Technologie » Komputery
Nowa technologia firmy Kaspersky Lab pomaga w walce z botnetami
Zobacz więcej zdjęć » |
Nowe technologie mają na celu walkę z cyberprzestępczością - głównie poprzez skuteczną neutralizację zagrożeń na zainfekowanych systemach, a także identyfikowanie, analizowanie i blokowanie spamu generowanego przez botnety.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Pierwsza technologia objęta patentem (o numerze 8181247) pozwala na odzyskanie systemów zainfekowanych przez szkodliwe oprogramowanie. Funkcja ta analizuje aktywność rożnych obiektów (np. zainstalowanych programów), działając w oparciu o dane z dziennika zdarzeń i ustalając wszelkie zależności, jakie mogą występować między obiektami. W przypadku wykrycia szkodliwej aktywności, technologia stwarza możliwość zablokowania dowolnych zmian, jakie zostały wprowadzone w systemie. Przywracana jest niezainfekowana wersja pliku oraz właściwy wpis w rejestrze, podczas gdy dane i wpisy będące rezultatem działania szkodliwych programów są usuwane. W celu zapobiegnięcia dalszym infekcjom aplikacja bezpieczeństwa zrywa wszystkie połączenia sieciowe nawiązane przez szkodliwe oprogramowanie i wyłącza uruchomione przez nie procesy. Nowa technologia, będąca częścią modułu Kontrola systemu w produktach Kaspersky Lab, pozwala przywrócić stan systemu sprzed zainfekowania szkodliwymi programami, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności.
Drugi patent (o numerze 8195750) opisuje system i metody rozpoznawania botnetów wykorzystywanych do przeprowadzania wysyłek masowych. Technologia ta organizuje gromadzenie i analizę statystyk z serwerów pocztowych. Gromadzone dane są następnie wykorzystywane do utworzenia modelu wysyłania wiadomości e-mail w zależności od ich rozmiaru i daty wysyłki. Dalsza analiza pozwala na identyfikację komputerów uczestniczących w mailingach określonych e-maili, będących prawdopodobnie częścią botnetu. Jedną z zalet tej technologii jest szybkość działania: gromadzenie danych dotyczących danego botnetu trwa stosunkowo krótko - od kilku godzin do jednego dnia.
„Nowa technologia opracowana przez naszych ekspertów zwiększa jakość filtracji spamu i dostarcza dane potrzebne do analizy, a następnie wyłączenia sieci zainfekowanych komputerów, na tej samej zasadzie, jak w przypadku znanego botnetu Kelihos” – komentuje Jewgienij Smirnow, szef grupy odpowiedzialnej za rozwój technologii antyspamowych w Kaspersky Lab.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Komentarze (0)