Motoryzacja » Samochody

Nissan będzie produkował samochód elektryczny Leaf w Sunderland

Nissan będzie produkował samochód elektryczny Leaf w Sunderland
Zobacz więcej zdjęć »
Nissan Motor Co., Ltd., po raz kolejny potwierdziła swoje aspiracje do roli lidera w dziedzinie zerowej emisji, ogłaszając, że Nissan LEAF będzie produkowany w fabryce w Sunderland (Wielka Brytania).

Nissan LEAF - pierwszy z przyszłej serii pojazdów elektrycznych marki Nissan - to także pierwszy na świecie, przeznaczony do masowej produkcji samochód z zerową emisją, zgodny z wizją ekorozwoju transportu drogowego realizowaną przez firmę Nissan.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nissan poinformował także, że już w kwietniu rozpocznie zapowiadaną w zeszłym roku budowę fabryki zaawansowanych akumulatorów litowo-jonowych. Zakład, który powstanie w Sunderland, będzie mógł produkować 60 000 akumulatorów rocznie. Produkcja akumulatorów na potrzeby Nissana i Renault jako drugiego partnera w Sojuszu rozpocznie się w 2010 roku.

Uruchomienie produkcji Nissana LEAF oraz akumulatorów wymaga zainwestowania ponad 468 milionów euro w zakłady w Sunderland i pomoże utrzymać około 2250 miejsc pracy w samym Nissanie oraz w łańcuchu dostaw w Wielkiej Brytanii. Inwestycja zostanie wsparta kwotą ponad 23 milionów euro dotacji na inwestycje od rządu brytyjskiego oraz przygotowywanym pakietem finansowym Europejskiego Banku Inwestycyjnego do wysokości 220 milionów euro.

Andy Palmer, starszy wiceprezes ds. globalnej strategii pojazdów elektrycznych w firmie Nissan powiedział: „Świat znajduje się u progu nowej ery w transporcie samochodowym. Nissan LEAF, którego sprzedaż rozpocznie się jeszcze w tym roku, to pięciomiejscowy hatchback, który pod względem przestronności, funkcjonalności i osiągów nie różni się od podobnych modeli w tym segmencie, ale nie emituje spalin".

„Dzięki zdecydowanemu zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w ideę ograniczania emisji związków węgla, przejawiającemu się w działaniach w zakresie budowy infrastruktury, inicjatywach klientów oraz programach edukacyjnych Nissan LEAF będzie mógł być produkowany w Sunderland, co oznacza, że Wielka Brytania będzie trzecim krajem na świecie, w którym będzie powstawał ten rewolucyjnym pojazd".

Produkcja Nissana LEAF rozpocznie się w Oppama (Japonia) już w tym roku. Od 2012 roku samochód będzie produkowany także w Smyrna (Tennessee, USA), a w 2013 ruszy produkcja w zakładach w Sunderland, początkowo w liczbie około 50 000 rocznie.

Produkt będzie dostarczany na rynek z tych trzech miejsc. Sprzedaż rozpocznie się w 2010 roku w Japonii, w Stanach Zjednoczonych i na wybranych rynkach europejskich. Włączenie produktu do globalnej masowej oferty zaplanowano na rok 2012.

Nissan i Renault jako drugi partner w Sojuszu są jedynymi producentami samochodów zdecydowanymi na wprowadzenie wyłącznie elektrycznych pojazdów do masowej oferty na globalną skalę. Dotychczas Sojusz zawarł już ponad 50 umów partnerskich na świecie z krajami, miastami, organizacjami i innymi liczącymi się instytucjami. Umowy te dotyczą przygotowania rynków i infrastruktury do skutecznego wdrożenia pojazdów elektrycznych na świecie.

Prace zmierzające do zintegrowania produkcji Nissana LEAF z procesem produkcji w zakładach w Sunderland rozpoczną się w 2012 roku. Samochód będzie powstawał na linii produkcyjnej numer 2, obok zaprezentowanego niedawno kompaktowego crossovera Juke, którego produkcja rozpocznie się w sierpniu 2010 roku.

Nissan będzie kontynuował współpracę z lokalnymi i krajowymi władzami w ramach przygotowań do wprowadzenia modelu Nissan LEAF do sprzedaży w Wielkiej Brytanii na początku 2011 roku.

W grudniu ubiegłego roku Nissan i Agencja Rozwoju Regionalnego One North East podpisały ostateczną umowę w sprawie mobilności z zerową emisją. Umowa przewiduje budowę regionalnej sieci stacji ładowania, dostarczanie samochodów Nissan LEAF dla odbiorców w regionie od początku 2011 roku oraz szereg inicjatyw dla pierwszych użytkowników pojazdów elektrycznych, takich jak prawo bezpłatnego ładowania pojazdów oraz korzystania z wyznaczonych pasów ruchu.

Mimo że pojazdy o zerowej emisji są centralnym elementem strategii produktowej Nissana, firma inwestuje także w szereg technologii niskiej emisji, takich jak ekologiczne silniki Diesla, efektywne silniki spalinowe oraz napędy hybrydowe.

NISSAN LEAF w skrócie:

 • Pierwszy na świecie produkowany masowo i oferowany w przystępnej cenie samochód o zerowej emisji spalin
 • Pięciomiejscowy hatchback z segmentu C
 • Silnik elektryczny o mocy 80 kW jako źródło napędu
 • Ładowanie do 80% pojemności w niespełna 30 minut (szybkie ładowanie)
 • Zasięg umożliwiający eksploatację w realnych warunkach: 160 km (100 mil - wg normy US-LA 4 mode)
 • Prędkość maksymalna: ponad 140 km/h (90 mph)
 • Konstrukcja oparta na zupełnie nowej specjalnej platformie pojazdu elektrycznego

Informacje o zakładach w Sunderland:

 • Rok założenia: 1984 (uruchomienie produkcji: 1986 r.)
 • Dotychczasowa wartość inwestycji: 2,86 mld euro
 • Dotychczasowa liczba wyprodukowanych pojazdów: 5,6 mln sztuk
 • Łączna produkcja w 2009 r.: 338 000 pojazdów
 • Aktualne zatrudnienie: 4100 pracowników
 • Największy producent i eksporter samochodów osobowych w Wielkiej Brytanii
 • W 2009 r. z Sunderland pochodziła 1/3 samochodów wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii
 • Aktualnie produkowane modele: Qashqai, Qashqai +2, Note i Micra


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

InfoMoto
http://infomoto.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »