Firma » Tax

Nowe zasady rozliczania nie dla zleceń

Nowe zasady rozliczania nie dla zleceń
Zobacz więcej zdjęć »
Jak czytamy w Gazecie Podatkowej, od 1.01.09 r. wynagrodzenia pracownicze stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, jeżeli zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

W przypadku natomiast gdy pracodawca nie dotrzyma wskazanych terminów, należności ze stosunku pracy może zaliczyć do kosztów dopiero z chwilą ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownikom.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Należy jednak zwrócić uwagę, że nowe rozwiązania nie mają zastosowania do wynagrodzeń zleceniobiorców. W 2009 r. wynagrodzenia z umów zlecenia i o dzieło podlegają zaliczeniu na zasadach obowiązujących w roku 2008. Oznacza to, że ma do nich zastosowanie zasada kasowa określona w art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof i art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o pdop. Należności z tytułów określonych w art. 13 pkt 2 i 4-9 ustawy o pdof stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich wypłaty, dokonania lub postawienia do dyspozycji.

Od tego roku nie zmieniły się również zasady rozliczania w kosztach składek dotyczących umów zlecenia i o dzieło. W dalszym ciągu ma do nich zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o pdof i art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy o pdop. Na jego podstawie nie uważa się za koszt uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Zatem w 2009 r. składki na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców w części finansowanej przez zleceniodawcę stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty do ZUS. Naliczenie składek nie stanowi okoliczności uzasadniającej zaliczenie ich do kosztów. Inaczej mówiąc, składki naliczone, ale których jeszcze nie zapłacono, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
(źródło: Gazeta Podatkowa)Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »