goście Giant Meble mogą włączyć się do działań, podpisane prace wezmą udział w konkursie, najciekawsze otrzymają niespodzianki. Ogłoszenie wyników 13 grudnia na kolejnych warsztatach.

13 grudnia, czwartek -10.30 -13.00 – Warsztaty ,,Giant-gigantyczne’’, czyli nadnaturalnej wielkości konstrukcja wspólnymi siłami skonstruowana z szarego skręcanego, gniecionego papieru (forma dowolna inspirowana elementami wystroju wnętrz) (twórcy DOA i uczniowie)

18 grudnia, wtorek -12.00- 13.30 – Warsztaty ,,Giant-ozaur”. Wykonanie przez uczestników DOA i studentów projektów elementów wystroju wnętrz (wzory tapet, zasłon, figurka, mebel itp.) z wkomponowanym napisem GIANT. Najlepsze prace zostaną zawieszone w Galerii.

 

 

Potrafią zaczarować rzeczywistość

Rozmowa z Marleną Kwitowską – terapeutką z Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1, opiekunką artystyczną za wystawę w Galerii Wnętrz Giant Meble.


Pablo Picasso powiedział, że są tacy, którzy potrafią słońce zmienić w żółta plamę, ale i tacy, którzy z żółtej plamy, zrobią słońce. Pani podopieczni mają niesamowitą wyobraźnię plastyczną.

- Prace plastyczne powstałe w pracowni Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu to szansa zobaczenia innego sposobu obrazowania świata. To właśnie ci nieprofesjonalni, niestandardowi twórcy potrafią zaczarować rzeczywistość, odrealnić ją, poprawić, pokolorować świat i sprawić, że w żółtej plamie zobaczymy słońce.

Ci, niecodzienni artyści nieco inaczej postrzegają świat. W czym tkwi artyzm tych prac?

- Dzieło artystyczne to rzeczywistość przepuszczona przez filtr osobowości artysty, to efekt pracy twórczej, a czasami po prostu zabawy z materią plastyczną. Jest to wystawa odmiennego sposobu widzenia świata, innego sposobu umowności, twórczości wyzwolonej z kanonów i przymusu poprawności, lekceważącej perspektywę, rozpłaszczającej bryły i nie znającej światłocienia. Uroda tych prac jest powiedziałabym nieklasyczna, często przerysowana, nie dla wszystkich uchwytna.

Te prace są bardzo emocjonalne. Dlaczego autorzy tak bardzo przywiązują się do swojego dzieła?

- Nasi ośrodkowi twórcy nie posiadają wykształcenia artystycznego, często nie dysponują świetnym warsztatem, ich prace stanowią medium, którego głównym zadaniem jest przekaz o ładunku emocjonalnym, to komunikaty przekazane za pośrednictwem obiektu plastycznego, w języku sztuki. Zrozumiałe jest przywiązanie autora do swojego wytworu. Dzieje się tak z wielu powodów. Czasem jest to chęć podzielenia się swoim stanem emocjonalnym, nastrojem, a czasem potrzeba doświadczenia poczucia sprawstwa. To bardzo częsta i zrozumiała motywacja ponieważ twórca zyskuje wtedy uwagę, akceptację i często uznanie. Fakt późniejszej ekspozycji efektów pracy jest bardzo ważny, ponieważ podnosi poczucie własnej wartości. Stąd tak ważna jest rola widza, adresata tych dzieł.

Skąd pomysł na zorganizowanie wystawy w Galerii Wnętrz Giant Meble?

- Wciąż poszukujemy nowych, atrakcyjnych form ekspresji naszych twórców, szukamy ich mocnych stron, talentów, możliwości dalszego ich rozwoju. Z wielości wrażeń wysyłanych przez twórcę nie wszystko oczywiście i nie dla każdego stanie się przeżyciem, czy olśnieniem, tak jak nie będzie olśnieniem każda przeczytana książka, każda podróż, tak jak nie wszystkie znajomości chcemy podtrzymywać. Ale być może znajdziecie Państwo pośród oglądanych prac coś, co akurat dla Was będzie czytelne, poruszające. Co pozwoli zobaczyć, poczuć po drugiej stronie obrazu człowieka, który chce nam powierzyć swoją emocję, zachwyt nad czymś lub chce po prostu opowiedzieć jakąś historię. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

exPress Dziennikarska Agencja Usługowa
http://www.express-poznan.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »