Technologie » Komputery

Nowe robaki na walentynki

Laboratorium PandaLabs, specjalizujące się w wykrywaniu i analizie złośliwych kodów ostrzega: w elektronicznych walentynkowych kartkach mogą kryć się groźne robaki Nuwar.OL oraz Valentin.E.

Złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje Dzień Św. Walentego jako przynętę do zwabienia użytkowników pojawia się co roku, lecz wiele osób i tak wpada w pułapkę. W tym roku, dwa tygodnie przed świętem zakochanych PandaLabs najczęściej wykrywa robaki: Nuwar.OL oraz Valentin.E.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Robak Nuwar.OL przedostaje się do komputerów za pośrednictwem wiadomości email z tematem: „I Love You Soo Much”, „Inside My Heart” lub „You… In My Dreams”. W treści wiadomości znajduje się natomiast odsyłacz do witryny www, z której pobierany jest złośliwy kod. Witryna ta jest bardzo prosta i wyglądem przypomina romantyczną kartkę z życzeniami, ponieważ zawiera wielkie różowe serce. Nuwar.OL po zainfekowaniu komputera przesyła wiadomości do adresatów z listy kontaktów danego użytkownika i w ten sposób może rozprzestrzenić się do dużej liczby osób. To powoduje także znaczne przeciążenie sieci i spowalnia działanie komputera.

Robak Valentin.E działa w bardzo podobny sposób: rozprzestrzenia się w wiadomościach email opatrzonych tematem „Searching for true Love” lub „True Love” oraz zawiera dołączony plik o nazwie friends4u. Otwarcie tego pliku powoduje pobranie kopii robaka. Valentin.E instaluje się na komputerze jako plik z rozszerzeniem .scr. Jeżeli użytkownik uruchomi ten plik, robak ustawi nowe tło pulpitu, zapisując jednocześnie własne kopie na komputerze. Następnie może rozsyłać z zainfekowanego komputera wiadomości email z własnymi kopiami i zarażać kolejnych użytkowników.

Socjotechnika: najskuteczniejsza pułapka

„Wykryte przez PandaLabs robaki to książkowe przykłady zastosowania technik inżynierii społecznej do rozprzestrzeniania złośliwego kodu. Szkodniki wykorzystują atrakcyjną przynętę – kartki walentynkowe lub romantyczny wystrój pulpitu, aby nakłonić użytkowników do uruchomienia załączonych plików czy kliknięcia odsyłaczy, co powoduje pobranie na komputer złośliwego programu” – wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security. Laboratorium PandaLabs wykrywa corocznie bardzo wiele tego typu złośliwych kodów. W poprzednich latach były to np. Nuwar.D czy Nurech w odmianach A oraz B, które rozprzestrzeniają się za pomocą wiadomości email opatrzonych tematem: „You and I Forever“, „A Valentine Love Song” lub „For My Valentine”. W przypadku robaka Nurech.B złośliwy kod jest ukryty w załączonym pliku o nazwach flash postcard.exe lub greeting card.exe.

Uwaga na anonimowych wielbicieli!

Laboratorium PandaLabs zaleca użytkownikom ostrożność oraz stosowanie się do kilku wskazówek, które pozwalają uchronić komputer przed zainfekowaniem:

  • nie należy otwierać emaili pochodzących od nieznanych nadawców
  • nie należy klikać na żadne odsyłacze w wiadomościach email nawet, jeżeli wydaje się, że pochodzą z wiarygodnych źródeł. Lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie adresu ręcznie bezpośrednio w przeglądarce internetowej
  • nie należy otwierać załączonych plików, jeśli email pochodzi z nieznanych źródeł. W najbliższych dniach należy szczególnie uważać na pliki, które wyglądają jak kartki walentynkowe, romantyczne filmy itp.
  • należy zainstalować skuteczny system zabezpieczeń, wykrywający zarówno znane, jak i nieznane złośliwe programy
  • od czasu do czasu warto przeskanować komputer, korzystając ze skanerów online.
Bezpłatne narzędzia tego rodzaju dostępne są m.in. na stronie http://www.infectedornot.com.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Panda Security
http://www.pspolska.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »